starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 4 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Wydana przed 1905.
2020-04-11 13:43:23 (6 lat temu)
McAron
Na stronie od 2006 marzec
20 lat 3 miesiące 24 dni
Dodane: 11 kwietnia 2020, godz. 11:21:03
Rozmiar: 1101px x 718px
15 pobrań
1800 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia McAron
Obiekty widoczne na zdjęciu
kościoły, katedry, kaplice
Dzielnica Oksywie
więcej zdjęć (32)

Istnieją różne dywagacje na temat nazwy „Oksywie” (kaszb. Òksëwié, niem. Oxhöft), aczkolwiek najpopularniejsza teoria głosi, iż nazwa wywodzi się prawdopodobnie od staroskandynawskiego lub duńskiego „oxihoved”, oznaczającego głowę wołu (co ma to rzekomo nawiązywać do geograficznego kształtu tego terenu). Inna teoria mówi, że nazwa tej dzielnicy nawiązuje do licznych w tym rejonie źródeł, oczek solankowych „Oksol”, wykorzystywanych do produkcji soli niezwykle przydatnej podczas procesu konserwacji ryb. W roku 1570 na Oksywiu funkcjonował młyn wodny i dwie karczmy. Po pierwszym rozbiorze Rzeczypospolitej w 1772, Oksywie stało się własnością królów pruskich z dynastii Hohenzollernów. Od lat siedemdziesiątych XIX w. było siedzibą wójtostwa i urzędu stanu cywilnego. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę rozpoczęto proces odbudowy II RP nad morzem, co mieszkańcy dzielnicy przyjęli z niechęcią. Dumni ze swej historii i posiadający własne obiekty publiczne chcieli stanowić własną jednostkę administracyjną.


Atrakcja turystyczna
Zbudowano: XIV w.
Zabytek: 1605 (d. 1154 / 16.08.1996)

Oksywie po raz pierwszy wymienione jest w dokumentach z 1209 roku., kiedy to Stanisława, żona księcia pomorskiego Mestwina I, nadała Kępę Oksywską klasztorowi norbertanek w Żukowie. O posiadłości te zabiegali również cystersi z Oliwy. Syn Mestwina, książę Świętopełk, ustąpił im w 1224 roku dziewięć z piętnastu wiosek Kępy. Wkrótce potem cofnął darowiznę, ponownie oddając ją norbertankom. W 1245 roku Świętopełk i biskup kujawski Michał potwierdzili przywilej nadania dla Norbertanek. Pierwszy kościół powstał w 1124 roku, a jego fundatorem był Świętopełk. W 1253 roku biskup kujawski określił granice parafii. Obejmowała wówczas: Oksywie, Obłuże, Pogórze, Dębogórze, Kosakowo, Pierwoszyno, Mosty, Gdynię, Witomino i Redłowo oraz kilka wsi, które później zniknęły z krajobrazu Kępy Oksywskiej, jak Żbicewo, Niemicewo, Cerdowo, Sronino, Nasucino, Gogolino, Bachucino. Z najstarszej świątyni do czasów obecnych zachowała się ściana w części zachodniej. W XIV wieku kościół rozbudowano, dodając zakończoną wielobocznie wschodnią część prezbiterium oraz od północy nawę boczną. W 1583 roku kościół konsekrowano. W czasie wojny szwedzkiej świątynię zniszczono. Po odbudowie, w 1687 dobudowano drewnianą wieżę, zakończoną barokowym hełmem (data budowy widoczna jest na chorągiewce wieńczącej hełm).

W latach 1925-27 świątynię poddano gruntownej restauracji - przede wszystkim północną ścianę nawy głównej.

W czasie działań wojennych w 1939 i 1945 kościół został w dużej części zniszczony. Po wojnie nastąpiła odbudowa.

Układ przestrzenny kościoła nawiązuje do rozpowszechnionego w XIII i XIV wieku na terenie wsi pomorskich - typu wiejskiego kościoła parafialnego, orientowanego, o podłużnym układzie z wielobocznie zamkniętym prezbiterium i czworoboczną wieżą od zachodu. Różnorodny wątek murów kamienno-ceglanych ukazuje etapy rozwoju świątyni.

Kilkadziesiąt lat temu powstał taki opis naszej parafii: "Parafię założyli książęta polscy, względnie pomorscy, krótko po zaprowadzeniu wiary. W roku 1253 ustalił biskup Wolimir granice parafii, obejmujące oprócz całej Kępy Oksywskiej, także miejscowości Gdynię, Witomin i Redłowo. Ten stan rzeczy dotrwał aż do naszych czasów. Parafia oksywska, dawniej jedna z największych, zmalała w ciągu ostatnich lat 15 skutkiem oddzielenia kościoła filialnego w Chyloni w roku 1913, dalej przez założenie osobnych kuracji w Pierwoszynie 1915 r. i w Gdyni 1926 r.Kościół obecny, murowany z wieżą, nie wiadomo, kiedy zbudowany, odrestaurowany gruntownie w latach 1925-27. W roku 1583 był kościół ten konsekrowany.

Tytuł kościoła: św. Michał Arch., dowodnie już w roku 1583, jednakże w roku 1253 była patronką Matka Boska." (Diecezja Chełmińska. Zarys historyczno-statystyczny. Pelplin 1928)




Latarnia Morska Oksywie
więcej zdjęć (14)
Zbudowano: 1887
Zlikwidowano: 1939
Latarnia morska w Gdyni, położona w dzielnicy Oksywie, została zbudowana w celu stworzenia lepszej orientacji dla statków, które szukały schronienia przed północnymi i zachodnimi sztormami za Półwyspem Helskim. Latarnię po raz pierwszy zaświecono 1 października 1887 r..
Latarnia Oksywska stała na wysokim (39 m n. p. m.) i stromym klifie, na pustkowiu niedaleko wsi Oksywie, 60 m od linii brzegowej. Do ośmiokątnej wieży o wysokości zaledwie 10 m (najniższa wówczas latarnia w kraju) z lewej strony przylegał jednopiętrowy budynek, w którym mieszkał latarnik, a po prawej rozciągał się dziki jar, zwany przez latarników "Morskim Okiem". Po stromym zboczu biegła ścieżka i kamienne schodki prowadzące do wąskiego, zniszczonego pomostu, do którego co parę tygodni przypływał statek z Pucka przywożący żywność dla latarnika i jego rodziny.

Na początku latarnia emitowała białe światło błyskowe, które powtarzało się co 3 sekundy i widoczne było z odległości 8 mil morskich, padało z wysokości 46,5 m n.p.m. Wewnątrz znajdował się aparat Fresnela IV klasy, działający na olej mineralny. W 1932 r., czyli pod koniec funkcjonowania, zastąpiono je świecącym przez 15 sekund światłem czerwonym od strony lądu i białym od strony morza, widocznym przy dobrej pogodzie z odległości 17 mil morskich. Latarnia była udostępniona dla turystów do zwiedzania za opłatą w wysokości 1 złotego polskiego.

Po raz ostatni latarnia zaświeciła w 1933 r. W momencie przekazania jej w tym roku pod zarząd administracji wojskowej, latarnia przestała spełniać swoje funkcje, a jej budynki przekazano na cele mieszkalne.
Latarnia została zniszczona w 1939 roku podczas obrony Kępy Oksywskiej. Położenie nieistniejącej już latarni to: 54°33'09" N 18°33'46" E.

1 października 2007, czyli w 120 rocznicę uruchomiania latarni na jej miejscu odsłonięto pomnik będący modelem latarni w skali 1:5 (teren Cmentarza Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu). Laterna została odwzorowana z dużą dbałością o szczegóły, ale co ciekawe, cokół całkowicie nie przypomina wieży pierwowzoru.

Więcej na:
ul. Dąbka Stanisława, płk.
więcej zdjęć (42)
Dawniej: Dorfstrasse, Wiejska, Oxhöfer Straße
ul. Muchowskiego Antoniego
więcej zdjęć (43)