|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 6 głosów | średnia głosów: 6
grudzień 1930 , Kopalnia "Piłsudski" wraz z elektrownią.Skomentuj zdjęcie |
7 pobrań 1784 odsłony 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Desperado Obiekty widoczne na zdjęciu
Kopalnia Węgla Kamiennego "Jaworzno" więcej zdjęć (14) Zbudowano: 1792 Dawniej: Fryderyk August, Piłsudski, Bierut, Ruch I Kopalnia założona została przez hrabiego Moszyńskiego w 1792 r. Należała do skarbu państwa (kolejno: polskiego, austriackiego, Księstwa Warszawskiego, Wolnego Miasta Krakowa i ponownie austriackiego). Od 1871 r. należała do Gwarectwa Jaworznickiego, od 1921 r. do Jaworznickich Komunalnych Kopalń Węgla Sp. Akc., w 1942 roku została przejęta przez Energieversorgung Oberschlesien A.G., w 1945 roku weszła w skład Krakowskiego ZPW, od 1 I 1947 należała do Jaworznicko-Mikołowskiego ZPW, od 1 X 1982 r. – do Zrzeszenia Kopalń Węgla Kamiennego w Mysłowicach. Zmieniane były również nazwy kopalni: Nazwa Fryderyk August (Friedrich August) nadana przez władze austriackie została zmieniona w 1919 r. na Piłsudski, w okresie wojny 1939 – 1945 ponownie wrócono do nazwy Friedrich August. Kopalnię nazywano również Paulina lub Helena od głównego szybu wydobywczego. W 1945 roku połączono kopalnie Piłsudski, Jan Kanty i Leopold i nazwano Jaworzno. Od 1 I 1947 r. włączono do kopalni Jaworzno kopalnię Sobieski. Od 1 I 1954 r. dawną kopalnię Jan Kanty wraz z upadowymi i odkrywkowymi przekształcono w odrębną kopalnię pod nazwą Komuna Paryska, a resztę kopalni Jaworzno nazwano Bierut. 1 IV 1957 r. wyłączono kopalnię Sobieski która stała się odrębną kopalnią. 1 I 1963 r. – połączono kopalnie Bierut i Kościuszko i nazwano Jaworzno 1 I 1973 r. – ponownie włączono kopalnię Sobieski do kopalni Jaworzno. źródło: Elektrownia Jaworzno I więcej zdjęć (5) Zbudowano: 1902 Zlikwidowano: 1998 Początki jaworznickiej energetyki sięgają końca XIX wieku, bowiem w 1898 r. przy szybie "Rudolf" zamontowano dwa agregaty prądu stałego o łącznej mocy 320 kW. W 1903 r. przy szybie "Fryderyk August" (obecnie Piłsudski), wybudowano nową kotłownię gdzie zainstalowano zespół turbin o mocy 800 kW. Przez kolejne lata, rozbudowywano zakład o kolejne kotły i turbiny co dało na rok 1921 ogólna moc 7,6 MW, co umożliwiło dostawy prądu do zakładów w Jaworznie i okolic, a nawet Krakowa. Przed wrześniem 1939 r. łączna moc zainstalowana wynosiła niecałe 40 MW co plasowało ten zakład na 6 pozycji zakładó energetycznych okresu międzywojennego. Po zajęciu elektrowni przez okupanta, w dalszym ciągu rozbudowywano ten zakład energetyczny, choć głównym celem była budowa kolejnej elektrowni znanej później jako Jaworzno II, wykorzystując do tego celu więźniów z miejscowej filii obozu KL Auschwitz. Po zakończeniu wojny, dalej rozbudowywano elektrownię w latach 1948-1952 o kolejne kotły i zespoły turbin, osiągając 110 MW mocy, przy okazji włączając ten zakład do ogólnopolskiej sieci energetycznej. Na koniec lat 50-tych, łączna moc zainstalowanych turbin wyniosła158 MW. W połowie lat 70-tych, zakład zmienił funkcję stając się elektrociepłownią a w kolejnych latach pełnił już tylko rolę ciepłowniczą Po zmianach ustrojowych przełomu lat 80-, 90-tych elektrownia ta był mocno przestarzałą a wobec istnienia znacznie nowocześniejszych elektrowni Jaworzno II i III, zapadła decyzja o likwidacji tego zakładu energetycznego. W kolejnych latach zamykano poszczególne jej sekcje i dokonywano wyburzeń budynków i komina, do roku 1995. W roku 1998 elektrownia Jaworzno I, została ostatecznie i formalnie zlikwidowana. W roku 2000 na terenie b. elektrowni wybudowano Centrum Szkolenia Kadr Południowego Koncernu Energetycznego S.A., w którym odbywają się szkolenia dla pracowników koncernu Tauron. W 2011 r., na pozostałym terenie po b. elektrowni, rozpoczęto budowę osiedla mieszkaniowego, dokąd przesiedleni będą mieszkańcy dotychczasowego osiedla Awaryjnego położonego przy elektrowni Jaworzno II w związku z budową nowego bloku energetycznego o mocy 930 MW. ul. Krakowska więcej zdjęć (32) ul. Sportowa więcej zdjęć (5) |