|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 6 głosów | średnia głosów: 5.93
Lata 1950-1960 , Dwór w Osięcinach.Skomentuj zdjęcie |
15 pobrań 3538 odsłon 5.93 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia stoik Obiekty widoczne na zdjęciu Dwór więcej zdjęć (2) Zabytek: 72/7/A z 28.04.1966 Na wschód od rynku w parku krajobrazowym wznosi się murowany, parterowy dwór klasycystyczny z 1 poł. XIX. Parterowy korpus główny dworu zbudowany został w pierwszej połowie XIX wieku przez ówczesnego właściciela Józefa Gzowskiego. Około połowy XIX wieku został powiększony o piętrową część wschodnią przez następnego właściciela - Józefa hrabiego Skarbka. Dwór frontem zwrócony jest na północ. Zbudowany jest z cegły i otynkowany. Korpus główny parterowy, zbudowany jest na rzucie prostokąta, z półkolistym ryzalitem na osi. Od frontu wejście poprzedzone jest gankiem wspartym na dwóch filarach, zakończonym tarasem. Wewnętrzny układ dwutraktowy ma sień i salon pośrodku korpusu. Po gruntownym odnowieniu w 1967 roku nastąpiło częściowe przekształcenie pierwotnego układu. W 1900 r. zarząd nad majątkiem przejęta fundacja dobroczynna ustanowiona przez Józefa hr. Skarbka. Po II wojnie światowej dwór w Osięcinach wszedł w skład Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Obecnie stanowi własność spółki z o.o. Ośrodek Hodowli Zarodowej Osięciny. Za dworem w stronę południową rozmieszczony jest park krajobrazowy. Jest on mocno zdewastowany z zachowanymi okazami starych kasztanów, akacji i lip. ul. Wrocławska więcej zdjęć (2) |