|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 8 głosów | średnia głosów: 6
19 sierpnia 2023 , Stacja węzłowa Wierzchucin.Skomentuj zdjęcie |
Dodane: 10 września 2023, godz. 14:39:18 Autor zdjęcia: legion Rozmiar: 1900px x 1469px Licencja: CC-BY-SA 3.0 Aparat: Canon PowerShot SX510 HS 1 / 640sƒ / 5ISO 1009mm
0 pobrań 608 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia legion Obiekty widoczne na zdjęciu Stacja kolejowa Wierzchucin więcej zdjęć (23) Zbudowano: 1931 Dawniej: Lindenbusch Wierzchucin to stacja węzłowa, położona w sercu Borów Tucholskich. Zbiegają się tutaj cztery jednotorowe szlaki. Stacja powstała na jednotorowej linii kolejowej, biegnącej z Laskowic do https://semafor...nbsp;do Tucholi" rel="nofollow" target="_blank" class="Scolor" style="text-decoration:underline">https://semafor...la">Tucholi . W okresie międzywojennym zbudowano zaś "Magistralę Węglową", którą poprowadzono przez stację południkowo. Wymusiło to przebudowę fragmentu szlaku od strony przystanku Wierzchucin Stary, który obecnie dosyć ostrym łukiem wprowadzony jest do stacji. Stacja posiada zatem widłowy układ torów - 3 tory główne w części bydgoskiej oraz dwa tory główne w części laskowickiej. Pomiędzy nimi znajdują się tory boczne z magazynem oraz inną infrastrukturą ładunkową. Dla obsługi podróżnych służą 3 perony - dwa w części bydgoskiej oraz jeden peron wyspowy w części laskowickiej. Ruch pociągów prowadzą dwie nastawnie: dysponująca "Wc" - niezależnie w obu grupach torów stacji oraz wykonawcza "Wc1" od strony Kościerzyny i Tucholi, gdzie obie linie kolejowe przecinają się. Obydwie nastawnie posiadają urządzenia mechaniczne scentralizowane z sygnalizacją kształtową - jedynym sygnalizatorem świetlnym jest powtarzacz semafora wjazdowego od strony Tucholi. Warte uwagi są trzystawne tarcze ostrzegawcze, ustawione na dawnej "Węglówce". Z nastawni dysponującej obsługuje się też rogatki na przejeździe kolejowym./p> |