starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 22 głosy | średnia głosów: 6

Polska woj. wielkopolskie powiat grodziski Rakoniewice ul. Kościelna Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa

16 października 2018 , Dawny kościół ewangelicki, obecnie Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa

Skomentuj zdjęcie
Ciekawy zabytek! czy we wnętrzu ma dwie kondygnacje empor? (na to by mogły wskazywać okienka na bocznej elewacji)
2018-10-24 11:56:04 (7 lat temu)
do Pomuchelskopp: Dwie. Balkony to klasyka w kościołach protestanckich.
2018-10-24 12:10:11 (7 lat temu)
do cracusiac: Jasne, ale najczęściej są tylko w jednej kondygnacji, zwłaszcza w świątyniach stosunkowo niewielkich.
Dziękuję za odpowiedź :)
2018-10-24 12:55:21 (7 lat temu)
s_mile
Na stronie od 2011 maj
15 lat 1 miesiąc 19 dni
Dodane: 22 października 2018, godz. 22:22:17
Autor zdjęcia: s_mile
Rozmiar: 1800px x 1200px
Aparat: NIKON D7200
1 / 160sƒ / 8ISO 16013mm
6 pobrań
805 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia s_mile
Obiekty widoczne na zdjęciu
kościoły, katedry, kaplice
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1662
Dawniej: Kościół poewangelicki
Zabytek: 2530/A (573/55/A) z 01.08.1956
Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach jest jedną z najstarszych tego typu placówek w Polsce. Powstało w 1974 roku dzięki staraniom Władz Miasta, działaczy PTTK oraz Ochotniczej i Zawodowej Straży Pożarnej. Od 1995 roku stanowi Oddział Zamiejscowy Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Mieści się w dawnym zborze ewangelickim z 1763 roku. W Muzeum znajduje się około 4-tysiące eksponatów dokumentujących tradycje i historię Straży na terenie Wielkopolski są to m.in. 24 sikawki konne (lata 1786 – 1923), hełmy - najstarsze skórzane do współczesnych, motopompy najstarsze z lat 30-tych, 24 sztandary (lata 1886 – 1997). Samochody strażackie 25 wozów (lata 1927 – 1986) i sprzęt ciężki prezentowane są w pawilonach wystawienniczych.
W Muzeum prezentowane są również eksponaty z państw – miast współpracujących z Rakoniewicami tj. z Niemiec, Danii, Holandii, Litwy, Belgii, Węgier, Ukrainy oraz Rosji.

Kościół poewangelicki został zbudowany w 1662 r. dla kolonistów niemieckich, którzy osiedlili się w okolicy i mieście Polski Freystadt (Rakoniewice). Koloniści niemieccy byli w przeważającej większości wyznania luterańskiego i nazywali siebie Augsburczykami. Szachulcowa konstrukcja kościoła została wzniesiona z drewna z okolicznych lasów oraz z gliny. Ten w pośpiechu i z nietrwałego materiału budowany kościół musiano już dwadzieścia lat później wyremontować.Wokół kościoła był cmentarz. Pod koniec XVIII wieku zabrakło miejsca na przykościelnym cmentarzu, dlatego w północnej stronie miasta powstał nowy cmentarz ewangelicki.
W 1781 r. dobudowano do kościoła wieżę – wcześniej przepisy zabraniały budowania wież na ewangelickich kościołach. Do pierwotnej prostokątnej halowej nawy dobudowano od zachodniej strony drewnianą, oszalowaną wieżę na rzucie kwadratu. Na wieży umocowano zegar z oryginalnym mechanizmem z 1781 roku. Dach i kopułę hełmu wieży pokryto gontami. Hełm wieży na której zamontowano dzwony zakończony jest iglicą.
ul. Kościelna
więcej zdjęć (31)