starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 4 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
ZPKSoft
+1 głosów:1
Jurku, zainteresowała mnie ta figura. To jakieś nietypowe przedstawienie św. Wojciecha biskupa.
2020-12-10 11:36:51 (5 lat temu)
JureK
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Też się nad tym zastanawiałem,ale znalazłem opis w literaturze lokalnej i tam podawano,że są dwie figury biskupów przed kościołem NMPW w Zbąszyniu.Właśnie :św.św. Wojciecha i Stanisława. Jeżeli znajdę źródło ponownie to zalinkuję. Pomijam to,że zdjęcie jest nieudane, ale dodałem,bo nie miałem innego.Robiłem wtedy po jednym i dość szybko...
2020-12-10 12:04:34 (5 lat temu)
ZPKSoft
+1 głosów:1
do JureK: Św. Stanisław w zasadzie tak był/jest przedstawiany jak na zdjęciu ale św. Wojciech z taką tiarą i dużo późniejszym wzorem krzyża na piersi ? Szukając odpowiedzi znalazłam jedynie na stronie parafii wzmiankę , że tu stoją figury świętych biskupów, bez podania szczegółów. Czyli sprawa nadal otwarta.
2020-12-10 12:11:45 (5 lat temu)
JureK
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Ok , będę próbował to znaleźć
2020-12-10 12:25:06 (5 lat temu)
ZPKSoft
+1 głosów:1
do JureK: Czasem sprawdza się metoda telefonu do proboszcza. Piotr Brzezina już miał okazję o tym się przekonać.
2020-12-10 12:38:25 (5 lat temu)
do ZPKSoft: Próbowałem,ale z nikim nie mogę się skontaktować. Próbowałem też na fb, bo mają stronkę, ale nie przyjmują informacji"mam sygnał,że "są poza internetem"? Znalazłem tę stronę, gdzie to wyczytałem, ale nie umiem powiedzieć na ile jest wiarygodna:
2020-12-10 12:55:34 (5 lat temu)
adi_62
+1 głosów:1
do JureK: Za względu na mitrę bizantyjską lub tiarę może to być św. Urban I .
2020-12-10 13:02:00 (5 lat temu)
do adi_62: Tak,ale ja sugerowałem się artykułem.Też mi się nie podobał ten pastorał w formie krzyża.Myślę,że Zosia ma rację,trzeba sprawdzić u źródła.Niestety,na żaden z telefonów, które podają w internecie nie ma odzewu.....
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Zmiana treści
2020-12-10 13:12:22 (5 lat temu)
do adi_62: Masz rację,że pasowałby do św.Urbana. Tylko,jaki związek miał św. Urban z parafią w Zbąszyniu?Owszem, był papieżem, ale jeszcze parafii nie było w tym czasie i atrybuty:kielich, krucyfiks, księga, miecz, winne grono, winne grono na księdze
2020-12-10 13:40:56 (5 lat temu)
ZPKSoft
+1 głosów:1
do adi_62: Może być ;-)
2020-12-10 13:44:26 (5 lat temu)
do ZPKSoft: Wysłałem e-maila.Zobaczymy, może odpowiedzą...
2020-12-10 13:52:13 (5 lat temu)
do ZPKSoft: To co Zosiu, zmieniamy na Urbana I?
2020-12-10 13:52:39 (5 lat temu)
ZPKSoft
+1 głosów:1
do JureK: Zmień, jak się coś wyjaśni to najwyżej będzie kolejna zmiana ;-)
2020-12-10 14:02:53 (5 lat temu)
adi_62
+1 głosów:1
do JureK: Nie wiem jaki miał związek, sąsiedni św. Stanisław też miał nieznany. Trzeba poszukać w historii parafii i fundatorów. Kiedyś szlachta, mieszczanie i przedmieszczanie zapisywali na kościół i bractwa przy nim wyderkaff , z którego dochód był przeznaczony na różne cele. Kościół zbudowany po II rozbiorze Polski, o pruskim katolicyzmie nie mam zielonego pojęcia, wiem natomiast, że władze świeckie nie pozwalały władzom kościelnym na autonomiczne działanie. Może Urban ( jeśli to Urban) był przeciwwagą dla Stanisława ? Zmień biskupa na papieża :)
2020-12-10 17:21:47 (5 lat temu)
JureK
+2 głosów:2
do adi_62: Mam odpowiedz na poczcie z parafii w Zbąszyniu i okazuje się,że jest to faktycznie Biskup Wojciech i w takim razie,żeby nie robić sensacji zmieniam na Wojciech
2020-12-10 17:47:33 (5 lat temu)
do ZPKSoft: Jednak to jest Wojciech.Mam odpowiedź z parafii.
2020-12-10 18:04:42 (5 lat temu)
adi_62
+1 głosów:1
do JureK: To wszystko jasne. Może kiedyś zrobisz zdjęcie nakrycia głowy ? Jest godne uwagi :)
2020-12-10 18:07:53 (5 lat temu)
ZPKSoft
+1 głosów:1
do JureK: Gratuluję wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Mało komu tak się chce drążyć temat ;-)
2020-12-10 18:11:15 (5 lat temu)
do adi_62: Nie da się wykluczyć,że w tym roku jak zdrowie pozwoli to tam wyląduję, bo jest to ciekawe miejsce i jest dużo interesujących historii przed, w trakcie i powojennych:)
2020-12-10 18:11:19 (5 lat temu)
do ZPKSoft: Samego mnie to zainteresowało. Jeszcze może trochę ponudzę ze Zbąszyniem, bo mam parę zdjęć.
2020-12-10 18:12:51 (5 lat temu)
Darek Pawlak
+3 głosów:3
do JureK: Odpowiedź z parafii to tylko potwierdzenie że uważają figurę za figurę św. Wojciecha, ale czy pierwotnie tego biskupa przedstawiała gdy została wykonana to szczerze wątpię, może po prostu zaadaptowano zastaną figurę do nowych potrzeb?
2020-12-10 18:16:46 (5 lat temu)
JureK
+1 głosów:1
do Darek Pawlak: Darku, ale skoro jest to zaadaptowane i nie ma dokumentów,że tak nie jest, to my nie mamy prawa wprowadzać zmian bez udokumentowania tego faktu. Dla mnie proboszcz parafii jest na tyle autorytetem w temacie,że tam jest, tam mieszka i tam ma dostęp do wszystkiego co ma związek z parafią.Jeżeli ktokolwiek przedstawi dowód,że tak nie jest to wtedy możemy dyskutować o zmianie...Zaprosiłem proboszcza do udziału w dyskusji na fotopolsce podając mu linka może coś nam powie interesującego:)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Rozszerzenie treści
2020-12-10 18:20:40 (5 lat temu)
Darek Pawlak
+1 głosów:1
do JureK: Ale ja nie w kontekście zmiany nazwy obiektu, jeśli już, to raczej jej rys historyczny, tylko że na to jeszcze za mało danych.
2020-12-10 18:49:48 (5 lat temu)
do Darek Pawlak: Dokładnie.Przekopałem prawie cały internet i nic nie znalazłem.Może coś w jakiś publikacjach, ale teraz nie ma do tego dostępu.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Rozszerzenie treści
2020-12-10 18:54:09 (5 lat temu)
Woj11
+1 głosów:1
Pozwolę się włączyć w tę ciekawą dyskusję. Czy zwróciliście uwagę, że biskup trzyma krzyż arcybiskupi? Krzyż na piersi wydaje się być jakąś formą krzyża maltańskiego.
2020-12-10 20:07:47 (5 lat temu)
do Woj11: Odnoszę wrażenie,że to wszystko co nie pasuje najprawdopodobniej jest efektem działania kogoś, kto odnawiał kiedyś tę figurę nie mając wiedzy o żywotach świętych.To zapewne jest przyczyną tych 'dziwactw".
2020-12-10 20:13:22 (5 lat temu)
do Woj11: Dyskusja chyba jednak nie była tak ciekawa. Gdyby była przeczytana, to byłaby świadomość, że pytanie jest retoryczne. Tak zauważyliśmy ;-)
2020-12-10 21:10:14 (5 lat temu)
adi_62
+1 głosów:1
do JureK: Jurku jeżeli chcesz drążyć temat bez względu na wynik to proponuje skontaktować się z Panem Rafałem Plebańskim z Biura Dokumentacji Zabytków w Poznaniu. Niestety odpowiedź może być rozczarowująca :)
2020-12-10 21:46:12 (5 lat temu)
JureK
+1 głosów:1
do adi_62: Skoro,Ty zakładasz,że odpowiedź może być rozczarowująca to myślę,że szkoda czasu na podejmowanie takich działań.Jak tylko ruszą biblioteki i będę miał czas to spróbuję sięgnąć sam do literatury.
2020-12-10 22:04:53 (5 lat temu)
adi_62
+1 głosów:1
do JureK: Informacja przekazana przez kogoś znanego z nazwiska jest bardziej wiarygodna niż przekazana przez anonima z internetu. Obie figury przedstawiają nieznanych z imienia świętych biskupów. Nie wykluczone , że są to Wojciech i Stanisław. Nie znany jest program tego założenia i nie wiadomo w jaki sposób te figury odnoszą się do św. Edwarda ( nie wiem którego) z elewacji kościoła.
2020-12-11 12:55:06 (5 lat temu)
JureK
+1 głosów:1
do adi_62: Dlatego też przyjmuję informację proboszcza parafii, bo przedstawił mi się z imienia i nazwiska,a także jest wiarygodny, bo tą placówką kieruje, a co za tym idzie ma dostęp do co najmniej potocznej wiedzy o niej.Ja nie czuję się autorytetem w tej dziedzinie i nie mam zamiaru zmieniać tego co zostało przyjęte lokalnie.Praktycznie nie mam możliwości badania historii tych pomników. Wiem tylko tyle,że w czasie II wojny światowej kościół zamieniono na magazyn i był dość skutecznie zniszczony.Podejrzewam,że hitlerowcy też nie uszanowali tych figur(Autorzy publikacji, które już przejrzałem nic na ten temat nie piszą.Są to moje przypuszczenia). Odbudowa kościoła nastąpiła po wojnie. Można sądzić,że też działano z figurami. Bezpośrednio po wojnie nikt nie przejmował się warunkami konserwatora zabytków i wykorzystywał to co miał pod ręką,dlatego też figury wyglądają tak jak wyglądają, a w lokalnej społeczności przyjęto,że są to Wojciech i Stanisław, a w szczycie między wieżami Edward. Nie wiem jaki może być związek,pomiędzy tymi postaciami i co mieli na myśli architekci tego całego założenia. Na samych figurach nie zauważyłem,żadnych często stosowanych opisów lub znaków (fundatora,wykonawcy,daty itp) , które mogłyby je identyfikować.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Zmiana treści
2020-12-11 13:36:22 (5 lat temu)
do JureK: Współczesnych patronów nikt nie neguje. Pytania rodzą pierwotni.
2020-12-11 16:27:03 (5 lat temu)
Dariusz Łukasik
+5 głosów:5
Niekończąca się dyskusja o figurze, karkołomnej figurze..."
"Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemia. Nie będziesz się im kłaniał ani służył"- to cytat z przykazania zmienionego przez KK. może pora zakończyć to jałowe gadanie- koledzy i koleżanki?!
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literowka
2020-12-11 16:46:22 (5 lat temu)
Jazzek
+3 głosów:3
do Dariusz Łukasik: Nie tyle nawet zmienionego, co pominiętego. Za to X przykazanie podzielono na dwje.
2020-12-11 18:53:41 (5 lat temu)
do Jazzek: No ba, liczba musiała się zgadzać, w końcu to dekalog.
2020-12-11 22:00:24 (5 lat temu)
do Darek Pawlak: Katechetyczny.
2020-12-11 22:19:59 (5 lat temu)
JureK
Na stronie od
0 dni
Dodane: 9 grudnia 2020, godz. 23:12:46
Autor zdjęcia: JureK
Autor: JureK ... więcej (13529)
Rozmiar: 1032px x 2000px
Aparat: ILCE-3000
1 / 60sƒ / 5ISO 10018mm
1 pobranie
694 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia JureK
Obiekty widoczne na zdjęciu
Architekt: Marcin Karol Frantz
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1757
Zabytek: AK-I-11a/208 z 12.12.1932
Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Zbąszyniu - rzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Zbąszyń. Mieści się przy ulicy Senatorskiej. Jest to budowla późnobarokowa zbudowana w latach 1779-1796 według projektu Karola Marcina Frantza na wzór kościoła św. Stanisława Biskupa w Rydzynie, restaurowana po pożarze 1850, z tego czasu wieże. Wyposażenie wnętrza pochodzi z XVIII stulecia. W bocznym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII stulecia z warsztatu wielkopolskiego. Pod chórem organowym nagrobki Stefana Garczyńskiego (zmarłego 1755) i jego żony Zofii (zmarłej 1739), z wizerunkami zmarłych. Nad wejściem do zakrystii wizerunki z 1799 Edwarda Garczyńskiego i jego żony Katarzyny z Radolińskich, naprzeciwko wizerunki prawdopodobnie jego brata Stefana i żony.
ul. Senatorska
więcej zdjęć (95)
Dawniej: Wilhelmstrasse