starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 3 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
este
Na stronie od 2012 sierpień
13 lat 10 miesięcy 22 dni
Dodane: 3 lipca 2023, godz. 18:05:54
Autor zdjęcia: este
Rozmiar: 1800px x 1200px
Aparat: Canon EOS 5D
1 / 250sƒ / 8ISO 20017mm
0 pobrań
286 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia este
Obiekty widoczne na zdjęciu
31 stycznia 1997 roku oficjalnie ruszyły tramwaje na Poznańskim Szybkim Tramwaju - PESTKA .
Pierwszymi tramwajami które obsługiwały linię były wagony typu GT8 i GT6 , demobil z za zachodniej granicy .
Trasa od razu cieszyła się ogromną sympatią i powodzeniem, stając się stymulatorem rozwoju tej części Poznania, której zapewniła komunikację.
Codziennie korzysta z niej około 100 tysięcy pasażerów, którzy jadą tramwajem dwa razy szybciej niż gdzie indziej w mieście (prędkość komunikacyjna na PST wynosi 34,9 km/h, a na innych liniach – 17,7 km/h).
Jej długość wraz z pętlą sięga 6,5 km.
W ciągu jednej godziny może się nią przemieścić 6000 osób.
W ciągu dobry tramwaje wykonują ponad 800 kursów, przejeżdżają trasą ponad 5000 km .
Pestka łączy centrum miasta z dużymi osiedlami , Winogrady , Piątkowo oraz z kampusem studenckim Morasko .

Aktualnie trwają prace nad wydłużeniem PESTKI do dworca PKP Poznań Główny oraz remonty na samej trasie kładki, schody, przejścia podziemne .

Należy dodać że pierwsza koncepcja szybkiego tramwaju w Poznaniu powstała już w roku… 1928 i miła przebiegać od Lubonia do Moraska .