starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Nemezis
Na stronie od 2022 lipiec
3 lata 11 miesięcy 1 dzień
Dodane: 20 lutego 2024, godz. 9:39:14
Autor zdjęcia: Nemezis
Rozmiar: 2667px x 2000px
Aparat: realme 7 5G
1 / 1497sƒ / 1.8ISO 1015mm
1 pobranie
186 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Nemezis
Obiekty widoczne na zdjęciu
pomniki

Początki funkcjonowania szkoły będącej zorganizowaną instytucją oświatową w obecnej Dzielnicy Lublina - Dziesiąta sięgają roku 1924. Na początku lat 20-tych szkoła funkcjonowała w prywatnym domu Jana Golianka w ówczesnej wsi Dziesiąta, a następnie została przeniesiona do pomieszczeń w dawnych budynkach folwarcznych przy ul. Nadrzecznej 6. W marcu 1924 r. lubelski Magistrat podjął decyzję w sprawie budowy drewnianego baraku szkolnego. Nie obyło się bez przeszkód gdyż oficjalnie działka pod budowę baraku należała wówczas do folwarku "Dziesiąta". 11 maja 1924r. przyznano jedną morgę gruntu na cele budowy szkoły. Barak posiadał 8 sal lekcyjnych, pomieszczenie dla kancelarii i woźnego, a jego środkiem przebiegał długi korytarz. Barak miał długość 30m i szerokość 2,5m i stanowił dobudowę do zabudowań folwarcznych. W prymitywnych warunkach bez światła elektrycznego, ucząca się młodzież spędzała czas wdrażając potrzebną wiedzę szkolną. Dopiero w 1935 r. na wniosek Rady Miejskiej podłączono w baraku prąd, a przy okazji oświetlono również ulicę Kochanowskiego i Mickiewicza. Należy uwględnić także rolę pierwszej Rady Szkolnej, która mimo bardzo trudnych ekonomicznie warunków wdrażała akcje dożywiania najuboższych dzieci oraz zaopatrzenia w obuwie i odzież. Pierwszym kierownikiem szkoły był legionista Jerzy Skrzypek. Po wybuchu II wojny światowej niemiecki okupant zajął Szkołę Powszechną nr 1, co wiązało się z tym, że nauka odbywała się wyłącznie w Szkole nr 2. To był bardzo trudny okres dla uczniów i kadry nauczycielskiej obu szkół. Ważną datą w historii szkoły był rok 1956, kiedy to Miejska Rada Narodowa zdecydowała o potrzebie budowy nowej szkoły. Jej budowę ukończono 15 czerwca 1959r., a oddano do użytku w dniu 28 czerwca 1959r. We wrześniu 1996r. rozpoczęto rozbudowę szkoły - dobudowano szatnię i salę gimnastyczną. 7 czerwca 2024 r. szkoła będzie obchodzić jubileusz 100-lecia istnienia Szkoły, która nosi imię Jana Kochanowskiego. Najważniejszym i najbardziej wzruszającym elementem obchodów będzie niewątpliwie umieszczenie w murach budynku "kapsuły czasu" stworzoną przez uczniów i pracowników szkoły. Kapsuła będzie zawierać przedmioty i pamiątki będące w przyszłości świadectwem dzisiejszych dni dla kolejnych pokoleń uczniów.



Źródło; Eliza S. 


ul. Mickiewicza Adama
więcej zdjęć (81)