|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6
Lata 1940-1944 , Brama wjazdowej na teren koszar i szpitala wojskowego.Skomentuj zdjęcie |
9 pobrań 1431 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Dana Obiekty widoczne na zdjęciu Jednostka wojskowa więcej zdjęć (2) Dawniej: Koszary 11 dywizjonu artylerii przeciwlotniczej Do ochrony lotniska w Dęblinie-Irenie oraz przepraw mostowych na Wiśle i Wieprzu, w okresie międzywojennym ulokowano w Stężycy 11 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej. Wybudowano koszary i budynki gospodarcze. We wrześniu 1939 roku na terenie jednostki ulokowano szpital polowy. W okresie okupacji niemieckiej w jednostce wojskowej mieścił się głównie lazaret. Inwazja na ZSRR spowodowała że rannych żołnieży lokowano w obiektach niemal w całej jednostce, nawet w budynku garażowym. Po zakończeniu wojny, od 1948 roku mieściła się tu JW 1175. Z czasem główny budynek, w którym miescił się Ortslazarett Stenzyca (przy Dęblińskiej 149) został wyłączony z terenu jednostki i po reformie szkolnej mieściło się w nim gimnazjum. Pozostały teren jednostki stanowił teren Składu materiałowego Bazy materiałowej w Stawach, a obecnie 3 Regionalnej Bazy Logistycznej w Krakowie i nadal jest użytkowany przez wojsko. ul. Dęblińska więcej zdjęć (32) |