starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 8 głosów | średnia głosów: 6

Polska woj. śląskie Jaworzno ul. Krakowska Kopalnia Węgla Kamiennego "Jaworzno" Wnętrza

Lata 1939-1941 , Maszyna wyciągowa szybu Paulina kopalni Piłsudski.

Skomentuj zdjęcie
Piękna maszyna - ale śmiem twierdzić że to lata 40te.
2017-04-30 10:37:55 (9 lat temu)
do Marek Stańczyk: Na ścianie jest data 8 kwietnia 1941
2017-04-30 13:16:37 (9 lat temu)
do Eugeniusz S.: ... a nad nią 8.04.1939
2017-04-30 14:45:57 (9 lat temu)
Wiesław Smyk
Na stronie od 2010 luty
16 lat 4 miesiące 6 dni
Dodane: 23 maja 2011, godz. 22:09:08
Rozmiar: 1372px x 779px
11 pobrań
3679 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Wiesław Smyk
Obiekty widoczne na zdjęciu
Wnętrza
więcej zdjęć (4)
Zbudowano: 1792
Dawniej: Fryderyk August, Piłsudski, Bierut, Ruch I
Kopalnia założona została przez hrabiego Moszyńskiego w 1792 r. Należała do skarbu państwa (kolejno: polskiego, austriackiego, Księstwa Warszawskiego, Wolnego Miasta Krakowa i ponownie austriackiego). Od 1871 r. należała do Gwarectwa Jaworznickiego, od 1921 r. do Jaworznickich Komunalnych Kopalń Węgla Sp. Akc., w 1942 roku została przejęta przez Energieversorgung Oberschlesien A.G., w 1945 roku weszła w skład Krakowskiego ZPW, od 1 I 1947 należała do Jaworznicko-Mikołowskiego ZPW, od 1 X 1982 r. – do Zrzeszenia Kopalń Węgla Kamiennego w Mysłowicach.
Zmieniane były również nazwy kopalni:
Nazwa Fryderyk August (Friedrich August) nadana przez władze austriackie została zmieniona w 1919 r. na Piłsudski, w okresie wojny 1939 – 1945 ponownie wrócono do nazwy Friedrich August. Kopalnię nazywano również Paulina lub Helena od głównego szybu wydobywczego.
W 1945 roku połączono kopalnie Piłsudski, Jan Kanty i Leopold i nazwano Jaworzno.
Od 1 I 1947 r. włączono do kopalni Jaworzno kopalnię Sobieski.
Od 1 I 1954 r. dawną kopalnię Jan Kanty wraz z upadowymi i odkrywkowymi przekształcono w odrębną kopalnię pod nazwą Komuna Paryska, a resztę kopalni Jaworzno nazwano Bierut.
1 IV 1957 r. wyłączono kopalnię Sobieski która stała się odrębną kopalnią.
1 I 1963 r. – połączono kopalnie Bierut i Kościuszko i nazwano Jaworzno
1 I 1973 r. – ponownie włączono kopalnię Sobieski do kopalni Jaworzno.

źródło:
ul. Krakowska
więcej zdjęć (32)