starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6

Polska woj. pomorskie powiat chojnicki Chojnice Stacja kolejowa Chojnice

czerwiec 1941 , Stacja kolejowa w Chojnicach - wnętrze stołówki kolejowej

Skomentuj zdjęcie
legion
+1 głosów:1
2018-09-06 22:05:08 (7 lat temu)
do legion: Ok, nie odnalazłem.
2018-09-06 23:17:20 (7 lat temu)
BiteMe
+2 głosów:2
Można by ew. rozważyć zostawienie ze względu na brak irytującego napisu przez środek zdjęcia.
2018-09-07 10:34:33 (7 lat temu)
legion
+1 głosów:1
do BiteMe: Także jestem za opcją aby obydwa zdjęcia labeo7 pozostawić - ja wskazałem tylko linka, że już takie zdjęcia na portalu mamy ale te, które wstawił labeo7 są lepsze technicznie :)
2018-09-09 10:56:29 (7 lat temu)
labeo7
+1 głosów:1
do legion: Zgodnie z życzeniem, rozdzieliłem oba zdjęcia. Jedno podmieniłem.
2018-09-11 15:09:31 (7 lat temu)
do labeo7: A drugie dodaj :)
2018-09-12 07:54:07 (7 lat temu)
do legion: Tak zostało zrobione.
2018-09-12 09:55:43 (7 lat temu)
labeo7
Na stronie od 2010 maj
16 lat 1 miesiąc 6 dni
Dodane: 6 września 2018, godz. 20:23:12
Rozmiar: 1200px x 1274px
6 pobrań
1369 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia labeo7
Obiekty widoczne na zdjęciu
Stacja kolejowa Chojnice
więcej zdjęć (158)
Zbudowano: 1871
Dawniej: Konitz (Westpreußen)
Kolej dotarła do Chojnic w 1871 roku w ramach Królewskich Kolei Wschodnich. Chojnice wówczas miały tylko 3000 mieszkańców. Kolej ta łączyła Berlin z Gdańskiem i Królewcem. Trasa ta została wybrana ze względu na znacznie łatwiejszy teren, jednakże nie przechodziła przez żadne duże miasto. Chojnice stały się węzłem w 1878 roku po wybudowaniu linii do Szczecinka. Kolejną linią wychodzącą z węzła chojnickiego była linia do Terespola Pomorskiego, a stamtąd istniejącą wczesniej linią do Bydgoszczy. Zbudowanie tej linii spowodowało, że Chojniczanie zaczęli mentalnie zbliżać się do Bydgoszczy, a nie do Gdańska. W 1902 powstała ostatnia linia wychodząca z Chojnic. Linia ta połączyła Chojnice z Kościerzyną a przez węzeł w Lipuszu z Bytowem.

W 1918 roku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości granica polsko-niemiecka przebiegała tuż na zachód od Chojnic. Spowodowało to, że Chojnice stały się stacją graniczną. Rola Chojnic była tym większa, że prowadziło tędy najszybsze i najkrótsze połączenie pomiędzy zasadniczą częścią Niemiec a Prusami Wschodnimi. Rola ta wzrosła jeszcze po rozbiórce linii łączącej Bytów z Lipuszem na odcinku (Róg - Lipusz) w 1920. W XX-leciu międzywojennym linia łącząca Chojnice z Tczewem stała się celem ataków niemieckich grup terrorystycznych sabotujących transgraniczne pociągi. Ataki te miały na celu udowodnienie, że polscy kolejarze nie są wstanie zapewnić bezpiecznego ruchu pociągów. Do najtragiczniejszego wypadku na tej linii doszło w nocy z 30 kwietnia na 1 maja 1925 w rejonie Starogardu Gdańskiego. W wyniku ataku zginęło 29 osób a 14 zostało rannych.

Po wyzwoleniu stacja w Chojnicach znowu miała taką samą rolę jak przed pierwszą wojną światową.
Mimo powszechnej elektryfikacji linii kolejowych w Polsce, do Chojnic elektryfikacja nie dotarła.
Za: