starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 18 głosów | średnia głosów: 5.99

Polska woj. śląskie powiat cieszyński Cieszyn Kamieniec (Kamenec) al. Masaryka (Masarykovy sady)

4 kwietnia 2020 , Ogólny widok na lipową alej kolo jednego z deptaków w Alejach Masaryka na wysokości zkrzyźowania z ulicą Trzanowskiego.

Skomentuj zdjęcie
ZPKSoft
+2 głosów:2
Dwa fotocienie + dwa fotopieski ;-)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dod.
2020-08-25 20:12:58 (5 lat temu)
piotr brzezina
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Obok to chyba Suzi :-)
2020-08-25 20:14:51 (5 lat temu)
ZPKSoft
+1 głosów:1
do piotr brzezina : Sally ;-)
2020-08-25 20:15:55 (5 lat temu)
vetinari
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Sokolie oko, popilnujcie mi pare dni fotopolske, bo wyjedziamy na króciutky wypad...oczywiście z Izką i mojim aparatem, dziękuje ☺☺☺
2020-08-25 20:16:11 (5 lat temu)
do piotr brzezina : Ja jej tego niepowiem ☺☺☺
2020-08-25 20:16:50 (5 lat temu)
vetinari
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Wierna towarzyśka mojich fotospacerów.....
2020-08-25 20:17:18 (5 lat temu)
ZPKSoft
+1 głosów:1
do vetinari: No dobra, urlop przyznany. Musisz jeszcze wyznaczyć zastępcę ;-) Ja od jutra zaczynam nową budowę i też będzie mnie mniej na FP więc na mnie nie licz ;-)
2020-08-25 20:20:39 (5 lat temu)
piotr brzezina
+1 głosów:1
do vetinari: Przepraszam Suzi to pies mojej niedoszłej synowej Nie mów tego Sally bo mnie nie wpuści do domu.
2020-08-25 20:24:11 (5 lat temu)
do ZPKSoft: Trzymam kciuky....☺☺☺
2020-08-25 20:29:05 (5 lat temu)
vetinari
+1 głosów:1
do piotr brzezina : Masz wybaczone ☺☺☺
2020-08-25 20:29:17 (5 lat temu)
ZPKSoft
+1 głosów:1
do vetinari: Dzięki, na szczęście to taka mała budowa ;-)
2020-08-25 21:06:06 (5 lat temu)
vetinari
+1 głosów:1
do ZPKSoft: PKiN ???
2020-08-25 21:16:10 (5 lat temu)
ZPKSoft
+1 głosów:1
do vetinari: No nie, na tak wysoki na wsi nie dostalibyśmy pozwolenia ;-) Jak postawimy to prześlę Ci fotki.
2020-08-25 21:18:16 (5 lat temu)
do ZPKSoft: Kto bogatemu zabroni ☺☺☺
2020-08-25 21:29:04 (5 lat temu)
do vetinari: ;-))))
2020-08-25 21:30:30 (5 lat temu)
vetinari
Na stronie od 2014 czerwiec
12 lat 0 miesięcy 2 dni
Dodane: 25 sierpnia 2020, godz. 20:09:39
Autor zdjęcia: vetinari
Rozmiar: 1325px x 2000px
Aparat: Canon EOS 200D
1 / 60sƒ / 7.1ISO 10010mm
1 pobranie
613 odsłon
5.99 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia vetinari
Obiekty widoczne na zdjęciu
al. Masaryka (Masarykovy sady)
więcej zdjęć (779)
W roku 1813 na polecenie księcia Alberta Sasko Cieszyńskiego nadleśniczy Dünnbier założył park w dzielnicy Saska Kępa na rzucie trójkąta. Osie kompozycyjne stanowiły trzy promieniste aleje, których widokowym zamknięciem był taras z doryckim portykiem, zlokalizowany w narożniku Pałacu Myśliwskiego na cieszyńskiej Górze Zamkowej. Park ten pierwotnie przeznaczony został pod budowę kolonii jednopiętrowych domów dla urzędników zarządzających majątkiem Habsburgów. Szeroką aleję obsadzono w części środkowej licznymi drzewami (kasztanowce, lipy, drzewa akacjowe itp.)i krzewami, z wyznaczonymi ścieżkami spacerowymi w stylu angielskim, wśród których ukryty był posąg św. Jana Nepomucena, kapliczka z czerwonej cegły oraz secesyjny pomnik Fryderyka Schillera z białego kararyjskiego marmuru. W XIX wieku aleja obudowana została wieloma reprezentacyjnymi eklektycznymi willami, położonymi w ogrodach ozdobionych nieodłącznymi magnoliami. W początkowym odcinku Alei zbudowano w 1874 roku dwa dwupiętrowe domy na mieszkania pracowników i biura dyrekcji arcyksiążęcej Komory Cieszyńskiej. W okresie okupacji hitlerowskiej budziły powszechną grozę, gdyż mieściło się w nich gestapo. W parku często grywała orkiestra wojskowa, dla której wzniesiono drewniany pawilon muzyczny. W 1925 r. wprowadzono zakaz przejazdu powozów konnych, by stukanie kopyt nie przeszkadzało nauczaniu w pobliskich szkołach. Rozporządzenie to było stosowano już w czasach przedpodziałowych. Po podziale Cieszyna, aleja arc. Albrechta (nazwa Erzherzog Albrechtsallee odnosi się do arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga) przemianowywano parokrotnie: Pierwsza propozycja była: Benešova aleje, jednak ostatecznie w latach 1920 aż 1925 wybrano Masarykova aleje (początkowo Masarykovo stromořadí - czasami stosowano jeszcze w 1929), 1925 aż 1938 Masarykovy sady, 1938 aż 1939 aleja Prezydenta Mościckiego, 1939 aż 1945 park Schillera, 1945 aż 1989 aleje Gorkiego, od 7 lutego 1990 r. po współczesność aleja Masaryka. W wydawanym od 1894 r. czesko-języcznym tygodniku Noviny Těšínské stosowano na przemian nazwę Albrechtovo stromořadí lub Albrechtova alej. Patrz również opis parku w kronice miejskiej. Aleje były własnością Komory Cieszyńskiej.
W 1994 r. przeprowadzono rewitalizację parku. Zanim zasypano most zalewowy do budynków wchodziło się po stopniach.