starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 6 głosów | średnia głosów: 5.41

Polska woj. dolnośląskie powiat strzeliński Strzelin ul. Dzierżoniowska Kamieniołomy granitu

23 kwietnia 2011 , Łuparki w dziale kostkarni pamiętają jeszcze Niemca.

Skomentuj zdjęcie
Cosik współcześnie wyglądają. Prym w produkcji tego typu maszyn wiodą Włosi.
2011-06-15 14:19:43 (15 lat temu)
do Danuta B.: Byłem dość blisko, by odczytać tabliczkę znamionową. Wprawdzie roku produkcji nie znalazłem, ale pytałem jednego z dawniej tutaj pracujących. Od kiedy pamięta, one tutaj są - jedynie zmieniły miejsce postoju.
2011-06-15 14:28:10 (15 lat temu)
Te maszyny nazywają się łupiarki (łuparki) do kostki brukowej.Ale na czasy niemieckie po hydraulice mi nie wyglądają.
2011-06-15 14:40:22 (15 lat temu)
do Eugeniusz S.: Jak zał tak zwał i tak wiadomo do czego służą. Jeśli taka jest fachowa nazwa, to już zmieniam.
2011-06-15 14:44:19 (15 lat temu)
do BAL†: Właściciel chwali się,ze maszyny są nowe "Niezwłocznie, po uzyskaniu zezwoleń i wprowadzeniu nowych, wydajnych maszyn rozpoczęliśmy wydobycie i przeróbkę granitu"
2011-06-15 15:07:02 (15 lat temu)
Oryginalne niemieckie łuparki napędzane były pasami transmisyjnymi. Pewnie nie zmieniło się miejsce ustawienia łuparek, ale same urządzenia na pewno. Tu zdjęcie ukazujące oryginalne(??) łuparki napędzane pasami transmisyjnymi.
2011-06-15 15:10:00 (15 lat temu)
do gregorr: Mówiąc maszyny, nie wiadomo co miał na myśli ... dźwigi, ładowarki ...??? Na korpusach łuparek widziałem niemieckie tłoczone napisy.
2011-06-15 15:59:08 (15 lat temu)
BAL†
Na stronie od 2010 maj
16 lat 1 miesiąc 8 dni
Dodane: 15 czerwca 2011, godz. 13:33:28
Autor zdjęcia: BAL†
Rozmiar: 1194px x 800px
Aparat: NIKON D3000
1 / 100sƒ / 8ISO 20018mm
1 pobranie
1281 odsłon
5.41 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia BAL†
Obiekty widoczne na zdjęciu
kamieniołomy
Kamieniołomy granitu
więcej zdjęć (156)
Kamieniołom granitu w Strzelinie jest tak stary , jak i samo miasto. Romańska rotunda z XII w., mury miejskie z końca XIII w., wznoszone były z miejscowego granitu. W latach 1370-1417 zbudowano z niego potężny kościół św. Michała w Brzegu. W 1402 r.,miasto wykupiło z rąk księżny Agnieszki kamieniołom. Od tego czasu zwiększyło się wydobycie tego cennego kamienia. Rada miejska wydzierżawiała kamieniołom na krótsze lub dłuższe okresy. Eksploatację złoża w Strzelinie na skalę przemysłową rozpoczęto około 1830 - 1871 roku. Bloków granitowych ze Strzelina, użyto również do budowy licznych dworców kolejowych, giełdy i ratusza w Berlinie. W 1938 r., kamieniołom wszedł w skład nowo powstałego przedsiębiorstwa pod nazwą “Niederschlesische Granitwerke”, przestawiając się na produkcję elementów budowlanych dla potrzeb przygotowań wojennych hitlerowskiej III Rzeszy. W ostatnim okresie działań wojennych zostały zdewastowane budynki i urządzenia dźwigowe. Wyrobiska były zalane wodą. Ledwo ucichły działania wojenne w roku 1945, a już przystąpiono do zabezpieczania obiektu przed dalszą dewastacją. Dzięki temu już w styczniu 1946 roku wysłano pierwsze wagony z kamieniem do budowy i odbudowy zniszczeń wojennych. W tym okresie czynny był tylko jeden podnośnik (suwnica linowo torowa) na 15 istniejących. Na początku lat pięćdziesiątych do pracy w wyrobiskach zaangażowano wojsko. W strzelińskich kamieniołomach są eksploatowane wielkie złoża granitu, przerabiane na materiał drogowy, brukowy i kruszywa. Strzeliński granit powędrował do odbudowy mostu Poniatowskiego w Warszawie , budowy Pałacu Kultury i Nauki , pomnika Nike czy pomnika papieża Jana XXIII we Wrocławiu. Kamieniołom strzeliński prowadzi klasyczne wydobycie wgłębne i jest największym tego typu wyrobiskiem w Europie. Główne wyrobisko produkcyjne liczy odpowiednio: średnia głębokość wynosi 120 metrów, długość 650 metrów i szerokość 300 metrów. Właścicielem od roku 1992 był “GRANITEX Sp.z o.o. , której udziałowcami byli między innymi Bank Zachodni we Wrocławiu i Cei Minex w Warszawie. W tym też okresie rozpoczęto wydobywanie na powierzchnie bloków skalnych za pomocą nowoczesnych dźwigów Derrick o nośności do 20 t. Zastąpiły w pewnym sensie jusz nieliczne stare suwnice linowo torowe rozmieszczone w poprzek wyrobiska z udźwigiem do 5 t. Na początku XXI wieku Spółka GRANITEX -postawiona została w stan upadłości. Do tego też czasu teren kamieniołomów był licznie odwiedzany przez turystów, budząc podziw swoim ogromem i niepowtarzalnym, swoistym pięknem, stanowiąc niewątpliwie główną atrakcję turystyczną Strzelina. W początkowym okresie roku 2004 ,rozpoczęła działalność gospodarczą Spółka JP Kopalnia Granitu Sp. z o.o.
Od lutego 2010 funkcjonują pod nową nazwą Mineral Polska Sp. z o.o., firma zajmuje się pozyskiwaniem i wydobyciem materiałów kamiennych dla budownictwa drogowego i kolejowego. " Mineral", jest również właścicielem całych strzelińskich kamieniołomów po rezygnacji dotychczasowej firmy "JP" z końcem roku 2010. MINERAL to marka koncernu STRABAG SE. Pod marką MINERAL działa ponad 170 zakładów produkujących kruszywa w różnych krajach Europy.

więcej o firmie Mineral Polska Sp. z o.o. na stronie :

mietok
ul. Dzierżoniowska
więcej zdjęć (680)
Dawniej: Nimptscherstrasse