|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6
26 grudnia 2024 , Zasypana sztolnia z 1818 r. Prawdopodobnie odwadniała odległą o ok 270 m. kopalnięSkomentuj zdjęcie
|
Dodane: 26 grudnia 2024, godz. 23:12:37 Autor zdjęcia: tatranclimber Autor: tatranclimber ... więcej (4913) Rozmiar: 2667px x 2000px Aparat: SM-A515F 1 / 25sƒ / 2ISO 6405mm
1 pobranie 845 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia tatranclimber Obiekty widoczne na zdjęciu Wydobycie rud żelaza na terenie Cisownicy więcej zdjęć (8) W XVIII i XIX wieku wydobywano w Cisownicy, w prymitywnych sztolniach, niskoprocentowe rudy żelaza, zwane syderytami, na potrzeby pobliskiej huty w Ustroniu, a później huty w Trzyńcu. Eksploatację rud żelaza zakończono w 1870 roku. O obecności żelaza świadczą rdzawe koryta potoków przepływających przez Cisownicę. Pozostałością po wydobywaniu rud żelaza są tzw łopuki. Są to kopce ziemi wydobytej ze sztolni a następnie przesianej w celu wydobycia rudy. W Cisownicy takowych łopuk jest kilkanaście, Jedną z największych jest ta znajdującą się na zachodnim zboczu góry Cis. Wiele sztolni zostało zasypanych, jedynymi śladami ich występowania są właśnie łopuki. Podobno istnieją jeszcze zamaskowane, przysypane wejścia w okolicach potoku Przykopa, jednak brak dokładnych informacji nie pozwala na ich odkrycie. Miejscami w których wydobywano syderyty to m.in. Pasieki, Pod Cisem, Wędoły na tzw "Pańskim Polu". W xx w. mieszkańcy mieli wiele kłopotów z pozostałościami "kopalń", podobno do kiedyś do takiej sztolni wszedł pies i już tam pozostał, czy też rolnik orzący pole wpadł wraz z koniem do zawalonego korytarza... |