starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 8 głosów | średnia głosów: 6

Polska woj. łódzkie Łódź Centrum ul. Abramowskiego "Katakumby" ulicy Abramowskiego

16 lutego 2019 , "Katakumby" po przebudowie. Tutaj, na początkowym odcinku, przy Sienkiewicza odtworzono dawny wygląd komórek, oczywiście w formie makiety, dekoracji filmowej

Skomentuj zdjęcie
To co ... ? ... Te zielone drzwi to atrapy namalowane na ścianie ... ? ... Nie byłem w tym rejonie wieki całe ... Miałem tam kiedyś koleżankę i bywałem tam regularnie ... To gdzie lokatorzy trzymają teraz opał ... ? Czy już się nie pali w tych kamienicach ... Od strony Kilińskiego widzę następne atrapy - wnęki po komórkach zasypane ziemią ... To teraz ludzie nie potrzebują komórek ... ? A np. rower to gdzie trzymają ... ? Wnoszą na 4-te piętro ... ? A sanki dla dziecka ?
2025-01-16 17:11:22 (rok temu)
Dziękuję Koledze za BŁYSKAWICZNĄ odpowiedź ...Sądzę że prócz wbijania Tu zdjęć - dany Użytkownik jest za nie odpowiedzialny i na zapytania innych Użytkowników Portalu powinien odpowiedzieć na pytania i rozwiać wątpliwości , czy zaspokoić ciekawość ... Ale może się mylę ... Czy Portal jest dla nas, czy my dla Portalu ... ? Jeżeli Autor nie ma już obowiązku po publikacji zajmować się swoimi pracami - to przepraszam ...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Krótki zwięzły dopisek
2025-01-29 11:18:36 (rok temu)
vetinari
+4 głosów:4
do sawickimarcin: Marcinie hamuj, ostatnio się ponownie zbyt denerwujeś. Przyślo Ci do glowy, źe niektórzy uźytkownicy poprostu mają inne zajięcia niź się na co dzień logować na fotopolskę ? Nik niejest zoobiązany do natych miastowej odpowiedzi, to jest tylko kwestia ochoty. Nieszukaj w tym nic innego....
2025-01-29 15:33:42 (rok temu)
do vetinari: Ja wiem że Ty jesteś oazą spokoju i wszystko załagadzasz ... Chwała Ci za to. Pytanie zadałem nieomal dwa tygodnie temu ... Autor zdjęcia pod którym dyskutujemy umieścił w tym czasie kilka zdjęć, logował się kilkakrotnie, jednak na moje proste pytanie nie odpowiedział ... Szkoda ... Tak jak zauważyłem - po prostu nie ma obowiązku pilotować i obsługiwać swoich prac po umieszczeniu ich na FP ...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Dopisek
2025-01-29 16:47:33 (rok temu)
vetinari
+5 głosów:5
do sawickimarcin: Niejestem oazą spokoju, zylko jestem zdania źe wchodząc w świat wirtualny, niepotrzebuje, i nie tylko ja, wchodzić w podobne diskusie albo ich stwarzać. od tego mamy facebook albo diskusie pod róźnymy artikulamy prasowymi. Fotopolska powina być portalem, gdzie mają mieć miejsce tylko diskusie na temat, z kulturą. Niesciągajmy sem brud świata naokolo, nieszukajmy to czego nas dziely ale tego co nas łączy ☺
2025-01-29 17:21:58 (rok temu)
do vetinari: Dostajesz ode mnie wielkiego plusa za to. ;-)
2025-01-29 18:41:19 (rok temu)
do vetinari: Oj, żeby te Twoje słowa wszyscy stosowali nasz portal byłby inny ... Jest kilka osób które lubią "uszczypnąć" i najgorsze jest to ze są to niektórzy Administratorzy ... :(
2025-01-29 22:10:58 (rok temu)
zeto
Na stronie od 2010 marzec
16 lat 3 miesiące 21 dni
Dodane: 22 sierpnia 2020, godz. 13:02:02
Autor zdjęcia: zeto
Rozmiar: 1900px x 1263px
1 pobranie
823 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia zeto
Obiekty widoczne na zdjęciu
parki
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: ok. 1951
Dawniej: Kompleks zabudowań gospodarczych (komórek)
W latach 50. oficyny kamienic po nieparzystej (południowej) stronie ulicy Abramowskiego zostały wyburzone. Ponieważ mieszkańcy domagali się budowy komórek, na terenie po wyburzeniach (sąsiadującym z dawnym ogrodem Barcińskich) wykonano szeroki wykop, wyłożono go trylinką, a w nasypach po obu stronach umiejscowiono rzędy komórek i śmietników, dzięki czemu nie przesłaniały one widoku na ogród. Łącznie powstało ich 498. Z podwórek na dno wykopu poprowadzono zejścia po schodach, a na nasypach (na „dachach” komórek) posadzono zieleń i odgrodzono ją od wykopu ażurowymi murkami. Teren ten mieszkańcy nazwali potocznie „katakumbami”.
Przez lata nieremontowane, „katakumby” stopniowo popadały w ruinę, niektóre części budowli groziły zawaleniem. Władze miasta zaplanowały na rok 2017 remont „katakumb” i nawierzchni dna wykopu oraz posadzenie nowych krzewów. Wstępny koszt inwestycji oceniono na około 1,5 mln zł. W projekcie przewidziano wyremontowanie i pozostawienie 70-metrowego ciągu komórek (łącznie rozciągały się na długości 400 m), wyburzenie pozostałych, budowę w ich miejscu pergoli i ścianki z prefabrykatów żelbetowych, a także ogrodzenia od strony ulicy i chodnika.


Źródło:

Autorzy:
ul. Abramowskiego
więcej zdjęć (19)
Dawniej: Gubernatorska, Hermann-von-Salza-Strasse
Ulica Edwarda Abramowskiego w Łodzi ma około 500 metrów długości, biegnie równoleżnikowo od skrzyżowania z ul. Henryka Sienkiewicza (Centrum) do ul. Jana Kilińskiego (Centrum).

* Przed 1925 rokiem ulica nosiła nazwę Gubernatorska. Następnie patronem ulicy stał się Edward Abramowski. W czasie wojny zmieniono nazwę ulicy na Hermann-von-Salza-Strasse.
* Po wojnie powrócono do dzisiejszej nazwy ulicy.
Wikipedia