starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 5.51

Polska woj. wielkopolskie powiat grodziski Rakoniewice ul. Kościelna Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa

2005 , Siedziba muzeum to szachulcowy kościół ewangelicki. Foto. J. Miecznikowski, P. Anders.

Skomentuj zdjęcie
To mamy ten sam budynek w dwóch obiektach.
2010-09-29 23:27:07 (15 lat temu)
Fakt zaraz to scalę. Ale i jedno i drugie jest imponujące choć każde pod innym względem. Muzeum pożarnictwa jest słynne w całej Europie.
2010-09-29 23:31:14 (15 lat temu)
mroczan
Na stronie od 2009 maj
17 lat 1 miesiąc 3 dni
Dodane: 19 października 2009, godz. 12:46:34
Rozmiar: 1100px x 727px
1 pobranie
5615 odsłon
5.51 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia mroczan
Obiekty widoczne na zdjęciu
kościoły, katedry, kaplice
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1662
Dawniej: Kościół poewangelicki
Zabytek: 2530/A (573/55/A) z 01.08.1956
Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach jest jedną z najstarszych tego typu placówek w Polsce. Powstało w 1974 roku dzięki staraniom Władz Miasta, działaczy PTTK oraz Ochotniczej i Zawodowej Straży Pożarnej. Od 1995 roku stanowi Oddział Zamiejscowy Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Mieści się w dawnym zborze ewangelickim z 1763 roku. W Muzeum znajduje się około 4-tysiące eksponatów dokumentujących tradycje i historię Straży na terenie Wielkopolski są to m.in. 24 sikawki konne (lata 1786 – 1923), hełmy - najstarsze skórzane do współczesnych, motopompy najstarsze z lat 30-tych, 24 sztandary (lata 1886 – 1997). Samochody strażackie 25 wozów (lata 1927 – 1986) i sprzęt ciężki prezentowane są w pawilonach wystawienniczych.
W Muzeum prezentowane są również eksponaty z państw – miast współpracujących z Rakoniewicami tj. z Niemiec, Danii, Holandii, Litwy, Belgii, Węgier, Ukrainy oraz Rosji.

Kościół poewangelicki został zbudowany w 1662 r. dla kolonistów niemieckich, którzy osiedlili się w okolicy i mieście Polski Freystadt (Rakoniewice). Koloniści niemieccy byli w przeważającej większości wyznania luterańskiego i nazywali siebie Augsburczykami. Szachulcowa konstrukcja kościoła została wzniesiona z drewna z okolicznych lasów oraz z gliny. Ten w pośpiechu i z nietrwałego materiału budowany kościół musiano już dwadzieścia lat później wyremontować.Wokół kościoła był cmentarz. Pod koniec XVIII wieku zabrakło miejsca na przykościelnym cmentarzu, dlatego w północnej stronie miasta powstał nowy cmentarz ewangelicki.
W 1781 r. dobudowano do kościoła wieżę – wcześniej przepisy zabraniały budowania wież na ewangelickich kościołach. Do pierwotnej prostokątnej halowej nawy dobudowano od zachodniej strony drewnianą, oszalowaną wieżę na rzucie kwadratu. Na wieży umocowano zegar z oryginalnym mechanizmem z 1781 roku. Dach i kopułę hełmu wieży pokryto gontami. Hełm wieży na której zamontowano dzwony zakończony jest iglicą.
ul. Kościelna
więcej zdjęć (31)