starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 14 głosy | średnia głosów: 5.97
Skomentuj zdjęcie
Na dalszym planie, po lewej, widoczna Wielka Czantoria (995 m.n.p.m.) z Ustronia. Na prawo od Czantorii, kościół ewangelicki w Wiśle Centrum.
2015-02-06 09:40:06 (11 lat temu)
Ulica 1 Maja w Wiśle.
2015-02-06 14:19:47 (11 lat temu)
do Rafał Chmielowiec: Rafał, dlaczego napisałeś "widoczna Wielka Czantoria (995 m.n.p.m.) z Ustronia? Przecież ona jest na tym zdjęciu widoczna z Wisły. :)
2015-02-06 17:29:34 (11 lat temu)
vstrone
+1 głosów:1
do paulus60: Rafał jest z Ustronia i Czantoria też jest z Ustronia :-) "Tam, gdzie się Czantoria wznosi..." - śpiewamy hymn Ustronia.
2015-02-06 18:09:00 (11 lat temu)
paulus60
+1 głosów:1
do vstrone: Ja też jestem z Ustronia, co nie zmienia faktu, że na zdjęciu Czantorię widać z Wisły. :-))))))
2015-02-06 19:32:00 (11 lat temu)
vstrone
+1 głosów:1
do paulus60: Tak, zgadza się! Ja również jestem z Ustronia, ale Czantorię na tej fotce podziwiam z Wisły :-)
2015-02-06 20:31:04 (11 lat temu)
do paulus60: Widoczna z Wisły ustrońska góra Wielka Czantoria (995 m.n.p.m.). Tak może być? :-)
2015-02-09 15:03:51 (11 lat temu)
do Rafał Chmielowiec: Moze aby pogodzic, Widoczna z Wisly Wielka Czantoria, najwyzsza góra w Beskidzie Slaskim....
2015-02-09 15:14:14 (11 lat temu)
do cracusiac: Najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim to Skrzyczne (1257 m.n.p.m.) w Szczyrku. Wielka Czantoria (995 m.n.p.m.) to najwyższy szczyt Ustronia. Pozdrawiam:-)
2015-02-09 15:22:28 (11 lat temu)
do Rafał Chmielowiec: Masz racje, mialem na mysli; /za Wiki/,
Wielka Czantoria (czes. Velká Čantoryje, niem. Großer Czantory-Berg, 995 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim, dominujące w północnej części tego pasma.
2015-02-09 15:25:39 (11 lat temu)
Neo[EZN]
Na stronie od 2001 wrzesień
24 lat 9 miesięcy 7 dni
Dodane: 2 lutego 2010, godz. 15:20:07
Rozmiar: 1200px x 858px
13 pobrań
2321 odsłon
5.97 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Neo[EZN]
Obiekty widoczne na zdjęciu
kościoły, katedry, kaplice
Architekt: Edward Koeber
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1833-1838
Zabytek: -
Kościół ewangelicko – augsburski Apostołów Piotra i Pawła w Wiśle wzniesiono w latach 1833 – 1838 według projektu Edwarda Koerbera. Pierwotnie był trójnawową halą o cechach klasycystycznych, bez wieży i dzwonów. Poświęcenia dokonano w 1838 roku. Trójkondygnacyjną wieżę wzniesiono dopiero w latach 1861 – 1863. 
Wnętrze kościoła jest trójnawowe, z typowym dla kościołów protestanckich układem dwukondygnacyjnych empor w nawach bocznych. Poprzez purystyczny wystrój wnętrza, który utrzymany jest w kolorze białym, uwaga skupia się na następujących elementach: ołtarzu z witrażem i ambonie.
W części ołtarzowej dominuje dużych rozmiarów witraż z przedstawieniem apostołów Piotra i Pawła Witraż został wykonany w 1932, o czym świadczy sygnatura na witrażu SGŻ 1932. Wykonawcą był Krakowski Zakład Witraży, a projekt należał do Adama Ciompy, który wyraźnie w kompozycji i estetyce nawiązał do sztuki młodopolskiej. Jak już wspomniano kolorystyka wnętrza jest dosyć monochromatyczna, zawężona niemal wyłącznie do bieli. Trzeba jednak wskazać na dyskretne złocenia zastosowane do motywów ornamentalnych oraz błękity, stanowiące tło motywu słonecznikowego w kasetonach. Inicjatorem wprowadzenia tych subtelnych akcentów kolorystycznych w latach siedemdziesiątych był Ignacy Płazak, konserwator i ówczesny dyrektor zamku w Pszczynie. W kruchcie umieszczono ciekawą wystawę starodruków ewangelickich.
ul. 1 Maja
więcej zdjęć (433)