starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 9 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
To zdjęcie mnie prześladuje, unikam go jak ognia. Już tyle razy miałem sprawdzić czy to jest Lublinek i ciągle odkładam to na później. Mam nadzieję, że ktoś mnie wyręczy.
2010-07-03 23:25:47 (15 lat temu)
To jest przedwojenny Lublinek. Można powiedzieć, że ten budynek pełnił rolę czegoś w rodzaju portu lotniczego. Lotnisko powstało z inicjatywy LOPP w 1925 r. Oprócz tego budynku znajdowały sie tam dwa hangary i budynek Przysposobienia Wojskowego Lotniczego, którego pierwszym szefem przez pewien czas był por. pil. Fr Żwirko. Wszystkie przedwojenne obiekty zostały rozebrane kiedy Niemcy, po rozpoczęciu wojny z ZSRR rozpoczęli rozbudowę lotniska. Te fotopara stereo pochodzi ze zbiory \"Soldaten des Fuehrers im Felde\" autorstwa H. Hoffmanna i H. Jaegera (autora zamieszczonych jyż w FP zdjęć z kutnowskiego Getta). Stan na rok chyba 1940 - już zdążyli umieścić swoje szwabskie napisy...
2010-07-03 23:53:50 (15 lat temu)
do zeto: To znaczy, tak dokładnie to już nie jest przedwojenny, ale jednak Lublinek, wkrótce Fliegerhorst - Litzmannstadt...
2010-07-04 16:48:11 (15 lat temu)
do zeto: Dzięki za opis. Czy budynek stał na terenie WZL - u ?
2010-07-04 17:37:38 (15 lat temu)
Ten budynek stał po północnej stronie przedwojennego lotniska, które było znacznie mniejsze od obszaru zajmowanego obecnie. Jeżeli na planie miasta pociągniesz linię stanowiącą przedłużenie ul. Prądzyńskiego na zachód i drugą będącą przedłużeniem ulicy Fr. Plocka na południe, to mniej więcej w miejscu ich przecięcia będzie lokalizacja budynków lotniska Lublinek.
2010-07-04 19:03:37 (15 lat temu)
do zeto: Wielkie dzięki. : ) Trzeba pomyśleć o założeniu obiektu dla drugiego łódzkiego lotniska.
2010-07-04 19:36:16 (15 lat temu)
do bolo1910: Lotnisko to samo, tylko urosło, zresztą to jest \"zasługa\" Niemców...
2010-07-04 19:39:08 (15 lat temu)
do zeto: Miałem na myśli lotnisko polowe przy ul. Wydawniczej.
2010-07-04 19:48:06 (15 lat temu)
do bolo1910: Słusznie. Działało krótko, jako zaplecze dla Lotniczych Warsztatów Doświadczalnych. Trzeba również mieć na uwadze lotnisko polowe Widzew-Żdżary z września\'39 i kilka innych z tego okresu w okolicach Łodzi...a także szybowisko w Dąbrówce koło Zgierza i lotnisko Aeroklubu Łódzkiego pod Aleksandrowem...
2010-07-04 20:08:41 (15 lat temu)
do zeto: Jeszcze mam zbyt mało informacji na jego temat. Wiem tylko gdzie było, mam jedno zdjęcie i wiem gdzie jest (był ?) obiekt (murowana ziemianka) z nim związany.
2010-07-04 20:30:39 (15 lat temu)
do bolo1910: To było według moich źródeł lotnisko przypadkowe, wykorzystywane sporadycznie dla potrzeb LWD, bo akurat znajdowało się na zapleczu warsztatów LWD przy Zagajnikowej (Kopcińskiego) 56. Ani przedtem, z tego co wiem, ani potem lotniskiem już nie było.
2010-07-05 00:00:47 (15 lat temu)
Neo[EZN]
Na stronie od 2001 wrzesień
24 lat 9 miesięcy 11 dni
Dodane: 3 lipca 2010, godz. 22:08:32
Rozmiar: 874px x 800px
15 pobrań
6118 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Neo[EZN]
Obiekty widoczne na zdjęciu
lotniska
Zbudowano: 1925
Dawniej: Port Lotniczy Łódź-Lublinek
Międzynarodowy port lotniczy, zlokalizowany 6 km od centrum Łodzi.

Działa nieprzerwanie od września 1925. W 1927 uruchomiono regularne połączenia z Poznaniem i Warszawą, później również ze Lwowem i Wilnem. W czasie II wojny światowej Niemcy zmodernizowali lotnisko dla celów wojskowych, budując 1200-metrowy betonowy pas startowy. Po zakończeniu wojny w latach 1945-1958 lotnisko stało się ważnym węzłem komunikacyjnym w Polsce. Uruchomiono loty na trasie Warszawa – Łódź – Kraków – Rzeszów – Lublin – Poznań – Katowice – Łódź – Warszawa. Potem ruszyły już bezpośrednie loty do Gdańska, Katowic, Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Poznania. W tym okresie ruch pasażerski w Łodzi stanowi ponad 20% przewozów krajowych. Do 1958 Lublinek stał się drugim portem lotniczym po Okęciu w kraju, z 40 tys. pasażerów. Pod koniec lat 50. z bliżej nieokreślonych powodów, mimo iż łódzkie lotnisko obsługiwało bardzo dużą część polskiego ruchu lotniczego, zlikwidowano regularne połączenia pasażerskie z Lublinka. Prawdopodobnie port lotniczy nie pasował do robotniczego wizerunku miasta i władze komunistyczne wyszły z założenia, że ludzie mogą latać przez Okęcie. Od tego czasu lotnisko było wykorzystywane jedynie przez Aeroklub Łódzki oraz do celów ratunkowych. W kolejnych latach planowano zlikwidować lotnisko. Później były również plany stworzenia z Lublinka głównego węzła lotniczego w Europie z dwoma pasami startowymi. Ostatecznie zdecydowano się na kategorię lotniska miejskiego o zasięgu regionalno-międzynarodowym.

Na początku lat 90. XX wieku rozpoczęto starania o ponowne przywrócenie na Lublinku regularnego ruchu pasażerskiego. Decyzją prezydenta Grzegorza Palki utworzono lotnisko dyspozycyjne, obsługujące mały ruch pasażerski (awionetki, taksówki powietrzne). W 1996 roku wybudowano terminal pasażerski przy ul. gen. Maczka (wcześniej dworzec znajdował się przy ul. Dubois), przebudowano pas startowy, drogę kołowania, płytę postojową, instalacje świateł nawigacyjnych i instalację zasilającą. Po spełnieniu wymogów bezpieczeństwa krajowego i międzynarodowego ruchu lotniczego (w tym utworzenie Lotniskowej Straży Pożarnej) lotnisko otrzymało status międzynarodowego portu lotniczego.

Lotnisko posiada trzy terminale:

Terminal I, zmodernizowany w 1997, jest terminalem krajowym, obsługującym obecnie lotnictwo ogólne (ang.: general aviation) i loty VIP-ów. Ulokowane tu są m.in. wypożyczalnia samochodów, lotnicze firmy usługowe, pomieszczenia wypoczynkowe dla pilotów, Lotniskowe Biuro Meteorologiczne, Straż Graniczna i Policja).
Terminal II, wybudowany w 2005, jest terminalem międzynarodowym, przeznaczonym do obsługi tanich linii lotniczych i czarterów.
Terminal Cargo otwarty 16 września 2009 przeznaczony jest do obsługi połączeń samolotów towarowych.

8 stycznia 2010 oficjalnie rozpoczęto budowę nowego trzykondygnacyjnego terminalu pasażerskiego nr 3. Budynek portu będzie miał 137 m długości, do 80 m szerokości i 15 m wysokości. Nowy port będzie mógł obsłużyć ok. 2 mln pasażerów rocznie. Planowane zakończenie prac i oddanie terminalu do użytku powinno nastąpić we wrześniu 2011

Dużym wydarzeniem związanym z lotniskiem było odprawienie na jego płycie 13 czerwca 1987 uroczystej mszy świętej podczas III podróży apostolskiej do Polski papieża Jana Pawła II.

Źródło: Autorzy: Licencja: [ CC-BY-SA 3.0]
Budynek obsługi lotniska
więcej zdjęć (5)
Zbudowano: 1927
Zbudowano: 1925
ul. Maczka Stanisława, gen.
więcej zdjęć (140)