starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 11 głos | średnia głosów: 6

Polska woj. małopolskie Tarnów Tarnów - zdjęcia niezidentyfikowane

Lata 1939-1940 , Zdjęcia z albumu wykonane prawdopodobnie przez niemieckiego żołnierza.

Skomentuj zdjęcie
Pierwszy raz widzę psa w zaprzęgu.
2010-11-13 11:28:26 (15 lat temu)
Kavikvs
 
do Danuta B.: Phi...masz ale kociego w necie nie znalazłem.
2010-11-13 16:44:14 (15 lat temu)
do Kavikvs: Ach, nie myślałam o sporcie, jeno o psiej pracy. Jak na razie widziałam jedynie w filmie fabularnym nowofundlanda rozwożącego podobnym wózkiem bańki z mlekiem. Na naszej stronie tego jeszcze nie było. A kocia robota polega zupełnie na czym innym:).
2010-11-13 18:06:27 (15 lat temu)
Kavikvs
 
do Danuta B.: Kocia robota polega na ugniataniu i uciążaniu się. Jest bardzo wyczerpująca więc wymaga wielogodzinnego odpoczynku. Pojedyńcze psy w zaprzęgach były używane w armiach przy mniej ciężkim sprzęcie jeszcze w czasie I WŚ. To był raczej częsty widok w Europie.
2010-11-13 18:47:43 (15 lat temu)
W prawym gornym rogu Dworzec kolejowy w Tarnowie uszkodzony w wyniku wybuchu bomby podłożonej przez Volksdeutsha w sierpniu 1939 roku.
2014-09-21 16:11:30 (11 lat temu)
Kavikvs
Na stronie od 2004 wrzesień
21 lat 9 miesięcy 16 dni
Dodane: 13 listopada 2010, godz. 0:33:55
Rozmiar: 1190px x 800px
20 pobrań
4506 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Kavikvs
Obiekty widoczne na zdjęciu
dworce
Dworzec kolejowy
więcej zdjęć (69)
Zbudowano: 1906-1910
Zabytek: A-80 z 01.12.1975
Znajdujący się przy ulicy Dworcowej okazały gmach tarnowskiego dworca kolejowego jest trzecim z kolei budynkiem stacyjnym na tym miejscu.
Jako pierwszy powstał prowizoryczny jeszcze budynek, związany z otwartym w 1856 roku odcinkiem Kolei Karola Ludwika, łączącym Tarnów z Bochnią i Dębicą. W latach 1859-1861 zbudowano stały już, okazały, wieloczłonowy dworzec kolejowy w stylu neorenesansowo-tyrolskim. Gdy w 1892 roku kolej żelazną, prowadzącą już ze Lwowa przez Przemyśl, Tarnów i Kraków do Wiednia upaństwowiono, rozpoczęła się jej modernizacja. I tak w latach 1906-1910 powstał obecny, bardzo reprezentacyjny gmach dworcowy.

Tarnowski dworzec należał do najokazalszych obiektów tego typu w Galicji. Zbudowany w oparciu o projekt E. Baudischa z wiedeńskiego Ministerstwa Kolei Żelaznych prezentuje się jako wieloczłonowa barokowo-modernistyczna budowla przypominająca wielkopańską barokową rezydencję. Składa się on z uszeregowanych symetrycznie w jednej linii trzech dużych pawilonów, dwóch skrajnych budynków oraz czterech piętrowych łączników, poprzedzonych obszernym placem dworcowym. Dominującym elementem tak ukształtowanego założenia przestrzenno-architektonicznego jest znajdujący się na jego głównej osi imponujący rozmiarami, nakryty kopulastym dachem mansardowym pawilon głównego westybulu. Po jego obu stronach znajdują się dwa podobne doń, ale nieco mniejsze pawilony mieszczące niegdyś luksusową restaurację i poczekalnię pierwszej klasy. W dwu skrajnych budynkach były niegdyś pomieszczenia biurowe, pocztowe, bagażownia, oraz mieszkanie naczelnika stacji.

Wszystkie główne pomieszczenia, a przede wszystkim obszerny westybul, będący najbardziej reprezentacyjnym wnętrzem budynku stacyjnego zwracały na siebie uwagę nie tylko swoją architekturą, ale także bogatym eklektyczno-secesyjnym wystrojem. Składały się nań ozdobna stolarka drzwi i okien wypełnionych witrażami, sztukaterie, wzorzyste posadzki, oraz mosiężne kandelabry, kinkiety i różnego rodzaju okucia, a nadto rozwieszone na ścianach dużych rozmiarów obrazy z górskimi widokami Tatr i Pienin, z których cztery zachowały się do dziś. Przetrwały też osłaniające perony wiaty o żelaznej konstrukcji i ozdobnych żeliwnych kolumnach.
źródło :
pl. Dworcowy
więcej zdjęć (89)