| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Historia strzelińskiej ulicy Książąt Brzeskich - artykuł Piotra Rozenka

proszę czekać...

Książęta brzescy ze śląskiej linii dynastii Piastów – bardzo zasłużeni dla historii Strzelina, Śląska a nawet piastowskiej Polski – stali się patronami jednej z ulic naszego miasta dopiero w 1991 roku, chociaż powstała ona w chwili założenia miasta jako jedna z dziesięciu ulic wychodzących z Rynku.

Pierwotnie otrzymała nazwę ul. Klasztornej w związku z lokalizacją w jej sąsiedztwie pierwszego strzelińskiego klasztoru. Bolko I Świdnicki, założyciel miasta, w 1295 r. dokonał fundacji klasztoru klarysek będącego żeńską odmianą klasztoru franciszkanów. W ciągu kilkunastu lat wzniesione zostały zabudowania klasztorne, w tym samym czasie w obrębie klasztoru powstała kaplica, która dała początek dzisiejszemu kościołowi parafialnemu p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Klasztor klarysek odegrał wielką rolę w średniowiecznych dziejach miasta, stanowił najważniejszą instytucję kościelną, posiadającą zwierzchnictwo nad proboszczem strzelińskim i innymi proboszczami w okolicy. Będąc właścicielem wielu gruntów w obrębie murów miejskich, a przede wszystkim dóbr ziemskich w postaci okolicznych wsi, wywierał duży wpływ na gospodarkę regionu. W klasztornych murach powstała również pierwsza w mieście szkoła przeznaczona oczywiście wyłącznie dla zakonnic.

Reformacja w pierwszej połowie XVI nie ominęła Śląska i Strzelina. Klasztor klarysek przestał istnień w 1540 r. , w momencie, kiedy ostatnie zakonnice opuściły jego mury. Dobra klasztorne wraz z zabudowaniami przy ul. Klasztornej zostały przejęte przez księcia Jerzego II, długo niszczały jako własność korony czeskiej, aż do końca XVII w. W 1700 r. augustianie weszli w posiadanie zabudowań klasztornych oraz kościoła, który w ciągu prawie 20 lat został przebudowany i zachowując zewnętrznie bryłę kościoła gotyckiego w środku otrzymał wygląd obowiązującego wówczas stylu barokowego. Kościół p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego stał się w tym czasie główną świątynią katolicką w mieście, a w 1842 r. uzyskał status kościoła parafialnego. W tzw. „ międzyczasie” zakon augustianów został skasowany przez państwo pruskie w 1810 r., a w 1895 r. część zabudowań klasztornych przejęły siostry boromeuszki.

   

Kościół p. w. Podwyższenia Krzyża Św. Ma również swoją historię wojenną i powojenną. W 1945 r. w obliczu nadchodzącej klęski, niemiecki komendant obrony miasta, dowódca volkssturmu – bo tylko takie „ siły” Niemcom pozostały – Kurt Eberle wydał rozkaz wysadzenia w powietrze wieży kościoła. Po zakończeniu wojny i przybyciu do Strzelina pierwszych polskich osadników kościół p. w. Podwyższenia Krzyża Św. Stał się kościołem parafialnym i staraniem pierwszego proboszcza ks. Kanonika Władysława Michałkiewicza został odbudowany i uzyskał aktualny kształt – wieża jest nieco niższa od tej przed zniszczeniem.

   

Jak przystało na książęcą ulicę, ma ona też swoją książęcą historię, znany wszystkim mieszkańcom Strzelina dom Książąt Brzeskich został zbudowany w stylu renesansowym na przełomie XVI i XVII w. przez księcia brzesko-legnickiego Joachima Fryderyka, co było spowodowane ruiną w jaką popadł dawny gród książęcy (usytuowany w okolicy dzisiejszej ul. Św. Floriana). Po śmierci Jerzego Wilhelma, ostatniego Piasta na Śląsku i ostatniego potomka królów polskich z dynastii Piastów, w 1675 r. budowla stała się własnością państwa, najpierw austriackiego, a później pruskiego. W XIX i XX w. do końca II wojny światowej gmach był siedzibą niemieckich sądów oraz urzędów skarbowych. Zniszczony w części dachowej w 1945 r., odbudowany w latach 70-tych.

Ma też nasza ulica swoją PRL-owską historię, która jednak zaczęła się jeszcze przed wojną. Dr August Pietrulla, znany i bardzo bogaty strzeliński lekarz zbudował dom, jeden z najpiękniejszych domów w mieście – ponoć krótko po zakończeniu budowy zmarł. Dom ten, po wojnie stał się siedzibą miejscowych władz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i był nią aż do samorozwiązania partii w 1990 r.

   

 

Po II wojnie dotychczasowa ul. Klasztorna (Klosterstrasse) uzyskała nowego patrona, którym został Marian Buczek przedwojenny działacz Komunistycznej Partii Polski. W 1991 r. Rada Miejska Strzelina I kadencji zmieniła nazwę na ul. Książąt Brzeskich.

   

 

Tekst - Piotr Rozenek

zdjęcia- archiwum fotopolska.eu

Skomentuj artykuł
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: Leżajsk bytom sądowa jonaszówka psie pole stacja wrocław psie pole wrocław psie pole pkp wrocław psie pole szeptyckiego katowice szczecin szczecin stocznia modlin Damrota katowice lubawa zakopane gdańsk gdańsk pafawag Domaniewska gdańsk gdańsk gdańsk gdańsk gdańsl gdańsl Breslau Breslau ul. Gdańska 60 szkoła szkoła Kazimierz Dolny mapa potoki tysiąc tysiąc ul. Świetej Trójcy 23 Bydgoszcz rymarska 14