|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 13 głosy | średnia głosów: 6
1962 , Basen w Wiśle.Skomentuj zdjęcie
|
Dodane: 4 kwietnia 2018, godz. 19:53:56 Aktualizacja: 5 kwietnia 2018, godz. 19:49:16 Źródło: Archiwum rodzinne Rozmiar: 1677px x 1086px
5 pobrań 1266 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Bronisław Miech Obiekty widoczne na zdjęciu Letni basen kąpielowy OS "Start" więcej zdjęć (101) Architekci: Karol Schayer, Stefan Tworkowski, Łukasz Obtułowicz, Eugeniusz Zaczyński Zbudowano: 1931-1935 Dawniej: Park Kąpielowy Park kąpielowy został zbudowany w latach 1931-35 w widłach Wisły i potoku Partecznik. Za projekt odpowiadają architekci i inżynierowie: E. Zaczyński ( rozplanowanie kąpieliska ), Ł. Obtułowicz ( projekt basenu ), S. Tworkowski ( kawiarnia i szatnia dla hokeistów ), J. Rybicki i K. Schayer ( nieistniejący budynek szatni ). Centralną część kąpieliska stanowi basen kąpielowy o wymiarach 50x50 m. W 1934 roku wybudowano murowaną kawiarnię i szatnię dla hokeistów. Utrzymany w modernistycznej stylistyce budynek zaprojektowano jako bryłe złożoną z dwóch przenikających się prostopadłościanów. Budynek był jedną z ciekawszych realizacji polskiej architektury międzywojennej. W 1935 r. ukończono budowę kortów tenisowych, które zimą służyły jako ślizgawka i lodowisko hokejowe. Przy budynku kawiarni wzniesiono 10-metrową wieżę do skoków. W otoczeniu basenu założone zostały poprzecinane alejkami trawniki; od strony potoku Partecznik znajdowała się wznosząca się tarasowo plaża piaskowa. ul. Olimpijska więcej zdjęć (207) |