starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 12 głosy | średnia głosów: 6

Polska woj. wielkopolskie Poznań Nowe Miasto ul. Panny Marii Elektrociepłownia "Garbary"

Lata 1930-1935 , Elektrociepłownia "Garbary", za nią wzgórze Cytadela. Źródło:

Skomentuj zdjęcie
andre13
Na stronie od 2014 marzec
12 lat 3 miesiące 6 dni
Dodane: 10 września 2017, godz. 18:03:15
Źródło: inne
Rozmiar: 1600px x 1117px
17 pobrań
1749 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia andre13
Obiekty widoczne na zdjęciu
Elektrociepłownia "Garbary"
więcej zdjęć (29)
Architekt: Stefan Cybichowski
Zbudowano: 1927-1929
Zlikwidowano: 2016
Zakład wybudowano jako elektrownię miejską w latach 1927 - 1929. Obiekty zaprojektował Stefan Cybichowski. W żelbetonowym budynku (posadowionym na palach) zainstalowano trzy kotły, każdy a własnym kominem, opalane miałem węglowym. Energię elektryczną dostarczały dwa turbogeneratory. W roku 1931 uruchomiono czwarty kocioł .
Elektrownie była wielokrotnie rozbudowywana,od lat 60 XX wieku funkcjonuje już jako elektrociepłownia.
Obecnie działa w ramach Dalkia Poznań ZEC SA. Spełnia rolę szczytowego źródła ciepła dla miasta oraz dostawcy pary wodnej. Kotły opalane są gazem ziemnym.
Eksploatację zakładu planuje się zakończyć w 2015 roku. Tereny zostaną wystawione na sprzedaż
ul. Panny Marii
więcej zdjęć (71)