starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 21 głos | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Rafał T
+1 głosów:1
Syf, kiła i korniki : )
2020-08-21 19:46:34 (5 lat temu)
blaggio.
+1 głosów:1
do Zeto: Nie można utożsamiać Pasażu Abramowskiego (d. Park przy Brzeźnej) tylko z "katakumbami". A tak wynika z treści opisu dołączonego do obiektu Pasażu. Moi zdaniem "katakumby" powinny występować jako samoistny obiekt przypięty do ul. Abramowskiego i jednocześnie jako podobiekt Pasażu z racji włączenia tego miejsca w jego obręb.
Ten zespół komórek powstał na pasie terenu, którego połowę od strony ul. Abramowskiego stanowiły fragmenty posesji zlokalizowanych przy tej ulicy z istniejącymi tam wcześniej starymi komórkami, a drugą połowę pas wydzielony z długiej na prawie pół kilometra działki zajętej przez nieużytki, na których urządzono potem park, poza ogrodem Barcińskiego sięgającym zaledwie 120 m w głąb od strony ul. Kilińskiego.
2020-08-21 21:20:13 (5 lat temu)
blaggio.
+1 głosów:1
do Zeto: Co do opisu obiektu katakumb: kamienice przy Abramowskiego nigdy nie miały oficyn.
2020-08-22 22:27:01 (5 lat temu)
do blaggio.: Autorowi opisu w wikipedii chodziło zapewne o tradycyjne komórki, tyle że niefortunnie nazwali je oficynami. W końcu mieszkańcy musieli gdzieś składować opał do ogrzewania mieszkań i przygotowywania posiłków (nie wiem jak tam było z gazem). Jak mogą wyglądać takie "oficyny" można w wielu miejscach w Łodzi do dziś obejrzeć. Choćby tutaj
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2020-08-23 14:48:49 (5 lat temu)
do zeto: Chyba tylko tak to można interpretować. Komórki w formie niewielkich parterowych budynków oczywiście musiały być, tym bardziej że większość kamienic chyba nie ma podpiwniczenia.
2020-08-23 16:03:59 (5 lat temu)
do blaggio.: Przypadkiem byłem kiedyś w jednej z tych kamienic, w piwnicy. I była tam po prostu woda ;-)
2020-08-23 20:53:58 (5 lat temu)
Joanna Syrenka
+1 głosów:1
Tak brzydkie, że aż piękne...
2020-08-24 00:04:17 (5 lat temu)
zeto
Na stronie od 2010 marzec
16 lat 3 miesiące 21 dni
Dodane: 21 sierpnia 2020, godz. 18:11:15
Autor zdjęcia: zeto
Rozmiar: 1900px x 1266px
2 pobrania
1416 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia zeto
Obiekty widoczne na zdjęciu
parki
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: ok. 1951
Dawniej: Kompleks zabudowań gospodarczych (komórek)
W latach 50. oficyny kamienic po nieparzystej (południowej) stronie ulicy Abramowskiego zostały wyburzone. Ponieważ mieszkańcy domagali się budowy komórek, na terenie po wyburzeniach (sąsiadującym z dawnym ogrodem Barcińskich) wykonano szeroki wykop, wyłożono go trylinką, a w nasypach po obu stronach umiejscowiono rzędy komórek i śmietników, dzięki czemu nie przesłaniały one widoku na ogród. Łącznie powstało ich 498. Z podwórek na dno wykopu poprowadzono zejścia po schodach, a na nasypach (na „dachach” komórek) posadzono zieleń i odgrodzono ją od wykopu ażurowymi murkami. Teren ten mieszkańcy nazwali potocznie „katakumbami”.
Przez lata nieremontowane, „katakumby” stopniowo popadały w ruinę, niektóre części budowli groziły zawaleniem. Władze miasta zaplanowały na rok 2017 remont „katakumb” i nawierzchni dna wykopu oraz posadzenie nowych krzewów. Wstępny koszt inwestycji oceniono na około 1,5 mln zł. W projekcie przewidziano wyremontowanie i pozostawienie 70-metrowego ciągu komórek (łącznie rozciągały się na długości 400 m), wyburzenie pozostałych, budowę w ich miejscu pergoli i ścianki z prefabrykatów żelbetowych, a także ogrodzenia od strony ulicy i chodnika.


Źródło:

Autorzy:
ul. Abramowskiego
więcej zdjęć (19)
Dawniej: Gubernatorska, Hermann-von-Salza-Strasse
Ulica Edwarda Abramowskiego w Łodzi ma około 500 metrów długości, biegnie równoleżnikowo od skrzyżowania z ul. Henryka Sienkiewicza (Centrum) do ul. Jana Kilińskiego (Centrum).

* Przed 1925 rokiem ulica nosiła nazwę Gubernatorska. Następnie patronem ulicy stał się Edward Abramowski. W czasie wojny zmieniono nazwę ulicy na Hermann-von-Salza-Strasse.
* Po wojnie powrócono do dzisiejszej nazwy ulicy.
Wikipedia