starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 3 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
fantom
+3 głosów:3
To okolice dzisiejszej ul. Roździeńskiego i kopalnia Katowice w tle:
2023-01-26 10:45:08 (3 lata temu)
do fantom: Super. Dzięki.
2023-01-26 11:13:15 (3 lata temu)
Desperado
Na stronie od 2015 lipiec
10 lat 11 miesięcy 4 dni
Dodane: 22 stycznia 2023, godz. 11:31:50
Autor: Przypkowski Tadeusz ... więcej (2376)
Rozmiar: 1353px x 2000px
Aparat: NIKON D850
2sƒ / 13ISO 6460mm
5 pobrań
1083 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Desperado
Obiekty widoczne na zdjęciu
kopalnie
Zbudowano: 1822
Zlikwidowano: 1999
Dawniej: Ferdinandsgrube, Kopalnia Ferdynand

3 maja 1823 roku Wyższy Urząd Górniczy w Brzegu udzielił nadania dla pola górniczego „Ferdinand” pod Bogucicami, dając w ten sposób początek późniejszej kopalni „Katowice”.



Zakończone 200 lat temu starania o założenie nowego zakładu wydobywczego rozpoczęły się jednak wcześniej. 9 sierpnia 1822 roku Ignatz Ferdinand von Beym, kupiec solny i emerytowany rotmistrz z Tarnowskich Gór złożył wniosek w tej sprawie do Królewskiego Urzędu Górniczego w Tarnowskich Górach. Wydobywany w tym miejscu węgiel trafiać miał m.in. do pobliskiej huty cynku „Fanny”, której Beym był współudziałowcem. 24 lutego 1823 roku odbyła się wizytacja tzw. punktu znaleźczego. Po upływie kilku miesięcy 3 maja władze górnicze ostatecznie dokonały nadania pola górniczego, które na cześć wnioskodawcy nazwano „Ferdinand”. Urzędowych formalności dopełniło jego zatwierdzenie przez Królewskie



Wyższe Starostwo Górnicze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Berlinie w dniu 21 maja 1823 roku. Zgodnie z obowiązującym prawem górniczym dokonano podziału 128 kuksów, czyli udziałów w nowym przedsięwzięciu. Większość z nich przypadła Stanisławowi hrabiemu Miroszewskiemu, właścicielowi Bogucic (61), a pozostałe z nich zostały podzielone pomiędzy osoby zaangażowane w uruchomienie kopalni: Ignatzego Ferdinanda von Beyma (20), Isaaca Freunda (29) i Johanna Freidricha Weddinga (12). Zwyczajowo cztery kuksy przekazano na rzecz Kasy Brackiej, a dwa pozostawiono w formie wolnych kuksów.



Czas założenia kopalni to początek kryzysu na rynku wyrobów hutnictwa cynku. W wyniku tego Beym i Freund zdecydowali się odsprzedać swoje udziały Rudolfowi Christianowi Griebelowi, szczecińskiemu kupcowi będącemu udziałowcem wspominanej huty „Fanny”. Zgodnie z ówczesnymi przepisami wyznaczone wówczas pole górnicze dysponowało niewielką powierzchnią około 0,5 km2. W przyszłości wraz z rozwojem kopalni łączono ją z okolicznymi nadaniami m.in. „Bertram”, „Belle Alliance”, „Artur”, systematycznie powiększając obszar jej działalności. W początkowym okresie eksploatacja pola górniczego „Ferdinand” odbywała się w płytko położonych pokładach wyłącznie przy użyciu siły ludzkich mięśni przy użyciu licznych blisko siebie zlokalizowanych szybików. W pierwszym roku istnienia zdołano wydobyć 3 100 ton węgla.


ul. Góreckiego
więcej zdjęć (872)