starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 20 głosów | średnia głosów: 6

Polska woj. śląskie powiat cieszyński Cieszyn Kamieniec (Kamenec) ul. Čapka (Čapkova) Čapka 11 Wnętrza

1953 , Widok wnetrza Czechoslowackej Kasy Oszczędnościowej.

Skomentuj zdjęcie
vetinari
+2 głosów:2
Bez komputera, na cale biuro tylko jeden telefon i maszyna do pisania...Ale kalamarz jest :-)
2017-08-01 07:38:25 (8 lat temu)
Stenek
+1 głosów:1
A z przodu - przycisk do suszenia pisma napisanego atramentem, taka kołyskowa bibuła (bibuła - miękki biały, lekko gruby papier, mający dużą chłonność na ciecz - atrament. Była ratunkiem na kleksy z atramentu, czasem sie zdarzające w zeszytach. To tak tytułem wyjaśnienia dla naszych najmłodszych fotopolan ;-) )
A w Czechosłowacji były świetne (dwu składnikowe) płyny do wywabiania plam z atramentu, nazywało się to (Veti, popraw mnie, jeśli trzeba): odstraňovač skvrn.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: corr
2017-08-01 21:49:22 (8 lat temu)
czesil
 
+1 głosów:1
do Stenek: To był chyba zmizík.
2017-08-01 22:29:02 (8 lat temu)
ZPKSoft
+1 głosów:1
do Stenek: Czyli na biurku jest suszka kołyskowa.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2017-08-01 22:32:26 (8 lat temu)
do czesil: Teź to cudo pamiatam pod ta nazwa. Ile spodni i koszul to uratowalo od plam..:-)
2017-08-02 06:47:59 (8 lat temu)
Dariusz Łukasik
+1 głosów:1
Veti w 1948 roku Czechosłowacja miała PKB wyższe jak Francja! i kilka innych państw Europy Zach, w tym Grecji, a Polska kompletnie zniszczona, na minusie, nawet nie od ''zera'' musieliśmy zacząć... to cena my za Becka a wy za Hache...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literki brak
2017-08-02 18:52:18 (8 lat temu)
vetinari
+1 głosów:1
do Dariusz Łukasik: Hácha...biedna ofiara politiky.. Czlowiek s wysokym moralem sie poświecil..i to go zniśczilo...kiedyś moźe o tym pogadamy, bo historia niejest czarnobiala... I PKB ? Tak moźe w roku 1948..potym to lecialo nadól, po zmianach politicznych...
2017-08-02 18:58:07 (8 lat temu)
vetinari
Na stronie od 2014 czerwiec
12 lat 0 miesięcy 2 dni
Dodane: 1 sierpnia 2017, godz. 7:37:07
Źródło: Zbiory prywatne
Rozmiar: 1500px x 986px
0 pobrań
1386 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia vetinari
Obiekty widoczne na zdjęciu
Čapka 11
więcej zdjęć (3)
Zbudowano: 1925
Dawniej: Powszechne Towarzystwo Budowlane i Mieszkaniowe
Narożna kamienica przypisana była do dzielnicy Kamieniec z numerem konskrypcyjnym 243. Numer posesji był 11. Kamienica powstała w 1925 r. Inwestorem było Powszechne Towarzystwo Budowlane i Mieszkaniowe pracowników państwowych. Według planów Eduarda Davida zbudowała je firma Josef Nossek & Adolf Richter. W 1936 r. działał tu pralnia i barwiarnia chemiczna Josefa Franka. Po II wś. ulokowano tu Czechosłowacką Kasę Oszczędnościową - Československá státní spořitelna.
ul. Čapka (Čapkova)
więcej zdjęć (78)
Ulica powstała w 1896 r. (wtedy otrzymała oficjalnie swą nazwę) i przypisana była do dzielnicy Kamieniec. Jej pierwotna nazwa brzmiała Illichgasse i odnosiła się do nazwiska Franciszka Illicha (1837 Wiedeń 1893 Linz) - kierownika ruchu kolei koszycko-bogumińskiej w Cieszynie. W 1930 r. została podzielona na dwie części. Odcinek od rzeki Olzy aż po rynek nazywano nadal ul. Illicha , natomiast odcinek od rynku aż po styk z ul. Dworcową (rozbudowany a może tylko zaprojektowany w 1924 r.) nazwano ul. Strzelca Jana Čapka (Jan Čapek był czeskim legionistą). Prace kanalizacyjne w 1926 r. wykonywał A. Wicherek, natomiast brukowanie (utwardzanie) F. Nestroj. W tym samym roku zlecono posadzenia 40 klonów. Właściwe brukowanie było zamierzane w 1933 r. Zmiany nazwy ulicy były następujące: 1938 - 1939 ul. Inż. E. Kawiatkowskiego, 1939- 1945 Horst-Wesselstrasse, 1945 aż po współczesność ponownie ul. Čapka.
Urodzony we Wiedniu ok. 1836 r., był urzędnikiem kolejowym, następnie inspektorem i w końcu nadinspektorem kolei koszycko-bogumińskiej. Od 1873 r. był kierownikiem ruchu cieszyńskiego odcinka kolei bogumińsko-koszyckiej, członkiem wielu miejscowych stowarzyszeń oświatowych i technicznych. Z racji funkcji wchodził z głosem wirylnym w skład Zarządu Miasta.
Wniosek o uhonorowanie Illicha tytułem honorowego obywatela został złożony 30 stycznia 1893 r. Uzasadnieniem były zasługi jakie Illich wniósł przy uregulowaniu stosunków komunikacyjnych w Cieszynie. W tym samym roku Illich zmarł w Linzu. Jedna z ulic w ówczesnej dzielnicy Saska Kępa (obecnie Czeski Cieszyn) została nazwana jego imieniem.
Illich zmarł 29 września 1893 w Linzu. Na świat przyszedł 29 grudnia 1837 r. w Wiedniu, gdzie absolwował szkołę realną i politechnikę. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał jako budowniczy katedry. W 1860 r. zaczął pracować dla austriackiej kolei państwowej a od 1 sierpnia 1868 r. dla Kolei Koszycko-Bogumińskiej, gdzie uwidocznił się jego talent organizacyjny. Za zasługi otrzymał krzyż rycerski Franz Josef Ordens oraz kaiserlichen raths titels a także odznaczenie Stern von Rumänien. Następcą po Illichu został inspektor Antoni Köri. Illich został pochowany w Cieszynie w grobowcu, gdzie przed dwoma laty została pochowana jego żona. Ciało przywieziono do Cieszyna 2 października specjalnym pociągiem z Linza. Pochowany został na cmentarzu szpitalnym. Na budynku dyrekcji Kolei Koszycko-Bogumińskiej wywieszono dwie żałobne chorągwie. Podczas konduktu pogrzebowego, który rozpoczął się od dworca kolejowego, zapalono latarnie gazowe. Zdarzało się tak podczas pogrzebów ważnych postaci - np. Johanna Demla.
Rozdzielenie ulicy i jej przemianowanie odcinka na Czapka miała miejsce na posiedzeniu rady miasta w grudniu 1930 r. i to na wniosek radnego Blechy.