starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Ponownie ten sam problem z scieźka dopisań na który juź pokazywal stenek....niestety pokazuje sie źe wiele obietów jest diletansko dodanych...i teraz co z tym zrobić ?
2019-12-11 06:55:37 (6 lat temu)
Udalo mi sie naprawić przypysanie do Istebnej.
2019-12-11 08:19:55 (6 lat temu)
mar
Na stronie od 2008 grudzień
17 lat 6 miesięcy 12 dni
Dodane: 10 grudnia 2019, godz. 22:24:38
Autor: Henryk Poddębski ... więcej (3605)
Rozmiar: 1900px x 1259px
2 pobrania
946 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia mar
Obiekty widoczne na zdjęciu
kościoły, katedry, kaplice
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1922
Kaplica Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej, na Buczniku w Istebnej, została zbudowana w 1922 roku. Jej twórcą był Ludwik Konarzewski senior – rzeźbiarz i malarz, pierwszy z rodu artystów od stu lat związanych z Istebną. Kaplica powstała jako wotum dziękczynne za szczęśliwy powrót z zesłania na Syberię. Budowla jest konstrukcji wieńcowej, kryta gontem. W środku znajdują się dzieła artysty, w tym wykonany w drewnie ołtarz główny z wizerunkiem Matki Bożej.

Istebna jest ostoją góralszczyzny w Beskidzie Śląskim. Jej oryginalną kulturą ludową oraz malowniczym położeniem zachwycają się od ponad stulecia artyści z całej Polski. Jednym z najwybitniejszych twórców związanych z Istebną był Ludwik Konarzewski senior. Ten plastyk i pedagog urodził się w Warszawie, talent zaś artystyczny kształtował w szkołach warszawskich i krakowskich oraz podczas podróży zagranicznych. Z Istebną związał się już w 1914 roku, kiedy poślubił tutejszą góralkę - Jadwigę Wałach, siostrę swego przyjaciela ze studiów Jana Wałacha. Podczas I wojny światowej państwo młodzi trafili w ręce rosyjskie i pod zarzutem szpiegostwa zostali zesłani do Buzułuku na Uralu. Udało im się powrócić do kraju na początku lat 20. Na stałe miejsce zamieszkania wybrali Istebną - dokładnie przysiółek Bucznik dzisiejsza Andziołówka. Wkrótce wznieśli tam zespół zabudowań: dom rodzinny, muzeum, pensjonat „Bucznik”, szkołę rzemiosła artystycznego i kaplicę. Ta ostatnia była dziękczynieniem za opiekę Boską na zesłaniu i powrót do Polski. Pożogę II wojny światowej przetrwała tylko świątynia. Kaplicę pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej wzniesiono z bali drewnianych wiązanych na zamek. Twórca wzorował się na budowlach istebniańskich i zakopiańskich. Świątynia ma 10 metrów długości i 5 szerokości. Nawa kończy się trójbocznym prezbiterium. Dwuspadowy dach przykryto gontami. Sygnaturkę wieńczy stożkowy hełm. Przed wejściem umieszczono nieduży ganek. W kościółku dopatrzyć się można wielu elementów tradycyjnego zdobnictwa góralskiego, jak np. pazdury czy motyw słoneczka w półkoliście zwieńczonych drzwiach i oknach. Wnętrze również jest dziełem Ludwika Konarzewskiego seniora. Zdradza ono cechy ulubionej przez twórcę sztuki młodopolskiej. Uwagę zwraca przede wszystkim ołtarz główny w postaci tryptyku, którego centralnym punktem jest płaskorzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem nad Piastowską Wieżą w Cieszynie. Kaplica Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej w Istebnej znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej woj. śląskiego.