starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 18 głosów | średnia głosów: 5.62

Polska woj. dolnośląskie Wrocław Borek ul. Powstańców Śląskich Poltegor

grudzień 2002 , Poltegor nocą (widziany z placu Powstańców Śląskich). Było to zdjęcie już na "Hydralu" ale ktoś mi je stamtąd wywalił... no ale tutaj chyba troszkę dłużej pobędzie. Podobnego zdjęcia nie zrobimy bo Poltegoru nie ma od ponad 3 lat.

Skomentuj zdjęcie
Kavikvs
 
+2 głosów:2
Zrobimy, zrobimy. Wystarczy trochę fotoszopa, czasu i chęci. A z hydrala wywalili bo mają już pewnie dużo Poltegora.
2011-01-08 00:51:33 (15 lat temu)
A tutaj jest mile widziany - obiekt i autor.
2011-01-08 02:09:21 (15 lat temu)
Skwarkson1680
+1 głosów:1
Knot.
2012-03-25 16:51:27 (14 lat temu)
pawulon
+2 głosów:2
do Skwarkson1680: Popatrz na swoje, które robione w dzień są gorszej jakości niż to robione po zmroku. Zanim napiszesz "knot", podrasuj swój warsztat, bo teraz brzmi to co najmniej niestosownie.
2012-03-25 17:17:34 (14 lat temu)
Neo[EZN]
+2 głosów:2
do Skwarkson1680: Knot ale za to historyczny. Spróbuj zrobić lepsze z takim samym widokiem.
2012-03-25 19:00:17 (14 lat temu)
Danuta B.
+1 głosów:1
Do zdjęć sprzed 10 lat przykładamy jednak inną miarę niż do współczesnych. Możliwości sprzętowe o niebo wyższe, a umiejętności też wzrosły. Ktoś tu nieładnie zagrywa, proponuję radykalne cięcie dla higieny:). Jak to w sadzie na wiosnę.
2012-03-25 19:06:45 (14 lat temu)
pawulon
+2 głosów:2
do Danuta B.: Co przez to rozumiesz?
2012-03-25 19:08:07 (14 lat temu)
† Yanek
+3 głosów:3
do pawulon: No właśnie, bo nawet w ogrodzie miejsca cięcia smaruje się maścią ;)
2012-03-25 19:09:54 (14 lat temu)
skrzypa
+1 głosów:1
Radykalnie przycięto dla higieny :)
2012-03-25 19:41:32 (14 lat temu)
Neo[EZN]
Na stronie od 2001 wrzesień
24 lat 9 miesięcy 7 dni
Dodane: 29 grudnia 2010, godz. 19:47:47
Autor zdjęcia: Neo[EZN]
Rozmiar: 843px x 1300px
Licencja: CC-BY-SA 3.0
5 pobrań
2064 odsłony
5.62 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Neo[EZN]
Obiekty widoczne na zdjęciu
Poltegor
więcej zdjęć (94)
Architekci: Zenon Nasterski, Kazimierz Oziewicz, Zygmunt Dmowski
Biuro: Zofia Szczęsnowicz - Sołowij
Zbudowano: 1974-1982
Zlikwidowano: 2007
Dawniej: Biurowiec Zjednoczenia Przemysłu Węgla Brunatnego
Początki wrocławskiego Poltegoru datowane są na rok 1963 kiedy pojawiły się pierwsze projekty zagospodarowania tej działki przy ulicy Powstańców Śląskich. Pierwotny projekt autorstwa Zygmunta Dmowskiego, Kazimierza Oziewicza i Zenona Nasterskiego przewidywał budowę 24 piętrowego wieżowca w tym miejscu w komplecie z niskim pawilonem w przyziemiu. Kolejnym projektem był plan opracowany przez Alinę Kosecką i Waldemara Hinca z Warszawy przewidujący podział bryły budynku na kilka dostępnych także dla mieszkańców Wrocławia połączonych salami, kinami i basenem. Planowano także taras rekreacyjny. Żaden z tych projektów nie doczekał realizacji a na poważnie do tematu wrócono w 1968 roku zlecając projekt i realizację zespołowi pod przewodnictwem Zofii Szczęsnowicz-Sołowij. Projekt obiektu realizowano w latach 1968 – 1971 i pierwowzorem jego realizacji był pierwszy projekt autorstwa Dmowskiego, Oziewicza i Nasterskiego bazujący na dwóch bryłach pionowej i poziomej obiektu. De facto do końca funkcjonowania Poltegoru niższy, poziomy obiekt stanowiący podstawę – bazę dla wieżowca nigdy nie powstał. Do czasu wyburzenia był Poltegor najwyższym budynkiem Wrocławia i przykładem stylistyki nawiązującej do konstrukcji zachodnioeuropejskich czy też do amerykańskich drapaczy chmur. Swój epizod filmowy wraz z sedesowcami miał Poltegor w filmie "Karuzela" z 1974 r.

b/h/2020
ul. Powstańców Śląskich
więcej zdjęć (4224)
Dawniej: Kaiser Wilhelm Strasse, Strasse der SA
Droga prowadząca do wsi Kleinburg była naturalnym przedłużeniem ul. Świdnickiej. Jeszcze przed włączeniem tego rejonu do miasta był on gęsto zaludniony, a żyzne ziemie zasiedlali głównie ogrodnicy. Pierwsze domy podmiejskie i wille zaczęły powstawać ok. 1850 r. w północnym odcinku ulicy. Po włączeniu w 1866 r. w granice miasta Nowej Wsi, zmieniono ulicy nazwę z Kleinburger Chaussee na Kleinburgerstr. Trzeba zaznaczyć, że wtedy jeszcze ulica kończyła się na wysokości obecnej ulicy Hallera. Po parcelacji na początku lat 70. XIX w. kolonii willowej na Borku rozpoczęła się realizacja planu urbanistycznego dla Przedmieścia Południowego. Zgodnie z nim droga miała się przerodzić w szeroką, reprezentacyjną ulicę o szerokości 27 m. Wkrótce potem ponownie zmieniono nazwę, tym razem na Kaiser-Wilhelm-Str. Od tego momentu Przedmieście Świdnickie stało się najpiękniejszym rejonem Wrocławia. Powstawały wytworne wille najbogatszych mieszkańców Breslau oraz bogate kamienice z mieszkaniami o powierzchni 300 mkw. Kolejną ważną datą w historii ulicy był rok 1897 r. W tym roku przedłużono ulicę dalej na południe, aż do ul. Krzyckiej i powstałego w 1890 r. nasypu obwodowej kolei towarowej. W latach 30. XX w. przebudowano torowisko, przenosząc je na środkowy pas zieleni rozdzielający obie jezdnie. Ostatniej przed wojną zmiany nazwy dokonano 20 IV 1938 r., kiedy to na cześć bojówek hitlerowskich nazwano ulicę Strasse der SA.

W 1945 r. podobnie jak reszta Przedmieścia Południowego zabudowa ulicy w większości została zniszczona. Łatwiej wymienić budynki, które ocalały niż te zburzono. Od tego samego roku obowiązuje obecna nazwa – Powstańców Śląskich. Przez ostatnie 40 lat skutecznie oszpeca się tą piękną niegdyś ulicę blokami z wielkiej płyty, transatlantykami itp.