starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 12 głosy | średnia głosów: 5.37

Polska woj. łódzkie Łódź Chojny ul. Karpia Krańcówka tramwajowa Chojny (Kilińskiego/Karpia)

18 grudnia 2011 , Łódź. Pętla przy ul. Karpiej - detal.

Skomentuj zdjęcie
jurekpogodno
+1 głosów:1
Wąskie tory :)
2012-01-22 12:42:59 (14 lat temu)
† Festung
+2 głosów:2
do jurekpogodno: Właściwie masz rację, bowiem w kolejnictwie wszystko, co poniżej 1435 mm, to wąskie:)
PS. W mieście Łodzi, podobnie jak w Bydgoszczy, Grudziądzu, Elblągu i Toruniu, a kiedyś w Jeleniej G. i Wałbrzychu prześwit toru = 1000 mm (to info dla tych, którzy się nie znają, choć na FP mało takich, raczej sami eksperci transportu szynowego).
2012-01-22 16:27:03 (14 lat temu)
WW
Na stronie od 2006 sierpień
19 lat 10 miesięcy 18 dni
Dodane: 22 stycznia 2012, godz. 12:08:34
Autor zdjęcia: WW
Rozmiar: 1153px x 800px
Aparat: Canon EOS 350D DIGITAL
1 / 100sƒ / 6.3ISO 160018mm
9 pobrań
4867 odsłon
5.37 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia WW
Obiekty widoczne na zdjęciu
Zbudowano: 1941, 1965
Dawniej: Krańcówka tramwajowa Chojny
Krańcówka tramwajowa Chojny w formie mijanki usytuowanej na ul. Rzgowskiej po północnej stronie przejazdu kolejowego funkcjonowała do 1941 r., kiedy to na terenie po wschodniej stronie ulicy pomiędzy ulicami Karpią i Śląską wybudowana została pętla tramwajowa jako druga w Łodzi po pętli na ul. Pabianickiej przy kolei obwodowej. Była to pętla lewostronna z wjazdem przy ul. Śląskiej i dwoma torami zaczynającymi się po stronie wschodniej i kończącymi się oddzielnymi wyjazdami na ul. Rzgowską. Ponad to po północnej stronie pętli z obu torów wyprowadzone były w kierunku wschodnim krótkie ślepe tory odstawcze.

W 1965 r. rozpoczęto budowę wiaduktu kolejowego nad ul. Rzgowską i w związku z tym ruch tramwajowy na tej ulicy od skrzyżowania z ul. Broniewskiego do przejazdu zawieszono. Zanim to nastapiło przez pewien czas tramwaje kończyły bieg na starej mijance przed przejazdem. Potem tramwaje skierowano poprzez nowy odcinek na ul. Kilińskiego od ul. Broniewskiego do nowej pętli wybudowanej w międzyczasie w miejscu poprzedniej. Nowa pętla ze względu na znaczne obciążenie ruchem wyposażona została po stronie południowej w trzy tory postojowe (wewnętrzny trzeci tor był krótszy, ale wyprowadzony z niego był jeszcze równoległy ślepy tor odstawczy). W latach 90. wobec zmniejszonego obciążenia podczas modernizacji pętli zlikwidowano trzeci tor wraz z torem odstawczym. Od 2001 r. z pętli korzysta tylko linia nr 1. W okresie od 2014 do 2016 r. w związku z budową nowego dworca kolejowego Łódź Fabyczna i przebudową ul. Kilińskiego linia była zawieszona i pętla była nieużywana. Obecnie krańcówka nosi nazwę Dworzec Łódź-Chojny.
ul. Karpia
więcej zdjęć (15)