starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 12 głosy | średnia głosów: 5.97

Polska woj. dolnośląskie powiat strzeliński Strzelin Rynek Ratusz Nowa wieża ratuszowa 2010-2011 - odbudowa wieży ratusza

2010 , Rysunek przedstawia hełm wieży jaki zostanie zamontowany na wysokości + 38m. Wysokość końcowa hełmu przy sygnaturce +72 m.

Skomentuj zdjęcie
BAL†
+1 głosów:1
Już zaczynam sobie wyobrażać jak będzie wyglądać. Ale 34 metry mnie przeraża.
2010-10-19 20:49:57 (15 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
do BAL†: Andrzeju, a elewatory mają 31 m :)
2010-10-19 20:52:09 (15 lat temu)
BAL†
+1 głosów:1
Dlatego jestem pod wrażeniem. Już sam elewator z widokowej na Ślęży jest jest bez problemu wyłapywany wzrokiem, to wieża w całości mając 72 ...?
2010-10-19 21:10:24 (15 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
do BAL†: Przed wojną, strzeliński ratusz posiadał najwyższą wieżę wśród ratuszy na całym śląsku [schlesien] . Czas aby wrócił po tylu latach do dawnej świetności.
Jako ciekawostkę, dodam, że projektant ostatecznej wieży [wcześniej były pożary] popełnił samobójstwo jak zobaczył,że iglica hełmu jest krzywa / przechylona. Jest to widoczne na fotkach , ale tylko z odpowiedniej strony. W tej chwili na fotopolsce nie ma takiego ujęcia, ale postaram się dodać takowe.
2010-10-19 21:46:44 (15 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
do mietok: Na tej kartce dobrze widać przechylenie ostatniego fragmentu hełmu:
2010-10-20 18:40:56 (15 lat temu)
† KazimierzP
+1 głosów:1
Dwie glorietty dodadzą lekkości tej konstrukcji, ale będą ogromnym wyzwaniem dla blacharzy który będą musieli to obłożyć blachą miedzianą. Jak to można wyczytać z tego rysunku projektu wszystkie łącza równoległe do okapu mają być na rąbki leżące, a te które są prostopadłe do okapu na rąbki stojące. Ciekawe jak zostaną obrobione słupki w gloriettach.
2011-05-10 20:18:36 (15 lat temu)
mietok
Na stronie od 2010 czerwiec
16 lat 0 miesięcy 24 dni
Dodane: 19 października 2010, godz. 19:53:28
Rozmiar: 775px x 1200px
5 pobrań
4077 odsłon
5.97 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia mietok
Obiekty widoczne na zdjęciu
Wieża ratuszowa odbudowana do poziomu + 20,13 na podstawie projektu dr inż. arch. Macieja Małachowicza w roku 2005 r., spełniała role wieży widokowej, oraz jest miejscem ekspozycji z dziejów ratusza.
2010 - 2011 : ODBUDOWA obiektu Ratusza wraz z wieżą ratuszową w Strzelinie.
- Zmiana posadowienia fundamentów , konstrukcji wieży oraz odtworzenie sklepień piwnicznych obiektu Ratusza
- Wykonanie i montaż balustrady kamiennej na zwieńczeniu wieży w poz.+37,15
- Montaż konstrukcji hełmu na poziomie + 37,15


Nowa wieża ratuszowa
więcej zdjęć (40)
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 2010-2011
Stara, oryginalna wieża ratuszowa została wysadzona z polecenia niemieckiego burmistrza i komendanta Volkssturmu - Kurta Ebelle.
b/h/2013
Ratusz
więcej zdjęć (117)
Zbudowano: XIV w.
Dawniej: Rathaus
Zabytek: -

Ratusz powstał prawdopodobnie na początku XIV wieku w miejscu dużego domu kupieckiego. Ratusz został przebudowany w stylu wczesnorenesansowym w latach 1520-1526. W 1548 ratusz spłonął. Odbudowany został w stylu renesansowym w 1564 roku. W 1619 częściowo spłonęła wieża ratuszowa. Rok później została odbudowana. W 1648 runęła wieża, uszkadzając budowlę. W 1706 ratusz uległ częściowemu spaleniu. Ratusz odbudowano, ale wieża na renowację czkała aż 13 lat. W 1817 budowla została uszkodzona uderzeniem pioruna. W ramach odbudowy, obniżono wieżę i pozbawiono ratusz cech renesansowych. W 1945 ratusz został spalony, wieża wysadzona. Zachowała się tylko czworoboczna podstawa wieży ratuszowej. Są plany odbudowy całej budowli.

Wikipedia

/p>
Rynek
więcej zdjęć (1345)
Dawniej: Ring