|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6
30 października 2016 , Fragment ulicy Ząbkowskiej.Skomentuj zdjęcie |
Dodane: 24 kwietnia 2024, godz. 20:41:36 Autor zdjęcia: da signa Rozmiar: 5945px x 4000px Aparat: NIKON D3200 1 / 60sƒ / 8ISO 50042mm
0 pobrań 361 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia da signa Obiekty widoczne na zdjęciu
Nieużywane torowisko tramwajowe (Ząbkowska) więcej zdjęć (5) Zlikwidowano: 1968, 2000 Pozostałości torowiska tramwajowego z czasów kiedy linia tramwajowa biegła od Targowej przez Ząbkowską do pętli przy Kawęczyńskiej i Radzymińskiej (obecnie nie istnieje). W czerwcu 1968 r. linię od pętli i zajezdni przy Kawęczyńskiej poprowadzono aleją Tysiąclecia do Kijowskiej (obok Dworca Wsch.) poprzez którą uzyskano nowe połączenie z ul.Targową, jednak pozostawiono wówczas jeden tor umożliwiający dojazd z zajezdni przy Kawęczyńskiej, przez Ząbkowską do ul. Targowej. Ostateczna likwidacja ruchu tramwajowego na tym odcinku nastąpiła w 2000 r. w związku z remontem Ząbkowskiej i położeniem tam nowej, asfaltowej nawierzchni. Po starych liniach zostały wówczas dwa fragmenty torów: 1) na Kawęczyńskiej, praktycznie cały odcinek od al.Tysięclecia do Ząbkowskiej, oraz 2) na Ząbkowskiej odcinek torów pozostawiony wraz z kostką brukową na odcinku między Targową a Brzeską, co nastąpiło dzięki akceptacji przez władze miasta społecznej inicjatywy dot. założeń rewitalizacji ulicy na tym odcinku. ul. Ząbkowska więcej zdjęć (636) Przy Ząbkowskiej znajdował się m.in. ratusz Skaryszewa (na rogu Targowej) i folwark Szmula Zbytkowera. W 1770 ulicę w rejonie dzisiejszej ul. Markowskiej przecięto wałem, przy którym stanęły rogatki Ząbkowskie, zlikwidowane ok. 1889 gdy włączono Szmulowiznę do Warszawy. W miejscu folwarku w końcu XIX w. powstała wytwórnia spirytusu (obecnie Warszawska Wytwórnia Wódek "Koneser"). Na Ząbkowską prowadzi jedno z wyjść z Bazaru Różyckiego. Po obu stronach ulicy zachowały się zabytkowe domy mieszkalne z przełomu XIX i XX wieku, zamieszkiwane kiedyś w znacznej części przez społeczność żydowską. W ostatnich latach wybudowano kilka nowych budynków w miejscu zabudowy wcześniej zniszczonej. Stare zabytkowe domy sukcesywnie poddaje się rewitalizacji. W 1919 ulicą poprowadzono linię tramwajową w stronę Michałowa (pętle przy nasypie kolejowym na ul. Radzymińskiej i Kawęczyńskiej obok bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego), zlikwidowaną w 1968 - pozostawiono wtedy jeden tor służący do wyjazdów tramwajów z zajezdni przy ul. Kawęczyńskiej. Ostatecznie tramwaje wycofano w 2000, gdy przeprowadzono kapitalny remont ulicy. Kontrowersje wzbudzało zastąpienie zabytkowego bruku asfaltem, ostatecznie brukowana nawierzchnia pozostała na krótkim odcinku między Targową i Brzeską. Wikipedia |