starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 8 głosów | średnia głosów: 5.48
Skomentuj zdjęcie
Robi wrażenie! Trudny do sfocenia - jak nie drzewo to dom, albo inna zawalidroga. Zaraz zobaczę na mapie (mam nadzieję, że zaznaczyłeś) jak to daleko ode mnie.
2010-09-29 23:19:30 (15 lat temu)
Ostatnio robię się \"porządny\" zakładam obiekt, znacznik i opis i tu tak jest :). Ja miałem tylko pół godziny na to miasto, w sumie to trzy cztery ulice, ale jak widać obiekty sam \"miód\" :)
2010-09-29 23:23:06 (15 lat temu)
Wiesław Smyk
Na stronie od 2010 luty
16 lat 4 miesiące 10 dni
Dodane: 29 września 2010, godz. 23:13:48
Autor zdjęcia: Wiesław Smyk
Rozmiar: 1277px x 958px
4 pobrania
4042 odsłony
5.48 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Wiesław Smyk
Obiekty widoczne na zdjęciu
kościoły, katedry, kaplice
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1662
Dawniej: Kościół poewangelicki
Zabytek: 2530/A (573/55/A) z 01.08.1956
Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach jest jedną z najstarszych tego typu placówek w Polsce. Powstało w 1974 roku dzięki staraniom Władz Miasta, działaczy PTTK oraz Ochotniczej i Zawodowej Straży Pożarnej. Od 1995 roku stanowi Oddział Zamiejscowy Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Mieści się w dawnym zborze ewangelickim z 1763 roku. W Muzeum znajduje się około 4-tysiące eksponatów dokumentujących tradycje i historię Straży na terenie Wielkopolski są to m.in. 24 sikawki konne (lata 1786 – 1923), hełmy - najstarsze skórzane do współczesnych, motopompy najstarsze z lat 30-tych, 24 sztandary (lata 1886 – 1997). Samochody strażackie 25 wozów (lata 1927 – 1986) i sprzęt ciężki prezentowane są w pawilonach wystawienniczych.
W Muzeum prezentowane są również eksponaty z państw – miast współpracujących z Rakoniewicami tj. z Niemiec, Danii, Holandii, Litwy, Belgii, Węgier, Ukrainy oraz Rosji.

Kościół poewangelicki został zbudowany w 1662 r. dla kolonistów niemieckich, którzy osiedlili się w okolicy i mieście Polski Freystadt (Rakoniewice). Koloniści niemieccy byli w przeważającej większości wyznania luterańskiego i nazywali siebie Augsburczykami. Szachulcowa konstrukcja kościoła została wzniesiona z drewna z okolicznych lasów oraz z gliny. Ten w pośpiechu i z nietrwałego materiału budowany kościół musiano już dwadzieścia lat później wyremontować.Wokół kościoła był cmentarz. Pod koniec XVIII wieku zabrakło miejsca na przykościelnym cmentarzu, dlatego w północnej stronie miasta powstał nowy cmentarz ewangelicki.
W 1781 r. dobudowano do kościoła wieżę – wcześniej przepisy zabraniały budowania wież na ewangelickich kościołach. Do pierwotnej prostokątnej halowej nawy dobudowano od zachodniej strony drewnianą, oszalowaną wieżę na rzucie kwadratu. Na wieży umocowano zegar z oryginalnym mechanizmem z 1781 roku. Dach i kopułę hełmu wieży pokryto gontami. Hełm wieży na której zamontowano dzwony zakończony jest iglicą.
ul. Kościelna
więcej zdjęć (31)