starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 3 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
marekantoniusz
+1 głosów:1
zdjęcie wykonano 14 lipca 1928 po uroczystym poświęceniu kapliczki z udziałem letników i dzieci z kolonii w Dziedzicach, zdjęcie opublikowano w IKC nr 202 z 23.07.1928 -
2026-03-13 09:38:09 (3 miesiące temu)
4elza
Na stronie od 2019 luty
7 lat 4 miesiące 4 dni
Dodane: 25 października 2020, godz. 6:36:33
Rozmiar: 2585px x 3500px
1 pobranie
853 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia 4elza
Obiekty widoczne na zdjęciu
kościoły, katedry, kaplice
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1922
Kaplica Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej, na Buczniku w Istebnej, została zbudowana w 1922 roku. Jej twórcą był Ludwik Konarzewski senior – rzeźbiarz i malarz, pierwszy z rodu artystów od stu lat związanych z Istebną. Kaplica powstała jako wotum dziękczynne za szczęśliwy powrót z zesłania na Syberię. Budowla jest konstrukcji wieńcowej, kryta gontem. W środku znajdują się dzieła artysty, w tym wykonany w drewnie ołtarz główny z wizerunkiem Matki Bożej.

Istebna jest ostoją góralszczyzny w Beskidzie Śląskim. Jej oryginalną kulturą ludową oraz malowniczym położeniem zachwycają się od ponad stulecia artyści z całej Polski. Jednym z najwybitniejszych twórców związanych z Istebną był Ludwik Konarzewski senior. Ten plastyk i pedagog urodził się w Warszawie, talent zaś artystyczny kształtował w szkołach warszawskich i krakowskich oraz podczas podróży zagranicznych. Z Istebną związał się już w 1914 roku, kiedy poślubił tutejszą góralkę - Jadwigę Wałach, siostrę swego przyjaciela ze studiów Jana Wałacha. Podczas I wojny światowej państwo młodzi trafili w ręce rosyjskie i pod zarzutem szpiegostwa zostali zesłani do Buzułuku na Uralu. Udało im się powrócić do kraju na początku lat 20. Na stałe miejsce zamieszkania wybrali Istebną - dokładnie przysiółek Bucznik dzisiejsza Andziołówka. Wkrótce wznieśli tam zespół zabudowań: dom rodzinny, muzeum, pensjonat „Bucznik”, szkołę rzemiosła artystycznego i kaplicę. Ta ostatnia była dziękczynieniem za opiekę Boską na zesłaniu i powrót do Polski. Pożogę II wojny światowej przetrwała tylko świątynia. Kaplicę pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej wzniesiono z bali drewnianych wiązanych na zamek. Twórca wzorował się na budowlach istebniańskich i zakopiańskich. Świątynia ma 10 metrów długości i 5 szerokości. Nawa kończy się trójbocznym prezbiterium. Dwuspadowy dach przykryto gontami. Sygnaturkę wieńczy stożkowy hełm. Przed wejściem umieszczono nieduży ganek. W kościółku dopatrzyć się można wielu elementów tradycyjnego zdobnictwa góralskiego, jak np. pazdury czy motyw słoneczka w półkoliście zwieńczonych drzwiach i oknach. Wnętrze również jest dziełem Ludwika Konarzewskiego seniora. Zdradza ono cechy ulubionej przez twórcę sztuki młodopolskiej. Uwagę zwraca przede wszystkim ołtarz główny w postaci tryptyku, którego centralnym punktem jest płaskorzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem nad Piastowską Wieżą w Cieszynie. Kaplica Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej w Istebnej znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej woj. śląskiego.