starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 15 głosów | średnia głosów: 6

Polska woj. dolnośląskie powiat ząbkowicki Ziębice ul. Kolejowa Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła Wnętrza kościoła

15 sierpnia 2017 , Barokowy kościół św. Apostołów Piotra i Pawła został wzniesiony w miejscu poprzedniej świątyni w l. 1726-1730. To niewielki obiekt na planie elipsy wpisanej w równoramienny krzyż. Obecny wygląd powstał po przebudowie w 1910 r. Na zdjęciu fragment wnętrza - prezbiterium z ołtarzem głównym z krucyfiksem.

Skomentuj zdjęcie
piotr brzezina
+2 głosów:2
Promień wskazuje gdzie jest ukryty skarb. Super fotka.
2017-09-27 20:32:06 (8 lat temu)
vetinari
+1 głosów:1
Klimaticzne zdjiecie..brawo...:-)
2017-09-28 08:42:32 (8 lat temu)
Dziękuję obu panom za uznanie. Kościół jest fantastyczny, namawiam do osobistego sprawdzenia tej tezy ;-)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2017-09-28 09:41:28 (8 lat temu)
ZPKSoft
Na stronie od 2011 styczeń
15 lat 5 miesięcy 24 dni
Dodane: 27 września 2017, godz. 20:25:58
Autor zdjęcia: ZPKSoft
Rozmiar: 1053px x 1600px
Licencja: CC-BY-NC-ND 4.0
2 pobrania
597 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia ZPKSoft
Obiekty widoczne na zdjęciu
Wnętrza kościoła
więcej zdjęć (53)
Zbudowano: 1726-1730
Dawniej: Kreuzkirche, Elisabethienerkloster
Początek zespołu klasztornego Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą sięga XIII w., kiedy to zakon sprowadzono do miasta. Pierwotnie ok. 1270 r. zbudowano tu kaplicę szpitalną. Na jej miejscu w XVIII w. wzniesiono obecną świątynię.

Kościół p.w. św. Piotra i Pawła jest murowany, jednonawowy, wzniesiony na planie krzyża. Obecny barokowy wystrój wnętrza pochodzi z okresu budowy. Przylegający do świątyni budynek klasztorny pochodzi również z XVIII w., został on znacznie rozbudowany w XIX i XX w. Jest to murowany, dwupiętrowy budynek.

Obecnie w zespole klasztornym znajduje się kościół p.w. św. Piotra i Pawła z plebanią oraz szpital. Kościół od 1948 r. należy do Towarzystwa Chrystusowego. W 1972 roku erygowano parafię pw. św. Piotra i Pawła. Posługę duszpasterską sprawują w niej, po dzień dzisiejszy księża i bracia chrystusowcy.

za :

ul. Kolejowa
więcej zdjęć (460)
Dawniej: Bahnhof Strasse