starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 9 głosów | średnia głosów: 6

Polska woj. łódzkie Łódź Stare Miasto ul. Ogrodowa Pałac Izraela Poznańskiego - Muzeum Miasta Łodzi

22 lipca 1958 , "Ojciec Narodu" na obchodach święta 22 Lipca w Łodzi.

Skomentuj zdjęcie
ritterswalder
+1 głosów:1
Łysa pała tyłem to chyba Cyrankiewicz.
2019-05-15 19:18:08 (7 lat temu)
do ritterswalder: Z całą pewnością.
2019-05-15 19:21:43 (7 lat temu)
Desperado
Na stronie od 2015 lipiec
10 lat 11 miesięcy 4 dni
Dodane: 15 maja 2019, godz. 13:10:57
Rozmiar: 2000px x 1274px
14 pobrań
1302 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Desperado
Obiekty widoczne na zdjęciu
pałace
Architekci: Adolf Zeligson, Hilary Majewski
Inwestor: Izrael Poznański
Atrakcja turystyczna
Dawniej: Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, Urząd Wojewódzki
Zabytek: A/46 (dawny A/16)

Pałac fabrykancki z końca XIX w. Został wybudowany w miejscu, zakupionej przez Izraela Poznańskiego w 1877 roku, narożnej kamienicy o skromnej elewacji

i budynku magazynowego. Pałac zaprojektowany został przez architekta miasta Hilarego Majewskiego, pierwotnie jako budowla o charakterze reprezentacyjno-handlowym i mieszkalnym, wzorowana na renesansie francuskim. Założenie nie zostało jednak w pełni zrealizowane. Obecną formę obiekt uzyskał w wyniku przebudowy w 1898 roku według projektu Juliusza (?) Junga i Dawida Rosenthala oraz dalszej rozbudowy, przeprowadzonej w latach 1901-1903 ( po śmierci Izraela Poznańskiego).



Wystrój pałacu jest eklektyczny i nawiązuje do stylów drugiej połowy XIX wieku przy jednoczesnym zastosowaniu dekoracji secesyjnej. W korpusie głównym, pełniącym funkcje reprezentacyjne i oficjalne (wzdłuż ul. Ogrodowej, obecnie Muzeum Miasta Łodzi), znajdowała się duża jadalnia i sala balowa, a na piętrze saloniki. Ponadto w pawilonie połączonym bezpośrednio z pałacem, ulokowano pomieszczenia biurowe i giełdowe. W skrzydle bocznym (wzdłuż ul. Zachodniej, dziś zajęte przez urzędy) na dole mieściły się magazyny wyrobów gotowych, a na piętrze - apartament mieszkalny, pokoje gościnne oraz ogród zimowy (przykryty szklanymi kopułami).



Budynek po I wojnie światowej był wielokrotnie przebudowywany i często zmieniał właścicieli. W styczniu 1927 r. przeniesiono do niego Urząd Wojewódzki z dotychczasowej siedziby w dawnym Hotelu "Bristol" (przy dzisiejszej ul. Próchnika). Zlikwidowano wtedy ogród zimowy, rozbudowano obiekt w kierunku północnym oraz przebudowano niektóre wnętrza.



We wrześniu 1939 r. pałac zajęty został przez niemiecki Zarząd Cywilny przy dowództwie 8. 10 kwietnia 1940 r. do pałacu przeniesiono naczelne władze i główne wydziały Rejencji Łódzkiej (Regierungsbezirk Litzamannstadt).



Po wojnie pałac ponownie stał się siedzibą Urzędu Wojewódzkiego, a od 1950 r. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej.

Od października 1975 r. główną część budynku zajmuje Muzeum Miasta Łodzi. Skrzydło boczne, wzdłuż ul. Zachodniej, zajmuje Delegatura Łódź-Bałuty UMŁ i I Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty.



Pałac zwany bywa "łódzkim Luwrem". Jest jednym z symboli Łodzi.



Źródło: /p>
ul. Ogrodowa
więcej zdjęć (1159)