starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 3 głosy | średnia głosów: 5.6
Skomentuj zdjęcie
Jaki tam dubel :) Kadr podobny, ale nie identyczny, zdjęcia zrobione z rocznym odstępem.
2010-12-23 08:59:36 (15 lat temu)
do Tomasz Górny (Nemo5576): No, totalnie dwa różne zdjęcia. Na jednym w dolnym lewym rogu mamy znak drogowy a na drugim stylową latarnię (gazową?), i lekko z boku tych artefaktów inny drewniany daszek ;-))
2010-12-23 10:12:40 (15 lat temu)
do pawulon: Nie przeczę że podobne, ale to nie dubel :) poza tym na jednym na bramie jakaś kartka wisi, a na drugim nie ;)
2010-12-23 15:14:48 (15 lat temu)
zuf
do pawulon: Nooo jasne. I w ogóle elektrony w atomach węgla tworzących trzecią deskę lewego skrzydła bramy wjazdowej też są w innym ułożeniu!! Nie wypominając już, że właśnie dostrzegłem muszkę owocówkę 3,45cm na prawo od czubka kościoła. Na tamtym zdjęciu jej nie ma!!! Toż to niesamowicie istotna rzecz!!
Wybaczcie mi tą ironię ale inaczej tego nie mogłem skomentować.
Odpowiedzcie mi tylko na pytanie. Jeżeli mają zostać oba zdjęcia to co wnosi dla Nas, dla strony, jedno z nich, czego drugie nie wnosi. I nie piszcie mi o znakach drogowych...
2010-12-23 21:22:18 (15 lat temu)
pawulon
+1 głosów:1
A wiesz, tej muszki owocówki nie zauważyłem, ale pod okapem dostrzegam pająka Krzyżaka, którego wcześniej nie było. Musiał przed chwilką wyleźć z jakiejś dziury i poluje na tę muszkę. Na drugim zdjęciu go nie ma więc mniemam że już go na tym świecie nie ma ;))
2010-12-23 22:52:45 (15 lat temu)
mar
Na jednym są kwiatki a na drugim nie :)
2010-12-23 22:58:24 (15 lat temu)
pawulon
+1 głosów:1
do mar: Ooo, jakie ładne :)
2010-12-23 23:10:06 (15 lat temu)
mar
Na jednym jest 6 słupków a drugim 7 :)
2010-12-23 23:14:06 (15 lat temu)
mar
Na jednym są liście na drzewach a na drugim nie ma :)
2010-12-23 23:15:22 (15 lat temu)
mar
Na jednym jest słup a na drugim nie ma :)
2010-12-23 23:17:04 (15 lat temu)
pawulon
+2 głosów:2
do mar: No proszę, a zuf* tego nie widzi. Żal mi chłopa ;))
2010-12-23 23:28:53 (15 lat temu)
WW
+2 głosów:2
Inna rok, inna pora roku, inne światło, brak zasadzonych kwiatków. Nie widzę powodów do wyrzucania!
2010-12-24 00:12:51 (15 lat temu)
zuf
+1 głosów:1
do pawulon: Oj grabisz sobie Paweł, grabisz :) Masz szczęście, że to wigilia i nawet zufie mówią ludzkim głosem :) W każdym razie dobra. Chcecie żeby zostały dwa to niech zostaną.... ja tu tylko sprzątam... :)
2010-12-24 12:31:16 (15 lat temu)
Na stronie od 2009 sierpień
16 lat 9 miesięcy 24 dni
Dodane: 22 grudnia 2010, godz. 11:35:24
Autor: Paweł Grzywocz ... więcej (6)
Rozmiar: 1024px x 712px
Licencja: CC-BY-SA 2.5
5 pobrań
4584 odsłony
5.6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Tomasz Górny (Nemo5576)
Obiekty widoczne na zdjęciu
kościoły, katedry, kaplice
Kościół św. Walentego
więcej zdjęć (20)
Zbudowano: 1628
Zabytek: 674/66 z 28 maja 1966
Kościół św. Walentego w Bieruniu – świątynia rzymskokatolicka w Bieruniu Starym.

Kościół św. Walentego, zwany przez mieszkańców Bierunia "Walencinkiem", jest kościołem drewnianym o konstrukcji wieńcowej, należy do parafii św. Bartłomieja w Bieruniu Starym. Posiada on wszystkie cechy charakterystyczne dla górnośląskiej drewnianej architektury kościelnej. Położony na wschodnim przedmieściu Bierunia, poza historycznymi granicami miasta, znajduje się dzisiaj na cmentarzu, który do końca XVIII wieku służył za miejsce pochówku dla ludzi niegodnych pogrzebania na cmentarzu parafialnym. Data powstania kościółka niestety nie jest znana. Pierwsza historyczna wzmianka o jego istnieniu pochodzi dopiero z 1628 roku i zawarta jest w sprawozdaniu wizytacyjnym ostatniego ewangelickiego dziekana pszczyńskiego Johanna Hoffmanna, w którym pisze: "Miasteczko Bieruń ma dwa kościoły, jeden w mieście i drugi poza miastem". Dlatego najprawdopodobniej "Walencinek" powstał w latach 1598 (1619) – 1628. Po raz pierwszy wymienione jest wezwanie kościółka w 1680 roku przy okazji jego remontu, kiedy to latach 1677 – 1680 zastępował kościół parafialny św. Bartłomieja, który spłonął w czasie pożaru miasta. Wtedy to rozkwitł kult świętego Walentego, który przekroczył granice parafii bieruńskiej. W 1725 roku przeprowadzono gruntowny remont tej świątyni, który zmienił wygląd zewnętrzny kościoła. W 1845 roku w Bieruniu wybuchł wielki pożar, który strawił kościół parafialny i po raz kolejny życie religijne przeniesiono do "Walencinka". Dnia 14 października 1929 roku kościółek został uznany za zabytek. Gruntowną renowację wnętrza przeprowadzono w 1941 roku z inicjatywy ks. dziekana Jana Trochy.

Po II wojnie światowej bieruński "Walencinek" formalnie został otoczony prawną opieką państwa. W niedzielę dnia 2 maja 1971 roku miał miejsce pożar kościółka. Wybuchł on z powodu wadliwej instalacji elektrycznej. Pożar ugaszono, a odbudowę rozpoczęto natychmiast. Kościółek jednak po raz drugi stanął w płomieniach 14 marca 1972 roku z powodu umyślnego podpalenia. Szkody były poważniejsze. Spłonął cały dach i sufit, belki stropowe nadawały się do wymiany, a ogień zajął także górne partie ścian bocznych. Kościółek posiada relikwie św. Walentego, których autentyczność potwierdzona jest dokumentem z 28 lutego 1961 r.

Kościół jest elementem SAD szlaku architektury drewnianej woj. śląskiego.

Święty Walenty jest patronem od chorób umysłowych i padaczki, których objawy powszechnie uznawane były za znamiona obłędu czy wręcz opętania. Należy zauważyć, że wtedy za opętanych uważano również: zabójców, samobójców i innych, którym właśnie jako opętanym odmawiano zwyczajnego obrzędu. Tym samym święty Walenty był najodpowiedniejszym patronem świątyni zlokalizowanej w bliskości mogił tych ludzi.

O dawnym kulcie św. Walentego w Bieruniu świadczy śpiewana do dziś pieśń: "O tym świętym Walencinie" wywodząca się z średniowiecza. Już wtedy św. Walenty zaliczany był do czternastu Świętych Wspomożycieli. Nabożeństwo do św. Walentego jest znane na Śląsku od XVII wieku. Kościółek od początku swego istnienia był nie tylko kościołem zastępczym, ale też miejscem ucieczki i schronienia. Wstawiennictwu św. Walentego przypisuje się ocalenie miasta od zarazy w 1831 r. Rachunki parafialne z 1720 r. ukazują jak wielkim świętem był dzień św. Walentego – wysokość kolekty świadczy o tym, że na tę okazję pielgrzymowano z całej bliższej i dalszej okolicy. W 1787 r. proboszcz ks. Jan Kanty Żychoń uzyskał z Rzymu odpust na święto św. Bartłomieja i św. Walentego. Od tego czasu odpust św. Walentego ściągał z całej okolicy tłumy ludzi. W okresie międzywojennym dzieci na tę okazję były zwalniane ze szkół, gdyż odpust jest zawsze obchodzony w dniu 14 lutego. Po wojnie powstał zwyczaj, że sumę odpustową odprawia biskup. Od 28 lutego 1961 r. kościół jest w posiadaniu relikwii św. Walentego, które corocznie całują rzesze wiernych idących na kolanach dookoła ołtarza. Pielgrzymi 14 lutego po mszach świętych przechodzą na kolanach wokół prezbiterium i całują relikwie tego świętego.

Od lat u świętego Walentego udzielane są prawie wszystkie śluby parafialne, a często też "obce". Bieruński kościółek można śmiało określić jako sanktuarium św. Walentego w ziemi pszczyńskiej. Dnia 20 grudnia 2003 r. św. Walenty został ustanowiony patronem Bierunia.

Źródło: [ Wikipedia]. Autorzy: [ Wikipedyści]. Licencja: [ CC-BY-SA-3.0].
ul. Krakowska
więcej zdjęć (67)