starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6

Polska woj. śląskie powiat cieszyński Cisownica Wydobycie rud żelaza na terenie Cisownicy Sztolnia Josefine

26 grudnia 2024 , Zasypana sztolnia z 1818 r. Prawdopodobnie odwadniała odległą o ok 270 m. kopalnię

Skomentuj zdjęcie
stoik
 
ciekawe. podobno dużo było takich sztolni.
2024-12-27 16:35:19 (rok temu)
tatranclimber
+1 głosów:1
do stoik: Najciekawsze jest to że dokumentacja odnośnie kopalń w dużej mierze się zachowała. Część jest w Austrii, część jest w Czechach. Istnieją mapy, opisy, dokumenty nadań, dokumenty odnośnie likwidacji, rejestry wypadków i akta sądowe. Wiadomo gdzie były szyby i sztolnie. Niestety po zakończonym okresie użytkowania były one likwidowane.
2024-12-27 17:07:51 (rok temu)
W Cisownicy znane są z nazw pola górnicze: Josefine, Simon und Juda, Rosalia, Georg i Emanuel. Z pewnością było ich więcej
2024-12-27 17:12:19 (rok temu)
stoik
 
do tatranclimber: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2024-12-27 19:22:11 (rok temu)
tatranclimber
+2 głosów:2
do stoik: Może nie zupełnie się skończyła ale jej wydobycie stało się już nieopłacalne. Nasza ruda miała małą zawartość żelaza (15-20%). W latach 50-tych XIX w. Komora Cieszyńska kupiła bogatsze kopalnie w dzisiejszej Słowacji w okolicach Spiskiej Nowej Wsi. Rudę wożono do Liptowskiego Hradoka skad spławiano Wagiem do Żyliny i przewożono przez Przełęcz Jabłonkowską. Potem kiedy uruchomiono linię kolejową koszycko-bohumińską nasze kopalnie nie miały racji bytu.
2024-12-27 20:55:18 (rok temu)
stoik
 
do tatranclimber: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2024-12-28 20:26:44 (rok temu)
tatranclimber
+1 głosów:1
do stoik: No tak, Huta trzyniecka miała później już lepsze perspektywy. Połączenia kolejowe umożliwiły dostawę węgla z kopalń zagłębia ostrawsko-karwińskiego a ze Słowacji wożono rudę żelaza.
2024-12-28 23:11:52 (rok temu)
tatranclimber
+1 głosów:1
Pisząc o kopalniach na Słowacji mam oczywiście na myśli dzisiejszą Słowację, bo wtedy to były Górne Węgry. W 1854 r zakupiono kopalnie w Bindt i Hnilčíku a później jeszcze w Žakarovcach
2024-12-28 23:35:35 (rok temu)
stoik
 
do tatranclimber: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2024-12-29 00:19:06 (rok temu)
tatranclimber
+1 głosów:1
do stoik: Zależy co kogo interesuje. Mnie akurat ciekawiło dlaczego i skąd wożono rudę żelaza. Nawet taka ciekawostka że Komora Cieszyńska dzierżawiła pola górnicze w Tatrach. W Dolinie Chochołowskiej w Huciańskich Baniach (obecnie 8 sztolni) wydobywali mangan dla swoich hut
2024-12-29 10:00:31 (rok temu)
Jarosław Dubowski
+1 głosów:1
do stoik: Stąd przywódca Węgier w okresie międzywojennym był admirałem pozbawionym floty.
2024-12-29 10:45:55 (rok temu)
stoik
 
do Jarosław Dubowski: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-01-05 17:26:15 (rok temu)
do stoik: Zawsze zostaje im Balaton ;-)
2025-01-05 17:30:05 (rok temu)
stoik
 
do pawulon: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-01-05 17:35:40 (rok temu)
stoik
 
do stoik: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-01-05 17:44:11 (rok temu)
do stoik: Średnio 3 metry, ale są miejsca gdzie jest nawet 12 metrów.
2025-01-05 18:28:39 (rok temu)
stoik
 
do pawulon: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-01-05 18:31:49 (rok temu)
stoik
 
do stoik: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-01-05 18:41:41 (rok temu)
/Witajcie serdecznie! Jak mogę odnaleźć to miejsce w Cisownicy?
2025-04-28 11:20:17 (rok temu)
tatranclimber
+3 głosów:3
do BartoszMol: Początkowo myślałem, że to jest ujście zawalonej sztolni, ale nie pasuje ono do żadnej mapy górniczej. Kamień leży tam już bardzo długo, gdyż pamięta go z dzieciństwa jeden starszy mieszkaniec Cisownicy. Wtedy udający się po wodę mówili że idą "do sztola". Prawdopodobnie jest to nadproże sztolni, ale najpierw było w innym miejscu (ok 250 m dalej). Sztolnię po skończonych robotach zapewne zawalono. W nowszych już czasach wstawiono tam kregi i zrobiono ujęcie wody. Nadproże właściciel pola zabrał i wykorzystał do umocnienia mostku/przejazdu do pola. Takie moje przypuszczenie. Obecnie w miejscu ujscia sztolni jest ujęcie wody. Woda jednak nie leci z kranika lecz przecieka dołem. Tuż obok nad potokiem jest spłaszczona hałda z łupkami wydobytymi ze sztolni. Akt nadania pola Josefine jest z 1850. Litery oznaczają więc moźe coś innego, ale może być też tak że dużo wcześniej powstało pole lub sztolnia o tej nazwie. Po kilku, kilkunastu latach uzyskano nowy akt nadania i wznowiono tam wydobycie. Kluczem do rozwiązania zagadki byłaby znajomość dawnych numerów w Cisownicy. W akcie pola Josefine mamy podane, że znajduje się na gruncie Johanna Lamacza (Łomacz) i wymierzono go od domu Johanna Drusta z domu nr 23. Według moich nowszych ustaleń dom nr 23 był na Wędołach. Kamień jest w innym rejonie. Celowo nie podałem lokalizacji gdyż znajduje się na prywatnym terenie i takie rzeczy lubią znikać.
2025-04-28 12:49:13 (rok temu)
BartoszMol
+1 głosów:1
do tatranclimber: To bardzo ciekawe. Chciałem bywać się w teraz z rodziną i pokazać ten kamień synom. Mieszkamy dość blisko Cisownicy na Gojach i koło nas też znajduję się łopuka ( o czym dowiedziałem się z Twoich postów) to niedawna była to dla mnie sterta kamieni bez większego celu i sensu.
2025-04-28 17:02:09 (rok temu)
tatranclimber
+1 głosów:1
do BartoszMol: Myślisz o tej łopuce odgrodzonej drutem, przy polnej drodze, którą można dojechać przez mostek w lesie do ul. Pod Kopieńcem? Drewniany nowy dom?
2025-04-28 19:13:01 (rok temu)
do tatranclimber: Tak dokładnie o tej,
2025-04-29 11:27:38 (rok temu)
do BartoszMol: Napisz mi na maila. daniel3ttt@interia.pl
2025-04-29 11:46:34 (rok temu)
tatranclimber
Na stronie od 2020 marzec
6 lat 3 miesiące 4 dni
Dodane: 26 grudnia 2024, godz. 23:12:37
Autor zdjęcia: tatranclimber
Autor: tatranclimber ... więcej (4913)
Rozmiar: 2667px x 2000px
Aparat: SM-A515F
1 / 25sƒ / 2ISO 6405mm
1 pobranie
845 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia tatranclimber
Obiekty widoczne na zdjęciu
W XVIII i XIX wieku wydobywano w Cisownicy, w prymitywnych sztolniach, niskoprocentowe rudy żelaza, zwane syderytami, na potrzeby pobliskiej huty w Ustroniu, a później huty w Trzyńcu. Eksploatację rud żelaza zakończono w 1870 roku. O obecności żelaza świadczą rdzawe koryta potoków przepływających przez Cisownicę. Pozostałością po wydobywaniu rud żelaza są tzw łopuki. Są to kopce ziemi wydobytej ze sztolni a następnie przesianej w celu wydobycia rudy. W Cisownicy takowych łopuk jest kilkanaście, Jedną z największych jest ta znajdującą się na zachodnim zboczu góry Cis.
Wiele sztolni zostało zasypanych, jedynymi śladami ich występowania są właśnie łopuki. Podobno istnieją jeszcze zamaskowane, przysypane wejścia w okolicach potoku Przykopa, jednak brak dokładnych informacji nie pozwala na ich odkrycie.
Miejscami w których wydobywano syderyty to m.in. Pasieki, Pod Cisem, Wędoły na tzw "Pańskim Polu".
W xx w. mieszkańcy mieli wiele kłopotów z pozostałościami "kopalń", podobno do kiedyś do takiej sztolni wszedł pies i już tam pozostał, czy też rolnik orzący pole wpadł wraz z koniem do zawalonego korytarza...