starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 4 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Tak to fontanna a na niej rzeźba "Szczurołapa z Hameln" .
2021-07-18 21:48:54 (4 lata temu)
mar
Na stronie od 2008 grudzień
17 lat 6 miesięcy 12 dni
Dodane: 17 lipca 2021, godz. 23:00:33
Rozmiar: 1114px x 1600px
5 pobrań
956 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia mar
Obiekty widoczne na zdjęciu
fontanny
Zbudowano: 1928
Zlikwidowano: 1938
Adolfa Zutta znajdowała się na Placu Targów Czwartkowych (obecnie Plac Warszawski) i zastąpiła wcześniejszą latarnię. Rzeźbę, będącą symbolem miasta, usunięto w 1938 r., a obecnie jej oryginał znajduje się w Muzeum Miejskim w Zabrzu. Wybudowano ośmioboczną fontannę, w centrum której ustawiono słup, a na nim zamontowano latarnię.



Na początku 1930  latarnię zastąpiono rzeźbą "Flecisty z Hameln".

Był to popularny w niemieckich miastach motyw, nawiązujący do legendy spisanej przez braci Grimm. Według niej flecista został bohaterem, wywabiając roznoszące epidemię i pasożytujące szczury z miasta Hameln. Podanie ma oparcie w rzeczywistości, gdyż podobna historia miała się wydarzyć w Hameln w połowie XIV wieku podczas wielkiej epidemii czarnej śmierci (dżumy) w Europie.

Postać miała wysokość186 cm i odlana została w gliwickiej hucie. Po postumencie rzeźby i nogach grajka wspinały się szczury.



Tuż przed wojną rzeźbę przeniesiono na skwer przy placu, ustawiając ją na cokole.



W latach 50. XXw., rzeźbę przeniesiono do Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. 


pl. Warszawski
więcej zdjęć (163)
Dawniej: Donnerstagmarktplatz, Reitzensteinplatz (1927-1945)