|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 6
20 sierpnia 2009 , Widok z hałdy kopalni "Edward".Skomentuj zdjęcie
|
1 / 40sƒ / 2.8ISO 4005mm
3 pobrania 1304 odsłony 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia unqiue Obiekty widoczne na zdjęciu Hałdy pokopalniane więcej zdjęć (5) Kopalnia rudy żelaza "Edward" więcej zdjęć (18) Dawniej: Kopalnia rudy żelaza "Stanisław" Obiekt powstał w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego w latach 1937-1939. Kopalnię rozbudowano wraz z zapleczem w 1947 roku i funkcjonowała do 1965, (niektóre źródła podają 1971) kiedy to zakończono wydobycie rudy żelaza. Szyby sięgały na głębokość ok 90 metrów, zaś w szczytowym okresie eksploatacji pracowało w niej prawie 2000 pracowników i górników. Sama kopalnia pod ziemią graniczyła z bliźniaczym "Stanisławem" i tu podobnie rudę eksploatowano systemem ścianowym.Od 1965 roku miała wielu właścicieli, dziś popada w ruinę, choć jej główna część zalana wodą stanowi źródło wody pitnej dla Czarnieckiej Góry, Stąporkowa i okolic. Obecnie piękne, choć zapomniane miejsce widokowe. Resztki szlaku kolejki wąskotorowej, którą zwożono do Stąporkowa urobek. Wielkie hałdy, wymarzone miejsce dla fanów jazdy na quadach oraz opuszczone budynki industrialne tworzą niepowtarzalny, choć zapomniany klimat bonczek/hydroforgroup/2010 |