starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Krzysiek99
Na stronie od 2016 maj
10 lat 1 miesiąc 9 dni
Dodane: 10 maja 2023, godz. 23:01:35
Rozmiar: 746px x 1024px
9 pobrań
973 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Krzysiek99
Obiekty widoczne na zdjęciu
mosty
Most Staromiejski
więcej zdjęć (64)
Zbudowano: 1926, 1951
Dawniej: Otto Gerloff Brücke, Most Manifestu Lipcowego
Most Staromiejski - most drogowy nad rzeką Wartą w centrum miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Jest to jeden z najbardziej rzucających się w oczy symboli Gorzowa Wielkopolskiego.

Historia
Od średniowiecza w Gorzowie Wielkopolskim istniał drewniany most, który łączył oba brzegi rzeki aż do 1923 roku, kiedy to rozpoczęto pracę nad stworzeniem nowoczesnego, żelbetonowego mostu, który nazwano „Mostem Gerloffa”. Budowa mostu trwała do 1926 roku, przetrwał on 19 lat, gdyż w styczniu 1945 roku most został wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie. W 1951 roku most odbudowano i oddano do użytku pod nazwą Manifestu Lipcowego, a po 18 latach od tego wydarzenia dokonano jego znacznego remontu. Jego obecną nazwę most uzyskał w 1999 roku.

Remont 2006 – 2007

Most Staromiejski w Gorzowie nocą
Z powodu bardzo złego stanu technicznego most wymagał remontu, który rozpoczął się 19 lutego 2006 roku. Podczas remontu podwyższono i poszerzono filary, wybudowano przyczółki po obu stronach rzeki[2] i przeprowadzono gruntowny remont konstrukcji mostu oraz zainstalowano stylowe latarnie, kute balustrady oraz osiem balkoników widokowych, nawiązujących wyglądem do tych na przedwojennym moście Gerloffa[3]. Nowa płyta mostu jest o półtora metra szersza od poprzedniej[2].

Most oddano do użytku 28 lipca 2007 roku po kilkukrotnym przekładaniu terminów planowanego otwarcia[1]. Remont mostu wiązał się także z remontem ronda Infoglob.

źródło: Wikipedia
Zbudowano: 1899
Skrót najważniejszych dat i wydarzeń:
29 lipca 1899 - uroczyste uruchomienie tramwajów elektrycznych (konnych wcześniej nie było). Trzy linie na prawobrzeżnej części miasta: w kierunkach na północ (dz. Mieszka I), zachód (dz. Sikorskiego i 11 listopada) wschód (dz. Warszawska).
1903-1904 - uruchomienie odnogi do Parku Słowiańskiego (od Mieszka I) i przedłużenie linii zachodniej do rejonu dz. pl. Słonecznego.
11 września 1922 - zawieszenie ruchu z powodu nierentowności.
15 sierpnia 1924 - wznowienie ruchu tramwajowego
1926 - otwarcie nowej linii na Zamoście przy okazji budowy nowego mostu przez Wartę.
1945-1947 - zawieszenie ruchu (działania wojenne i dewastacja infrastruktury oraz brak sprzętu)
1 maja 1947 - ponowne uruchomienie tramwajów (stopniowo przywrócono sieć na prawym brzegu Warty sprzed 1945 r. z wyjątkiem odnogi do Parku Słowiańskiego).
1951 - wznowienie ruchu na Zamoście
1955 - przedłużenie linii wschodniej do ul. Energetyków
1967 - likwidacja linii na Zamoście (związana z przebudową mostu przez Wartę)
1 maja 1972 - przedłużenie linii zachiodniej do nowej pętli "Wieprzyce" wraz z nową zajezdnią (zlikwidowano starą zajezdnię na ul. Składowej)
1973 - wydłużenie linii północnej do nowej pętli "Piaski"
luty 1975 - wydłużenie linii wschodniej do nowej pętli "Silwana"
2012 - zawieszenie kursowania tramwajów do dworca PKP (bez likwidacji infrastruktury)
1.10.2017 - zawieszenie kursowania tramwajów w związku z kompleksową modernizacją sieci tramwajowej, m.in. Kostrzyńska, Walczaka, Chrobrego, Mieszka I, Warszawska, Sikorskiego i Dworcowa (planowane ukończenie - 2019 rok). Po ukończeniu prac, planowana jest rozbudowa sieci na os. Górczyn.
2.07.2020 - wznowienie regularnych przewozów pasażerskich na odcinku Wieprzyce-Silwana
ul. Nadbrzeżna
więcej zdjęć (197)
Dawniej: Am Bollwerk