|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6
31 grudnia 2022 , Iglica. Dzisiaj, robiąc to zdjęcie, doszedłem do wniosku że iglica zupełnie nie pasuje do tego miejsca. Należałoby ją stamtąd usunąć. Można ją na środku pergoli postawić, niech sobie tam stoi. Ewentualnie na górze fontanna.Skomentuj zdjęcie
|
Dodane: 31 grudnia 2022, godz. 16:28:37 Autor zdjęcia: mooz Rozmiar: 1900px x 1159px Aparat: ILCE-7RM4A 1 / 100sƒ / 8ISO 10020mm
1 pobranie 566 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia mooz Obiekty widoczne na zdjęciu
Iglica więcej zdjęć (135) Zbudowano: 1948 Iglicę ustawiono przed Halą Ludową 3 lipca 1948 roku. Została postawiona do pionu przy udziale 7 wind podnoszących. Głównym majstrem tej operacji był Henryk Nowara. Sama Iglica ważyła w pierwszej wersji 44 tony. Jedną z wind obsługiwał wiceminister Wiktor Kościński, inne dyrektor WZO inżynier Kula, wojewoda Piaskowski. Przy stawianiu Iglicy obecny był także jej twórca inżynier Hempel oraz przedstawiciele wykonawcy "Mostostalu", studenci i prasa. Pierwsze 30 metrów to to kilka rur z których najcieńsza ma 4,5 cm a najgrubsza 21 cm średnicy. Pozostałe 70 metrów stanowi konstrukcja żeberkowa zakończona potężnym trójnogiem. Góra Iglicy zwieńczona była pierwotnie parasolem z 8 luster, który niebawem uległ uszkodzeniu (20 lipca 1948) i został zdemontowany. Sama procedura stawiania iglicy trwała od 5 rano do 11.30. W najwyższym swoim punkcie zdolna jest odchylić się od pionu o 4 metry. Obecnie Iglica ma 94 metry i przechodziła dwukrotnie remont kapitalny - 1964 i 1979. b/h/2009 autor projektu - prof. Stanisław Hempel Tereny wystawowe więcej zdjęć (68) Dawniej: Messegelände ul. Wystawowa więcej zdjęć (2661) Dawniej: Am Messehof |