|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 13 głosy | średnia głosów: 6
21 kwietnia 2019 , Kamień graniczny św. Jana stoi na styku granic województwa dolnośląskiego i opolskiego. To granica dawnego księstwa biskupiego powstałego w końcu XII w. Granica św. Jana, powstała w latach 1290-1320 w postaci sześciu granitowych słupów. Na jednym z boków każdego słupa wyryty jest w trzech rzędach w języku łacińskim rozdzielonych podwójną linią napis: TMI / SCI / IOHIS, czyli Granica / Świętego / Jana. Na drugim boku wyryty jest pastorał atrybut władzy biskupiej, na trzecim boku wyryto ukośny krzyż w kształcie litery [ X ] symbol znakowania granicy stosowany już w starożytności. Słupy te znajdowały się w pobliżu wszystkich ważniejszych traktów prowadzących z Otmuchowa do Ziębic i z Nysy do Wrocławia ( za ). Ten jest bardzo wysoki - ok. 240-250 cm i o nietypowym kształcie - zwężający się ku dołowi. Najtrudniejszy do znalezienia spośród wszystkich 6 kamieni, bo wśród drzew w lesie.Skomentuj zdjęcie
|
Dodane: 23 kwietnia 2019, godz. 10:06:31 Autor zdjęcia: ZPKSoft Rozmiar: 1600px x 1067px Licencja: CC-BY-NC-ND 4.0 Aparat: X-M1 1 / 180sƒ / 3.5ISO 20016mm
2 pobrania 861 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia ZPKSoft Obiekty widoczne na zdjęciu Kamień graniczny św. Jana (V) więcej zdjęć (7) Atrakcja turystyczna Zbudowano: XIII w. Kamień graniczny św. Jana stoi na styku granic województwa dolnośląskiego i opolskiego a dokładnie w miejscu między terenem gminy Przeworno i gminy Grodków. Dziś odnaleźć go można na skraju zagajnika, dojście od miejscowości Samborowice lub Bogdanów. |