starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 0 głosów | średnia głosów: 0

Polska woj. lubelskie powiat biłgorajski Biłgoraj ul. Ogrodowa Kościół św. Jerzego Teren przykościelny Krzyż św. Zacharego

10 listopada 2022 , Instrukcja do krzyża św. Zacharego.

Skomentuj zdjęcie
da signa
Na stronie od 2018 czerwiec
7 lat 11 miesięcy 27 dni
Dodane: 5 lipca 2024, godz. 22:09:17
Autor zdjęcia: da signa
Rozmiar: 3008px x 2000px
Aparat: NIKON D3200
1 / 500sƒ / 4ISO 80025mm
0 pobrań
116 odsłon
0 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia da signa
Obiekty widoczne na zdjęciu
Teren przykościelny
więcej zdjęć (10)
Kościół św. Jerzego
więcej zdjęć (6)
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1790-1793
Dawniej: cerkiew
Zabytek: -

Kościół zbudowany jest na planie krzyża łacińskiego, jego dłuższe ramię leży na linii wschód-zachód. Wejście do kościoła znajduje się po stronie wschodniej, naprzeciwko wejścia znajduje się prezbiterium. Krótsze ramię krzyża leży na linii północ-południe; w jego południowej części znajduje się zakrystia.

Wnętrze świątyni ma charakter barokowy; kościół posiada trzy nawy. W nawie północnej znajduje się ołtarz Chrystusa Ukrzyżowanego, umieszczono w nim skałę z Góry Oliwnej. W nawie południowej znajduje się ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej z umieszczoną w nim skałą z Nazaretu. W prezbiterium znajduje się drewniany ołtarz główny. Pierwsza świątynia w tym miejscu powstała w połowie XVIII w. Dzisiejszy kościół został wybudowany w latach 1790-1793 dzięki inicjatywie ks. Jana Zieniewicza jako cerkiew greckokatolicka. Konsekracja miała miejsce 28 maja 1798 r. Po likwidacji unickiej diecezji chełmskiej świątynia została zamieniona na cerkiew prawosławną. W 1916 r. Biłgoraj opuścił ostatni proboszcz prawosławny (bieżeństwo) i cerkiew została zamknięta. W 1919 r. świątynia została przekazana katolikom obrządku łacińskiego jako kościół rektoralny w parafii Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. W tym samym roku został przeprowadzony remont, w wyniku którego zatarte zostały stylowe cechy obiektu.

11 września 1939 kościół niemal cudem uniknął zniszczenia podczas wielkiego pożaru miasta. Nie został uszkodzony również podczas bombardowań 8 i 14 września. Natomiast całkowicie został zniszczony kościół parafialny, czego skutkiem było odprawianie tutaj wszystkich nabożeństw do 1940. W 1942 świątynię ponownie przejęli prawosławni, jednakże po zakończeniu wojny kościół znów znalazł się w rękach katolików obrządku łacińskiego. W 1978 r. przeprowadzono renowację świątyni, podczas której odkryto fragmenty polichromii z XIX w. 3 czerwca 1984 świątynia przestała być kościołem rektoralnym, a stała się siedzibą parafii św. Jerzego w dekanacie Biłgoraj Północny. Pierwszym proboszczem został dotychczasowy rektor ks. Marian Goral. W 2004 ks. Czesław Szuran, proboszcz parafii sprowadził relikwie św. Faustyny Kowalskiej, a w latach 2006-2007 odbył się gruntowny remont bocznych naw. W 2009 parafia przeżywała 25lecie swojego istnienia, z tej okazji ówczesny proboszcz sprowadził relikwie św. Andrzeja Boboli, rozpoczęto też budowę podziemnej kaplicy na cześć tego świętego. Za wiki

/p>
ul. Ogrodowa
więcej zdjęć (33)