|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 3 głosy | średnia głosów: 6
19 lipca 2022 , Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława GrochowiakaSkomentuj zdjęcie |
Dodane: 18 listopada 2023, godz. 12:53:17 Autor zdjęcia: este Rozmiar: 1800px x 1200px Aparat: Canon EOS M100 1 / 320sƒ / 8ISO 10015mm
0 pobrań 294 odsłony 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia este Obiekty widoczne na zdjęciu Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka więcej zdjęć (11) Zbudowano: 1855 Dawniej: Zespół Szkół Ochrony Środowiska Budynek wybudowany został w 1855 roku przez władze pruskie. Po odzyskaniu przez Leszno niepodległości – w 1920r.- w budynku tym powstała Państwowa Szkoła Handlowo-Przemysłowa oraz Szkoła Dokształcająco - Zawodowa. W czasie drugiej wojny światowej hitlerowski okupant zamknął polskie szkoły. Budynek ten w czasie okupacji miał różne przeznaczenia: był punktem zbiorczym dla Polaków przeznaczonych na wysiedlenie do Generalnego Gubernatorstwa, krótki czas była tu szkoła niemiecka Gewerbeschule (szkoła rzemieślnicza), tu również umieszczeni zostali na krótki czas Polacy z Powstania Warszawskiego. Po wyzwoleniu Leszna przez wojska radzieckie - 31 stycznia 1945r. budynek przejęły polskie władze oświatowe, i w marcu 1945r. otwarto tu Szkołę Podstawową nr 1. Od 31 lipca 1947r. Szkoła Dokształcająco-Zawodowa przeniesiona z gmachu przy Alejach Krasińskiego do budynku przy placu Metziga (wówczas plac Armii Czerwonej), gdzie znajduje się do chwili obecnej. Szkoła nosiła wtedy nazwę Publicznej Średniej Szkoły Zawodowej. Od 1965 a Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Pracujących. Szkoła kształciła uczniów w różnych zawodach dla potrzeb rzemiosła i okolicznych zakładów pracy. Corocznie szkołę kończyło około dwustu uczniów. pl. Metziga Jana więcej zdjęć (354) Dawniej: Kirchring Powstał najpewniej na przełomie XVI i XVII w., w 1639 r. istniał już jako Nowy Rynek. Po budowie zboru ewangelickiego Krzyża zyskał miano Rynku Kościelnego. Z pierwszej połowy XVIII w. pochodzi barokowa pastorówka, ob. Muzeum Okręgowe. Z kolei w latach 80. XIX w. wzniesiono przy placu dwie szkoły podstawowe: katolicką (1885 r.) oraz ewangelicką (1887 r.). Nieco starszy jest dąb szypułkowy, który posadzono w 1871 r. jako tzw. dąb pokoju. W latach 1899–1900 we wschodniej pierzei placu stanęły dwie reprezentacyjne kamienice neorenesansowe, a w XX w. zabudowę uzupełniono o kilka następnych kamienic oraz położoną przy kościele św. Krzyża nową pastorówkę, wzniesioną w 1911 r. Za: |