starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
ritterswalder
+1 głosów:1
do Grzegorz Małyszczuk: Niewiele to wnosi. Moim zdaniem to budynek przy Armii Krajowej 2A ale pewien nie jestem.
2021-03-22 14:24:27 (5 lat temu)
do ritterswalder: Jeśli to prawda, co pisze w tym linku, to szkoła ze zdjęcia stała w miejscu SP nr 21, t.j Gospodarcza 1, ale mam jeszcze wątpliwości.
2021-03-22 16:40:41 (5 lat temu)
do ritterswalder: W Twoim linku jest to samo zdjęcie. Zastanawiam się, czy nie zaszła tu jakaś pomyłka i czy to zdjęcie nie przedstawia przypadkiem innej szkoły - powstałej w 1892 roku przy hucie szkła, pierwszej szkoły w Ząbkowicach. To tylko taka dygresja.
2021-03-22 16:49:27 (5 lat temu)
do ritterswalder: Myślę, że jednak wnosi. "Z początkiem roku 1967 Inspektorat Oświaty w Będzinie przystąpił do remontu kapitalnego i modernizacji pomieszczeń "szkoły kolejowej" przy ulicy Żeromskiego." Czyli pomimo podjęcia budowy nowej szkoły rozpoczęto remont "kolejówki" (szkoły ze zdjęcia), która mieściła się przy ul. Żeromskiego. Budynek chyba nie istnieje ale zauważ, że architektonicznie pasuje do istniejących przy Żeromskiego familoków - sposób zdobienia cegłami. Za budynkiem mogą być widoczne zabudowania huty Bankowej.
2021-03-23 10:30:00 (5 lat temu)
Grzegorz Małyszczuk
+1 głosów:1
do Grzegorz Małyszczuk: Mój błąd - rozpędziłem się - obecna Żeromskiego to nie Ząbkowice! Ale przytoczony cytat dalej aktualny. Do 1977 Ząbkowice były odrębnym miastem więc mogły mieć ul. Żeromskiego. Przytoczę kilka dat z historii, może to pomoże:
1906 – powstanie 7-klasowej powszechnej szkoły publicznej (obecnie SP nr 21); założenie Koła Rolniczego
1907 – rozpoczęcie budowy szkoły – tzw. Kolejówki z udziałem funduszy Macierzy Polskiej; budowa z funduszy społecznych i zakładowych Domu Ludowego (potem kino "Uciecha")
1939 – podjęcie budowy szkoły przy zbiegu ulic Gospodarczej i Szosowej (obecnie SP nr 21).
Być może to kino "Uciecha" jest tropem?
2021-03-23 11:06:15 (5 lat temu)
Krzyś_
+1 głosów:1
do ritterswalder: Potwierdzenie:
strona 448, inne zdjęcie na stronie 206 (z opisem, że to Park przy Domu Ludowym):
2023-07-07 01:12:08 (2 lata temu)
do Krzyś_: Przypuszczenie ritterswaldera było jak zwykle trafne. Wspaniale, że udało Ci się znaleźć potwierdzenie - wielkie dzięki :)
2023-07-07 07:27:15 (2 lata temu)
do Grzegorz Małyszczuk: Czyli można podać rok 1907 jako rok budowy szkoły "kolejówki"?
2023-07-07 07:34:33 (2 lata temu)
Dana
Na stronie od 2015 październik
10 lat 8 miesięcy 8 dni
Dodane: 21 marca 2021, godz. 9:31:24
Rozmiar: 694px x 1085px
8 pobrań
1145 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Dana
Obiekty widoczne na zdjęciu
kościoły, katedry, kaplice
Architekt: Józef Pomian-Pomianowski
Kościół Zesłania Ducha Świętego – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu dąbrowskiego – Najświętszego Serca Pana Jezusa w diecezji sosnowieckiej. Znajduje się w Ząbkowicach – dzielnicy Dąbrowy Górniczej.

Świątynia została wzniesiona jako filialna należąca do parafii pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy w Gołonogu w latach 1902-1905 lub w latach 1905-1907 (informacja o tym znajduje się w opisie kościołów księdza Jana Wiśniewskiego). Pobłogosławiona została w dniu 16 grudnia 1905 roku przez księdza Franciszka Plenkiewicza. Okazała trzynawowa budowla reprezentująca styl neogotycki, posiadająca układ bazylikowy, w 1934 roku otrzymała okazałą wieżę. Uroczyście została poświęcona (konsekrowana) w dniu 21 października 1956 roku przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

We wnętrzu znajduje się m.in. dekoracja malarska i snycerska w stylu neogotyckim.

ul. Sikorskiego Władysława
więcej zdjęć (10)
Dawniej: Kościelna
ul. Armii Krajowej
więcej zdjęć (2)
Dawniej: Armii Czerwonej