starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 5.33

Polska woj. świętokrzyskie powiat skarżyski Bliżyn ul. Piaskowa Zespół Szkół

17 lipca 2011 , Przy wejściu ściana z kamienia, z okolicznych wyrobisk.

Skomentuj zdjęcie
WW
To chyba jeszcze jakiś przedwojenny architekt robił.
2011-07-19 00:29:54 (14 lat temu)
Dokładnie tak samo pomyślałem, jednak ze źródeł wiem, że budowa ruszyła zaraz po zakończeniu wojny i bacznie jej się "przyglądał" Edward Osóbka - Morawski. To solidne rzemiosło architektoniczne. Mimo tylu lat w dość dobrej kondycji.
2011-07-19 02:56:07 (14 lat temu)
WW
do bonczek_hydroforgroup: Też tak to zrozumiałem - chodzi mi o to, że zbudowane po wojnie, ale jeszcze na przedwojenny sposób. Ładna architektura, szkoda, że niedługo załatwią ją styropianem...
2011-07-19 06:28:37 (14 lat temu)
do WW: Jest w przyzwoitym stanie, aż wierzyć się nie chce, ze ma tyle lat więc styropian nie powinien jej grozić
2011-07-19 07:03:48 (14 lat temu)
WW
do bonczek_hydroforgroup: Bonczku, nie rozumiesz filozofii kładzenia styropianu w Polsce. Styropian jest synonimem postępowości i dobrego gospodarzenia. Jak chcesz to się założymy o to, czy za 5 lat będzie tu styropian.
2011-07-19 10:14:58 (14 lat temu)
do WW: Rozumiem "filozofię styropianu" zakładać jednak się nie będę albowiem stoimy po tej samej stronie barykady, jeśli chodzi o poczucie estetyki. Co do postępowości i dobrego gospodarzenia, to bym polemizował. Myślę, że styropian można położyć na wszystko, nie dbając o podkład czy remont a potem czymś zachlapać i pomalować - to taka droga na skróty, łatwiznę i małe koszta jeśli chodzi o jakikolwiek remont ścian czy fasad budynków. Pozdro
2011-07-19 10:43:35 (14 lat temu)
WW
+1 głosów:1
do bonczek_hydroforgroup: Chodzi o błędne rozumienie dobrego gospodarzenia. Ja przecież wiem, że nie popierasz styropianu, tylko nie doceniasz skali jego popularności w społeczeństwie.
2011-07-19 10:47:13 (14 lat temu)
Na stronie od 2004 sierpień
21 lat 10 miesięcy 1 dzień
Dodane: 18 lipca 2011, godz. 16:59:59
Autor zdjęcia: bonczek_hydroforgroup
Rozmiar: 1200px x 850px
5 pobrań
2766 odsłon
5.33 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia bonczek_hydroforgroup
Obiekty widoczne na zdjęciu
Zespół Szkół
więcej zdjęć (4)
Zbudowano: 1945/1954
Budowa obiektu, w którym znajduje się szkoła miała swoją długą sięgającą czasów międzywojennych historię. Jeszcze w końcu lat dwudziestych lokalna społeczność występowała ze staraniami w sprawie wzniesienia siedziby dla szkoły powszechnej, na co zbierano fundusze z dobrowolnych składek mieszkańców, którzy też deklarowali szarwark na ten cel, jednakże z braku środków budżetowych w gminie nie doszło do podjęcia inwestycji, choć udało się zakupić sześciomorgowy plac i zgromadzić kamień na budowę.
Do idei budowy szkoły w Bliżynie wrócono tuż po zakończeniu II Wojny Światowej i podjęto roboty sposobem gospodarczym pod auspicjami społecznego komitetu, którego starania wspierał Edward Osóbka-Morawski, ówczesny premier pochodzący z okolic Bliżyna. W 1949 roku przekazano do użytku część budynku, w następnych dwu latach ukończono dalsze sale lekcyjne, natomiast kres budowy nastąpił w 1954r.
Dwupiętrowy, nowoczesny jak na owe czasy obiekt, z nawiązką zaspakajał potrzeby miejscowej szkoły podstawowej, a nawet stwarzał możliwości podjęcia dodatkowych funkcji. W budynku dodatkowo znalazło siedzibę Państwowe Liceum Pedagogiczne. W roku 1965 rozpoczęła się likwidacja Liceum Pedagogicznego (ostatni absolwenci opuścili mury w roku 1969), przekształconego w Liceum Ogólnokształcące istniejące do dnia dzisiejszego. Do 31 sierpnia 2003r. budynku działały trzy placówki: Szkoła Podstawowa (od 1996r. gospodarz budynku), Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące. Od 1 września 2003r. powstał Zespół Szkół w Bliżynie, w którego skład weszły Szkoła Podstawowa im. gen. Stanisława Maczka, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące. Od 1 września 2004r. po 50 latach przestało istnieć Liceum Ogólnokształcące.

b/h/2011 za
ul. Piaskowa
więcej zdjęć (4)