|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 9 głosów | średnia głosów: 5.92
7 listopada 2011 , Fragment południowo wschodniego narożnika Rynku w Strzelinie. W tym momencie trwają przygotowania do umieszczenia członu hełmu na wieży ratusza. Wśród gromadzących się gapiów przybywało także osób dokumentujących ten historyczny moment. Nie zabrakło tu i fotopolan: od lewej Mietok i ZPKSoft (w towarzystwie osoby trzeciej), cierpliwie oczekujący na dalsze wydarzenia. |
Dwoje + towarzystwo czyli razem trzech ;). 2011-11-07 19:55:58 (14 lat temu)
do † Yanek: Oczywiście fotograf przypadkowy :)))). 2011-11-07 19:56:41 (14 lat temu)
do † Yanek: Zgadza się :) 2011-11-07 19:57:23 (14 lat temu)
do BAL†: Zachowałeś się jak fotoreporter upamiętniający "wikopołomną chwiłę" ;) 2011-11-07 20:15:47 (14 lat temu)
do pawulon: Niezbyt często widuje się nas fotopolan razem, a ratusz jest dla Strzelina ważnym obiektem. I tutaj masz całkowitą rację - wszystko ważne w kupie, a ja jedynie to udokumentowałem :) 2011-11-07 20:28:40 (14 lat temu)
do BAL†: . . . . . :))) 2011-11-07 20:49:40 (14 lat temu)
|
|
Na stronie od 2010 maj
16 lat 1 miesiąc 8 dni |
Ratusz powstał prawdopodobnie na początku XIV wieku w miejscu dużego domu kupieckiego. Ratusz został przebudowany w stylu wczesnorenesansowym w latach 1520-1526. W 1548 ratusz spłonął. Odbudowany został w stylu renesansowym w 1564 roku. W 1619 częściowo spłonęła wieża ratuszowa. Rok później została odbudowana. W 1648 runęła wieża, uszkadzając budowlę. W 1706 ratusz uległ częściowemu spaleniu. Ratusz odbudowano, ale wieża na renowację czkała aż 13 lat. W 1817 budowla została uszkodzona uderzeniem pioruna. W ramach odbudowy, obniżono wieżę i pozbawiono ratusz cech renesansowych. W 1945 ratusz został spalony, wieża wysadzona. Zachowała się tylko czworoboczna podstawa wieży ratuszowej. Są plany odbudowy całej budowli.
Wikipedia