starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6

Polska woj. opolskie Opole Dzielnica X ul. Bonczyka Norberta, ks. Szkoła Podstawowa nr 8 im. Gustawa Morcinka

Lata 1939-1944 , Oddział wojska na podwórzu szkolnym.

Skomentuj zdjęcie
Czas start, ciekawe kto pierwszy rozpozna miejsce :-)
2021-11-29 15:09:43 (4 lata temu)
Tomi_Opole
+2 głosów:2
do Gandalf: Szkola Podstawowa nr 8 na ob ul Bonczyka :)
2021-11-29 16:11:26 (4 lata temu)
Gandalf
+1 głosów:1
do Tomi_Opole: Brawo !!! Ja w tym czasie oczyściłem zdjęcie z niepotrzebnych napisów :)
2021-11-29 16:26:23 (4 lata temu)
OPPELN1945
+1 głosów:1
Czyli od razu można być pewnym składu amunicji pod dzisiejszym asfaltem na boisku szkolnym.
2021-11-30 15:53:03 (4 lata temu)
Gandalf
Na stronie od 2015 sierpień
10 lat 10 miesięcy 4 dni
Dodane: 29 listopada 2021, godz. 15:07:25
Rozmiar: 1456px x 900px
4 pobrania
1657 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Gandalf
Obiekty widoczne na zdjęciu
Zbudowano: 1915-1917
Dawniej: Katholische Volksschule IV (Pfarrer Paul Schule)

Budynek dzisiejszej szkoły został wzniesiony w 1860roku. Szkoła Podstawowa na Zaodrzu rozpoczęła swoją działalność w Polsce Ludowej we wrześniu 1945r. Liczyła wtedy 10 oddziałów, a naukę pobierało 270 uczniów. Główną troską nauczycieli było wtedy nauczenie języka polskiego, gdyż większość uczniów pochodziła z rodzin zgermanizowanych.





W 1958r. liczba uczniów wzrosła do 650.Pozyskano drugi budynek po Państwowym Liceum Pedagogicznym przy ul.Bończyka. Przeniesiono tam połowę dzieci i grona pedagogicznego i tak powstała Szkoła Podstawowa nr 19. W naszej szkole dzięki staraniom Komitetu Rodzicielskiego i Kierownika Szkoły pani Bronisławy Gutowskiej wykonano gruntowny remont.





Ważną datą w historii naszej szkoły był rok 1966 kiedy to otrzymaliśmy budynek po szkole nr 19. W roku tym także po raz pierwszy w historii szkolnictwa rozpoczęły klasy ósme.Mieliśmy 17 oddziałów i 689 uczniów.W 1967r.obchodzono I Dzień Sportu. Rok 1969 miał bardzo duże znaczenie ze względu na uroczystość nadania szkole imienia Gustawa Morcinka. Uroczystość odbyła się 8 pażdziernika .W tym dniu oddano także boisko szkolne ,które wybudowano w czynie społecznym przez uczniów, rodziców i zakłady pracy(w ówczesnych czasach były bardzo popularne takie przedsięwzięcia).



http://psp8opol...kole/historia/"
>/a>


ul. Bonczyka Norberta, ks.
więcej zdjęć (99)
Dawniej: Bleich Strasse, Bończyka Norberta
Uchwałą Rady Miasta z dnia 17 listopada 2005 r. dotychczasowej drodze publicznej nadano nazwę ul. Księdza Norberta Bonczyka.