starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6

Polska woj. opolskie powiat głubczycki Kietrz pl. Konrada, bp. Dom Pomocy Społecznej

11 lipca 2013 , Figurka na fasadzie dawnego szpitala.

Skomentuj zdjęcie
A kogo tutaj mamy , Zosiu ?
2020-02-02 12:28:25 (6 lat temu)
do da signa: Widziałam wcześniej to zdjęcie i podejrzewałam, że może paść takie pytanie. Niestety wiem tyle co Ty a może i nawet mniej, bo kompletnie nie znam obiektu.Postać bez wyraźnych atrybutów, jedno co pewno, to to że kobieca ;-) Spróbuj popytać miejscowych, może proboszcza, bo najprawdopodobniej jakaś święta.
2020-02-02 13:42:55 (6 lat temu)
do ZPKSoft: Wieniec różany na głowie - może to być Maria Magdalena, Róża z Limy albo jeszcze inne święte.
2020-02-02 13:51:10 (6 lat temu)
To zdjęcie nie oddaje wielkości figury. Na zdjęciu całego budynku widać , jak duża jest postać. Myślę,że może mieć ok 1,5 m wysokości. Pierwotnym przeznaczeniem budynku był szpital.
2020-02-02 14:53:44 (6 lat temu)
da signa
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Myslę,że to może być św. Ludwina, jest patronka przewlekle chorych i jednym z jej atrybutów są róże.
2020-02-02 14:59:39 (6 lat temu)
do da signa: Poszukiwania właśnie zaczęłam od pierwotnej funkcji obiektu i nasuwały mi się skojarzenia ze św. Ritą ( nie bardzo tu pasuje strój) i św. Marią Magdaleną ale to chyba żadna z nich. Iluż mamy świętych, do których zwracano się w poszczególnych przypadłościach można poczytać m.in. tu .
2020-02-02 15:09:21 (6 lat temu)
da signa
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Tutaj jest zdięcie postaci św. Ludwiny i drugie takie jakby połączyć suknię jednej z wiankiem drugiej ....
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2020-02-02 15:11:19 (6 lat temu)
ZPKSoft
+1 głosów:1
do da signa: Wielce prawdopodobne, że trafiłaś :-))
2020-02-02 15:12:06 (6 lat temu)
do ZPKSoft: Okazuje się, że byłam w błędzie. Ta święta to Elżbieta Węgierska. W ustaleniach dopomógł pan H. Hus. Całe wyjaśnienie można przeczytać w komentarzach tutaj :
2020-02-11 15:13:43 (6 lat temu)
do da signa: Św. Elżbieta miałaby róże w dłoniach a nie na głowie ale kto wie co artysta miał na myśli ;-) Linkowany wywód p. Husa nie jest kategorycznym wyrazem rozpoznania też rzeźby.
2020-02-11 15:24:12 (6 lat temu)
do ZPKSoft: Faktem jest , że w szpitalu pracowały elżbietanki , a św. Ludwina została wyniesiona na ołtarze w 1890 , czyli 20 lat po wybudowaniu szpitala.
2020-02-11 15:36:32 (6 lat temu)
da signa
Na stronie od 2018 czerwiec
7 lat 11 miesięcy 27 dni
Dodane: 2 lutego 2020, godz. 11:39:12
Autor zdjęcia: da signa
Rozmiar: 1900px x 1370px
Aparat: NIKON D3200
1 / 80sƒ / 8ISO 40085mm
0 pobrań
750 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia da signa
Obiekty widoczne na zdjęciu
Dom Pomocy Społecznej
więcej zdjęć (19)
Zbudowano: XIX w.
Dawniej: Szpital, ZOL
pl. Konrada, bp.
więcej zdjęć (26)