starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 10 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
mietok
 
Andrzeju ! SUPER :)
2011-06-03 17:33:47 (15 lat temu)
do mietok: Trochę zabawy z panoramką (to i poprzednie złożone z dwóch ujęć) daje już efekt wzrokowy ogromu kopalni.
2011-06-03 17:57:29 (15 lat temu)
mietok
 
do BAL†: Daje efekt ogromu tego starego wyrobiska, a za razem -nowego .
2011-06-03 18:06:22 (15 lat temu)
do mietok: Dobrze mówisz :) Zapewne też wiesz, że powstało całkiem nowe pomiędzy Mikoszowskimi a ESami. Z niego też mam parę fotek.
2011-06-03 18:25:15 (15 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
do BAL†: Tak , wiem :) To wyrobisko stworzyła od początku firma "DROMEX" , na potrzeby prac przy budowie autostrady A4 .
2011-06-03 18:29:11 (15 lat temu)
BAL†
Na stronie od 2010 maj
16 lat 1 miesiąc 4 dni
Dodane: 3 czerwca 2011, godz. 12:52:40
Autor zdjęcia: BAL†
Rozmiar: 1880px x 800px
5 pobrań
2290 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia BAL†
Obiekty widoczne na zdjęciu
kamieniołomy
Dawniej: Kamieniołom "ES-y"
Kamieniołomy granitu
więcej zdjęć (156)
Kamieniołom granitu w Strzelinie jest tak stary , jak i samo miasto. Romańska rotunda z XII w., mury miejskie z końca XIII w., wznoszone były z miejscowego granitu. W latach 1370-1417 zbudowano z niego potężny kościół św. Michała w Brzegu. W 1402 r.,miasto wykupiło z rąk księżny Agnieszki kamieniołom. Od tego czasu zwiększyło się wydobycie tego cennego kamienia. Rada miejska wydzierżawiała kamieniołom na krótsze lub dłuższe okresy. Eksploatację złoża w Strzelinie na skalę przemysłową rozpoczęto około 1830 - 1871 roku. Bloków granitowych ze Strzelina, użyto również do budowy licznych dworców kolejowych, giełdy i ratusza w Berlinie. W 1938 r., kamieniołom wszedł w skład nowo powstałego przedsiębiorstwa pod nazwą “Niederschlesische Granitwerke”, przestawiając się na produkcję elementów budowlanych dla potrzeb przygotowań wojennych hitlerowskiej III Rzeszy. W ostatnim okresie działań wojennych zostały zdewastowane budynki i urządzenia dźwigowe. Wyrobiska były zalane wodą. Ledwo ucichły działania wojenne w roku 1945, a już przystąpiono do zabezpieczania obiektu przed dalszą dewastacją. Dzięki temu już w styczniu 1946 roku wysłano pierwsze wagony z kamieniem do budowy i odbudowy zniszczeń wojennych. W tym okresie czynny był tylko jeden podnośnik (suwnica linowo torowa) na 15 istniejących. Na początku lat pięćdziesiątych do pracy w wyrobiskach zaangażowano wojsko. W strzelińskich kamieniołomach są eksploatowane wielkie złoża granitu, przerabiane na materiał drogowy, brukowy i kruszywa. Strzeliński granit powędrował do odbudowy mostu Poniatowskiego w Warszawie , budowy Pałacu Kultury i Nauki , pomnika Nike czy pomnika papieża Jana XXIII we Wrocławiu. Kamieniołom strzeliński prowadzi klasyczne wydobycie wgłębne i jest największym tego typu wyrobiskiem w Europie. Główne wyrobisko produkcyjne liczy odpowiednio: średnia głębokość wynosi 120 metrów, długość 650 metrów i szerokość 300 metrów. Właścicielem od roku 1992 był “GRANITEX Sp.z o.o. , której udziałowcami byli między innymi Bank Zachodni we Wrocławiu i Cei Minex w Warszawie. W tym też okresie rozpoczęto wydobywanie na powierzchnie bloków skalnych za pomocą nowoczesnych dźwigów Derrick o nośności do 20 t. Zastąpiły w pewnym sensie jusz nieliczne stare suwnice linowo torowe rozmieszczone w poprzek wyrobiska z udźwigiem do 5 t. Na początku XXI wieku Spółka GRANITEX -postawiona została w stan upadłości. Do tego też czasu teren kamieniołomów był licznie odwiedzany przez turystów, budząc podziw swoim ogromem i niepowtarzalnym, swoistym pięknem, stanowiąc niewątpliwie główną atrakcję turystyczną Strzelina. W początkowym okresie roku 2004 ,rozpoczęła działalność gospodarczą Spółka JP Kopalnia Granitu Sp. z o.o.
Od lutego 2010 funkcjonują pod nową nazwą Mineral Polska Sp. z o.o., firma zajmuje się pozyskiwaniem i wydobyciem materiałów kamiennych dla budownictwa drogowego i kolejowego. " Mineral", jest również właścicielem całych strzelińskich kamieniołomów po rezygnacji dotychczasowej firmy "JP" z końcem roku 2010. MINERAL to marka koncernu STRABAG SE. Pod marką MINERAL działa ponad 170 zakładów produkujących kruszywa w różnych krajach Europy.

więcej o firmie Mineral Polska Sp. z o.o. na stronie :

mietok
ul. Dzierżoniowska
więcej zdjęć (679)
Dawniej: Nimptscherstrasse