starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 12 głosy | średnia głosów: 5.93

Polska woj. śląskie powiat cieszyński Cieszyn Kamieniec (Kamenec) al. Masaryka (Masarykovy sady) Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej Wnętrza

24 kwietnia 2017 , Wnętrza wieźy w kturej sie wysuśaja weźe straźackie.

Skomentuj zdjęcie
Veti - byłeś na samej górze? Jakie tam są widoki?
2017-05-08 00:26:49 (9 lat temu)
do Stenek: Niestety..nie..mialem pozwolenie od straźaków, lubie sie kamś wdrapiwacz...ale niechcialem robicz klopotów. Jak by sie mi coś zdarzylo..to by byl problem i dla tych straźaków...
2017-05-08 06:33:57 (9 lat temu)
vetinari
Na stronie od 2014 czerwiec
12 lat 0 miesięcy 2 dni
Dodane: 1 maja 2017, godz. 17:17:15
Autor zdjęcia: vetinari
Rozmiar: 1700px x 1126px
Aparat: Canon EOS 1000D
1 / 3sƒ / 4.5ISO 10010mm
1 pobranie
549 odsłon
5.93 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia vetinari
Obiekty widoczne na zdjęciu
Wnętrza
więcej zdjęć (7)
Zbudowano: 1930-1931
Dawniej: Hasičská zbrojírna - Feuerwehr rüsthaus - Zbrojownia straży pożarnej
Pierwszą strażą pożarną w Cieszynie był w 1863 r. Korpus strażacki przy Izbie Książęcej Cieszyńskiej. W 1868 r. utworzono go przy kolei Koszycko-Bogumińskiej. Oprócz korpusu zawodowego zaczęły powstawać ochotnicze straże pożarne. Pierwsza straż pożarna FREIWILLIGE FEUERWEHR TESCHEN została założona w 1870 roku i była niemiecką. Z liczby 60 zarejestrowanych osób utworzono 3 drużyny. W 1871 roku stowarzyszenie posiadało już profesjonalny sprzęt, w tym mundury. Został sfinansowany ze zbiórek publicznych i wsparcia organizacji. Mieszkał w drewnianym domu przy dzisiejszej ulicy Bielskiej. W 1890 r. Przy dzisiejszej ulicy Limanowskiego zbudowano nową zbrojownię. W 1890 r. 18 października odbył się chrzest nowego hydrantu przeciwpożarowego, w którym brał udział cesarz Franciszek Józef I. Po podziale miasta nastąpił swego rodzaju podział wyposażenia technicznego pomiędzy nowo powstałe stacje Cieszyn i Czeski Cieszyn. Większość strażaków pozostała w korpusie po polskiej stronie.
Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Czeskim Cieszynie rozpoczęła się w 1920 roku po podziale miasta Cieszyna. Należy zauważyć, że sam korpus w Cieszynie, a także w Czeskim Cieszynie był do 1945 r. korpusem niemieckim, a także w innych miastach, takich jak Frydek, Karwina, Bo.humín itp., Były też dobrowolne korpusy czeskie i polskie. Dowódcą został Josef Kroček.
W Czeskim Cieszynie stacja znajdowała się początkowo w dawnym magazynie drewna przy ulicy Frýdecká w pobliżu ówczesnego Zarządu Dróg, a później ponownie tymczasowo przy ulicy Fabricznej (kompleks Jednota) aż do 1931 roku, kiedy to w Masarykovych sadach wybudowano budynek straży pożarnej. To był chór niemiecki. Czeski chór miał swoją siedzibę w drewnianym magazynie w pobliżu poczty niedaleko dworca kolejowego.
Czeski Cieszyn był miastem z dużymi przedsiębiorstwami przemysłowymi, które miały własne małe jednostki straży pożarnej - na przykład Thonet-Mundus do produkcji mebli giętych. Jednak wyposażenie zborów i personel były niewystarczające. Choć miasto zainwestowało w wyposażenie stacji, pojawiły się wątpliwości, czy w przypadku dużego pożaru uda się go zniszczyć. Mówiono o potrzebie budowy nowej remizy.
Miasto przyznało kontrakt na budowę nowej remizy budowniczym Eugenowi Fuldowi, który zakończył budowę obiektu w 1931 roku. Uroczyście oddano ją do użytku 7 lipca 1931 r. Na tarczy widniała trójjęzyczna nazwa: Hasičská zbrojírna - Feuerwehr rüsthaus - Remiza strażacka Zbrojownia. W piwnicy znajdowały się pomieszczenia techniczne, a na piętrze biura i pomieszczenia dla strażaków. Mieszkanie było darmowe. Budowa za 300 000 CZK została również sfinansowana z wpływów ze sprzedaży biletów mieszkańcom.

Od 2019 roku straż pożarna została przeniesiona do zintegrowanego ośrodka przy ulicy Sokolovskiej. Pomieszczenia są nadal używane przez ochotniczych strażaków.
Cieszyn doświadczył największego pożaru 6 maja 1789 r., Kiedy to miasto prawie spłonęło. Spłonął ratusz, trzy kościoły, gimnazjum, szkoła, koszary, szpital wojskowy, a także 276 domów prywatnych.
Ciekawe daty:
-1868 wzmianka o utworzeniu wyścigowej straży pożarnej Kolei Koszycko-Bohumińskiej
-1892 W Cieszynie wprowadzono telegraf pożarowy
-1894 r. W Cieszynie powstała fabryczna straż pożarna KOHNA
-1889 r. W Svibicach i Mostach utworzono fabryczna straż pożarną
-1894 r. W Cieszynie uruchomiono wodociąg miejski i hydranty
-1906 r. Z okazji manewrów wojskowych złożył wizytę cesarz Franciszek Józef I. remiza strażacka i sprawdzenie sprzętu (31 sierpnia)
-1920 spotkanie przygotowawcze do utworzenia ZPSP z udziałem Rudolfa Gudricha (25 września)
W 1921 r. W Czechosłowacji powstało STOWARZYSZENIE POLSKICH STRAŻAKÓW POŻARNYCH z siedzibą w Czeskim Cieszynie

Źródło
al. Masaryka (Masarykovy sady)
więcej zdjęć (779)
W roku 1813 na polecenie księcia Alberta Sasko Cieszyńskiego nadleśniczy Dünnbier założył park w dzielnicy Saska Kępa na rzucie trójkąta. Osie kompozycyjne stanowiły trzy promieniste aleje, których widokowym zamknięciem był taras z doryckim portykiem, zlokalizowany w narożniku Pałacu Myśliwskiego na cieszyńskiej Górze Zamkowej. Park ten pierwotnie przeznaczony został pod budowę kolonii jednopiętrowych domów dla urzędników zarządzających majątkiem Habsburgów. Szeroką aleję obsadzono w części środkowej licznymi drzewami (kasztanowce, lipy, drzewa akacjowe itp.)i krzewami, z wyznaczonymi ścieżkami spacerowymi w stylu angielskim, wśród których ukryty był posąg św. Jana Nepomucena, kapliczka z czerwonej cegły oraz secesyjny pomnik Fryderyka Schillera z białego kararyjskiego marmuru. W XIX wieku aleja obudowana została wieloma reprezentacyjnymi eklektycznymi willami, położonymi w ogrodach ozdobionych nieodłącznymi magnoliami. W początkowym odcinku Alei zbudowano w 1874 roku dwa dwupiętrowe domy na mieszkania pracowników i biura dyrekcji arcyksiążęcej Komory Cieszyńskiej. W okresie okupacji hitlerowskiej budziły powszechną grozę, gdyż mieściło się w nich gestapo. W parku często grywała orkiestra wojskowa, dla której wzniesiono drewniany pawilon muzyczny. W 1925 r. wprowadzono zakaz przejazdu powozów konnych, by stukanie kopyt nie przeszkadzało nauczaniu w pobliskich szkołach. Rozporządzenie to było stosowano już w czasach przedpodziałowych. Po podziale Cieszyna, aleja arc. Albrechta (nazwa Erzherzog Albrechtsallee odnosi się do arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga) przemianowywano parokrotnie: Pierwsza propozycja była: Benešova aleje, jednak ostatecznie w latach 1920 aż 1925 wybrano Masarykova aleje (początkowo Masarykovo stromořadí - czasami stosowano jeszcze w 1929), 1925 aż 1938 Masarykovy sady, 1938 aż 1939 aleja Prezydenta Mościckiego, 1939 aż 1945 park Schillera, 1945 aż 1989 aleje Gorkiego, od 7 lutego 1990 r. po współczesność aleja Masaryka. W wydawanym od 1894 r. czesko-języcznym tygodniku Noviny Těšínské stosowano na przemian nazwę Albrechtovo stromořadí lub Albrechtova alej. Patrz również opis parku w kronice miejskiej. Aleje były własnością Komory Cieszyńskiej.
W 1994 r. przeprowadzono rewitalizację parku. Zanim zasypano most zalewowy do budynków wchodziło się po stopniach.