starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 0 głosów | średnia głosów: 0
Skomentuj zdjęcie
PiotrW
Na stronie od 2019 styczeń
7 lat 5 miesięcy 0 dni
Dodane: 3 listopada 2023, godz. 16:41:59
Autor zdjęcia: PiotrW
Rozmiar: 3000px x 2000px
Aparat: Canon EOS 50D
1 / 200sƒ / 8ISO 10016mm
0 pobrań
226 odsłon
0 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia PiotrW
Obiekty widoczne na zdjęciu
kościoły, katedry, kaplice
Atrakcja turystyczna
Zabytek: -

Kościół jest orientowany, murowany, częściowo oszkarpowany, zachowalo sie w nim gotyckie prezbiterium z ostrołukowymi oknami i sklepieniem sieciowym z konca XV w. Po 1918 r. przeprowadzono prace konserwatorskie prezbiterium odkrywajac w nim żebrowanie sklepienia, powiekszajac okna zamurowane od dołu do połowy wysokości w pocz. XIX w., kiedy kościół służył za magazyn mąki dla austriackiego wojska. W nawie glownej XVII-wieczne sklepienie kolebkowe. W 1887 r. zmieniono pokrycie dachu i obniżono go o półtora metra. Pokryty blacha dach wzbogacono zgrabną sygnaturką zwieńczoną dwuramiennym krzyżem opackim. W pożarze miasta w 1894 r. zniszczony został częściowo kościół wraz z wieżą i klasztor. Po odbudowie kościół przybrał dzisiejszy wygląd.

Na dziedziniec kościoła prowadzą dwie bramy barokowe z XVIII w. Na nim pośrodku statua Matki Boskiej z konca XIX w. Nowe podcienia, w ktorych ściany plaskorzeźbione są w sceny tajemnic różancowych, zbudowano w 1980 r. Ołtarz polowy wybudowano w 1988 r.

/p>
ul. Skargi Piotra, ks.
więcej zdjęć (168)
Dawniej: Szpitalna, Krakowska